Menu
CHIP Speedtest

GFI Backup 2009

03.12.2009 00:00 | Redakce Chip
Dobrý zálohovací program si poradí nejen se soubory, ale také s registry, e-maily a uživatelskými nastaveními. A po konfiguraci musí zálohovat zcela automaticky.

GFI Backup 2009GFI Backup 2009

Zálohovací program GFI Backup z Chip DVD 12/09 nezálohuje jen soubory, ale také registry, e-maily a uživatelská nastavení programů. Vše zvládá rychle, nastavení je jednoduché a záloha je pak zcela automatická.

GFI Backup 2009 Personal Edition je komplexní nástroj pro zálohování uživatelských dat. Jen jednou jej nastavíte a o zbytek se už nemusíte starat. Zálohy bude program provádět zcela automaticky. Velkou výhodou aplikace je, že nezálohuje jen „obyčejné soubory“. Umí zálohovat také registr Windows a rozpozná vaše aplikace – poštovního klienta, přehrávač médií i instant messengera. Kromě dokumentů tak provede zálohu i e-mailů, kontaktů, nastavení účtů i konfigurace oblíbených programů. Vše přitom funguje jak má. Program zvládne uložit zálohu na externí disk, do sítě, na CD/DVD i na FTP server. Vaši zálohu zkomprimuje a ochrání heslem. A obnovení zálohy? To je zcela automatické. Stačí potvrdit obnovení a program se o vše postará sám. S takovým programem je radost pracovat a jeho nasazení je určené všem uživatelům (i domácím), kterým není lhostejný osud vlastních dat.

Na Chip DVD najdete instalační data plné verze programu GFI Backup 2009 a neobsahuje žádná funkční ani časová omezení. Společnost GFI má v nabídce celé portfolio bezpečnostních produktů, které zajišťuje ochranu dat a počítačových sítí, což je jistou zárukou i vysoké spolehlivosti programu.

  • Výkonná záloha dat
  • Plná verze programu
  • Info: www.gfi.cz
  • Jazyk: anglicky, česky
  • OS: Win 2k/XP/Vista (32/64b) běží pod W7
  • On-line registrace

Přehledné: Čtyři hlavní ikony slouží pro čtyři nástroje.
Přehledné:
Čtyři hlavní ikony slouží pro čtyři nástroje.

GFI Backup vám hned po spuštění bude možná připomínat zálohovací program Titan Backup. Není to náhoda, protože Titan Backup byl výrobcem přejmenován právě na GFI Backup. Pokud jste tedy používali Titan Backup, ovládání nové verze vám nebude vůbec cizí. Základní okno programu je rozděleno na čtyři části. To nejdůležitější se nachází v části »Backup«. Zde se totiž nastavují zálohy. Proto na ikonu klikněte. Spustí se průvodce, který vás provede nastavením zálohy. Podrobně se podíváme na možnosti nastavení.

Vytvoření zálohy

V prvním kroku průvodce se nastavuje jen název zálohy. Zadejte tedy například »Moje záloha všeho« a pokračujte kliknutím na »Next«. V dalším kroku vyberete, co chcete zálohovat. Velkou výhodou nástroje GFI Backup je, že zálohuje kompletně: nezálohuje jen soubory a složky, ale také registry, e-maily a uživatelská nastavení aplikací. To je velmi praktické.
Nejprve proto klikněte na »Files/Folders« a vyberte ty složky v počítači, které chcete zálohovat. Poté klikněte na »Registry Keys« a vyberte všechny klíče v registru. Dále klikněte na »Email« a u svého poštovního klienta (podporován je Outlook, Thunderbird, Opera, Eudora a Windows Mail) zatrhněte kompletní zálohu (e-maily, kontakty, nastavení,…). Nakonec klikněte na »User Settings« a zazálohujte nastavení svých oblíbených aplikací. GFI jich má v databázi velkou spoustu, nechybí třeba Winamp, Photoshop, Skype, ICQ, prohlížeče, ale také fonty, konfigurace Windows a desítky dalších aplikací. Náš tip: Kliknutím na »Select All« zvolíte zazálohování všech nastavení aplikací, které máte nainstalovány a program je podporuje.

Vše v jednom: Do jedné zálohy uložíte soubory, registry, e-maily i nastavení programů.
Vše v jednom:
Do jedné zálohy uložíte soubory, registry, e-maily i nastavení programů.

Jakmile máte vybráno, co chcete zálohovat, pokračujte kliknutím na »Next«. V tomto kroku budete vybírat, kam chcete zálohu uložit. Program podporuje uložení na disk připojený k počítači (ať už interní nebo externí), zálohu do sítě LAN, zálohu na vyměnitelné médium (USB disk, paměťová karta), vypálení na CD/DVD nebo přístup pomocí FTP. Zvolte tedy místo, kam chcete zálohu uložit a pokračujte kliknutím na »Next«.
V následujícím kroku volíte kompresi zálohy. Pokud ukládáte hlavně dokumenty, zvolte možnost »Use Zip compression«. Jedná-li se o již zkomprimované soubory, jako jsou videa nebo fotografie, ponechte »No compression«. Ve stejném okně můžete také zálohy ochránit heslem, aby se k souborům nikdo nedostal. Na výběr je šifrování Zip a AES. Ochrana heslem u ZIP není dokonale bezpečná, proto raději doporučujeme zvolit zaheslování pomocí AES. Dále můžete zvolit rozdílový nebo přírůstkový způsob zálohy. Poté klikněte na »Next«.
V dalším kroku se nastavuje, jak často má záloha proběhnout. Lze ji spustit ručně, může proběhnou jen jednou, nebo pravidelně – třeba každou hodinu. Nám se ze všeho nejvíce líbí funkce »On Windows Shutdown«. Vypnete počítač a než se tak stane, proběhne záloha nových souborů. Tak budete mít k dispozici zálohu vždy, když odcházíte od počítače. A že vypnutí bude trvat o pár minut déle, to většinou nikomu nevadí. Pokračujte kliknutím na »Next«. V posledním kroku se nastavuje, co má program udělat v případě chyby, zda má po dokončení zálohy spustit nějaký program, vypnout počítač nebo ověřit zálohu. Kliknutím na »Finish« je zálohování dokončeno.

Správná strategie: Program podporuje rozdílovou i přírůstkovou zálohu.
Správná strategie:
Program podporuje rozdílovou i přírůstkovou zálohu.

Obnovení ze zálohy

Stejně jednoduché jako je vytvoření zálohy je i její obnovení. Na úvodní obrazovce programu stačí kliknout na »Restore«. Program se zeptá, zda chcete obnovit celou zálohu, nebo jen vybrané části. Pokud zvolíte celou zálohu a poté klikněte na »Restore«, nemusíte se o nic dalšího starat – obnoví se všechny zazálohované části na správná místa – tedy odkud byly uloženy. V případě, že zde existuje stejný soubor, program na to upozorní a zeptá se, co máte dělat. Kromě této volby však můžete zvolit ještě »Restore To…« a celou zálohu uložit na nějaké místo na disku.
Třetí položka hlavního okna programu má název »My Tasks«. Zde uvidíte seznam všech naplánovaných záloh. Nemusíte totiž mít jen jednu zálohu. Třeba oblíbenou hudbu můžete zálohovat jen jednou měsíčně, ale dokumenty, na kterých pracujete, raději 2× denně. V My Tasks pak vidíte seznam vašich záloh a můžete zde měnit jejich parametry.

Rychlé obnovení: Při kompletní obnově se soubory uloží tam, kde byl originál.
Rychlé obnovení:
Při kompletní obnově se soubory uloží tam, kde byl originál.

Synchronizace

Čtvrtou položkou hlavního okna je nástroj »Sync«. Jak název napovídá, jedná se o funkci, která synchronizuje obsah 2 adresářů, nebo i celých disků. Nastavení opět probíhá pomocí průvodce. Pro jeho spuštění klikněte na »Sync«.
Řekněme, že budete chtít synchronizovat obsah adresáře Dokumenty ve Windows, se stejným adresáře, který máte na USB flash disku. Své dokumenty tak nosíte stále při sobě a díky synchronizaci máte aktuální verzi. Nejprve zadejte jméno synchronizace, například »USB disk«. Poté klikněte na »Next«. V tomto kroku zadáte první místo synchronizace. Klikněte proto na »Files/Folders« a vyberte složku Dokumenty. Pokračujte kliknutím na »Next«. V tomto kroku se volí druhé místo pro synchronizaci. Pro USB disk zvolte »Removable disk device«. USB disk byste nyní měli mít připojený do počítače. V řádku »Please select the drive« vyberte písmeno, pod kterým se disk hlásí do systému. A kliknutím na »Browse« ukažte adresář Dokumenty na USB disku. Poté klikněte na »Next«.

Jednoduchá synchronizace: Po správném nastavení budete mít při sobě nejnovější verze souborů.
Jednoduchá synchronizace:
Po správném nastavení budete mít při sobě nejnovější verze souborů.

V následujícím kroku nastavíte, jak má synchronizace probíhat. Standardně je vybráno, že program porovnává soubory jen podle data. To není příliš přesné. Raději zvolte »Date & CRC«. To je sice o trochu pomalejší, ale mnohem bezpečnější. V části »Conflict Resolution« se volí, co má program udělat, pokud narazí na 2 soubory, které se liší. Ve výchozím nastavení by vás pokaždé otravoval. Proto doporučujeme zvolit »No Prompt«. A v pravé části ponechte volbu »Copy newest file«. Vysvětlení: pokud máte v počítači i na USB disku stejný soubor, ale změníte jej (ať už v počítači nebo na USB disku), bude stará verze souboru přepsaná novější. Díky tomu budete pracovat vždy s nejnovější verzí dokumentu. Pokračujte kliknutím na »Next«.
V dalším kroku se nastavuje čas synchronizace. U USB disku je to poněkud zbytečné, protože je nesmysl nastavit synchronizaci na určitou hodinu. Jak problém vyřešit? Zatrhněte položku »Create Desktop Shortcut«. Na ploše systému vám pak vznikne zástupce. Na ten stačí poklikat a automaticky a se spustí synchronizace, která srovná verze vašich dokumentů. Zástupce si samozřejmě můžete přenést i na USB disk a třeba i zakomponovat do autorunu.

Uveřejněno na Chip DVD 12/09.

Vratislav Klega

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání