Menu
CHIP Speedtest

Gigabitový internet se blíží, která technologie zvítězí?

13.03.2012 14:49 | Redakce Chip
Gigabitový internet se blíží, která technologie zvítězí?
Rychlejší připojení, větší pokrytí, atraktivnější ceny – k tomu všemu vede postupná výstavba širokopásmových sítí, které umožní ještě intenzivnější využívání fenoménu jménem internet.

Místo masového budování a sázky na sítě z optických vláken čeští poskytovatelé internetového připojení (ISP) aktuálně podporují a sázejí především na levnější širokopásmové alternativy (kabelové připojení, DSL technologie, bezdrátové technologie…). Nové služby, nižší ceny, větší pokrytí a pokračující rozvoj informačních a telekomunikačních technologií přispívají k poměrně rychlému zvyšování penetrace internetu v Čechách. Podle Českého statistického úřadu mělo ve druhém kvartálu roku 2010 přístup k některé z forem širokopásmového připojení k internetu celých 91 % (dnes se dá předpokládat ještě vyšší podíl). Na druhou stranu stále zaostáváme za zeměmi, jako je Švédsko, Itálie, Dánsko či Nizozemsko, v oblasti zavádění optické kabeláže až do domu nebo jeho blízkosti (FTTH a FTTB). Připojením přes vláknovou optiku se tak v České republice mezi obyvatelstvem pyšní stále spíše jen vyvolení.

 

Více o dohledových širokopásmovém připojení k internetu se dočtete v Chipu 4/2012, který vychází 23. března 2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání