Menu
CHIP Speedtest

Gigabitová síť

10.10.2012 04:00 | Redakce Chip
Gigabitová síť
Otestovali jsme pro vás jedny z prvních routerů a ukážeme si, jak přejít na novou ac Wi-Fi.

Surfovat a streamovat video bez drátů někdy vyžaduje notnou dávku trpělivosti: uživatel nervózně pokukuje po hodinkách a pohání webovou stránku v načítání nebo v naději hypnotizuje zamrzlé video a čeká, kdy se rozjede jeho oblíbený pořad. Vše je přitom ještě horší, zvětší-li se vzdálenost mezi routerem a klientským zařízením. Tohle všechno by se mělo stát minulostí díky standardu Wi-Fi 802.11ac. Ten slibuje inteligentní přenosové technologie a delší dosah. Ac Wi-Fi dokáže přenášet data efektivněji a prostřednictvím širších kanálů než dříve, a teoretické maximum přenosové rychlosti u prvních produktů dosahuje až 1,3 Gb za sekundu (Gb/s) - přitom maximální teoretické maximum standardu Wi-Fi 802.11ac se pohybuje až někde u 7 Gb/s! Podle našich měření umí 802.11ac aktuálně za optimálních podmínek dosáhnout rychlosti až 553 Mb/s, což je ve stejné kategorii jako gigabitový kabel LAN, a umožňuje plynulé streamování několika videí v HD.

 

 

Vysvětlíme si, která technologická zlepšení umožňují dosažení vyšších rychlostí, a otestujeme výkony jedněch z prvních dostupných ac routerů. Už teď vám však prozradíme, že jsou rychlé i při přenosech přes dvojici zdí. Čtěte ale dále, abyste se dozvěděli, co všechno potřebujete k přechodu na Wi-Fi 802.11ac, jak nový standard funguje po boku starších zařízení a která ac zařízení brzy přijdou na trh.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém nebo elektronickém vydání CHIPu 11/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání