Menu
CHIP Speedtest

GiliSoft SecureDisc Creator 2.1

07.11.2010 23:00 | Redakce Chip
GiliSoft SecureDisc Creator 2.1
Vypalujete na disky soubory, které nejsou „určené pro každého“? Pak byste je měli zašifrovat a ochránit heslem. Toho docílíte s tímto programem z Chip DVD 11/10.

Fotografie, dokumenty, účetnictví – jsou soubory, které nemusí vidět každý. S programem SecureDisc Creator je vypálíte na CD nebo DVD a skryjete před těmi, kteří neznají heslo. Soubory se totiž zašifrují tak, aby nebyly vůbec vidět. Ten, kdo nebude znát heslo pro přístup, se nedostane nejen k obsahu, ale dokonce neuvidí ani názvy souborů. Vytvoření šifrovaného disku je navíc velmi jednoduché. K vypálení dojde přímo v programu, můžete si vybrat, které soubory budou šifrované a které dostupné zcela obvyklým způsobem. Program také umí připravit ISO obraz disku, takže jej můžete vypálit v jiném vypalovacím programu, nebo s obrazem ještě dále pracovat.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu GiliSoft SecureDisc Creator 2.1, která je zcela shodná s verzí za 35 USD, pouze nemáte nárok na updaty a technickou podporu. Program nemá žádná funkční, ani časová omezení.

Kontrola disku: Jakmile vložíte do mechaniky prázdné médium, program o něm vypíše podrobnosti.
Kontrola disku: Jak vložíte do mechaniky prázdné médium, program o něm vypíše podrobnosti.

Skryté soubory

Po dokončení instalace se program spustí. V řádku »Recorder« vyberte vaši vypalovačku, na kterou chcete tajné soubory uložit a vložte do ní prázdné médium. Pokud by se nenačetly informace o médiu, klikněte na tlačítko »Refresh«. V části »Disc Information« se zobrazí informace o disku, včetně jeho kapacity. Stav disku musí být »Ready«.

Klikněte na tlačítko »Add Files«. Otevře se nové okno, ve kterém vybíráte, která data chcete vypálit. Všimněte si, že v dolní části, kde je napsáno »Disc Layout«, najdete vaše prázdné médium jako by rozdělené na 2 části – obsahuje část »Secure Area« a »Public Area«. Název těchto dvou částí napovídá, že všechny soubory a složky, které uložíte do části »Secure Area« budou přístupné jen pod heslem, naproti tomu soubory v části »Public Area« budou běžné dostupné z jakéhokoliv počítače a bez hesla. Z horního okna, ve kterém máte strukturu vašeho počítače, přetahejte soubory a složky tak, jak uznáte za vhodné. U názvu disku se pak zobrazuje, kolik dat jste již spotřebovali. Máte-li vybrané všechny soubory, okno zavřete.

Dvě části disku: Do spodní části okna skládáte soubory určené k vypálení.
Dvě části disku: Do spodní části okna skládáte soubory určené k vypálení.

Vypálení

Pro vypálení souborů na disk nyní klikněte na tlačítko »Burn«. Zobrazí se nové okno, do kterého je třeba zadat heslo pro přístup k souborům ze šifrované části. Heslo se samozřejmě zadává 2× a musí mít minimálně 6 znaků.

Kliknutím na »OK« dojde k vypálení dat. K zašifrování dojde v reálném čase. Program používá šifru AES s 256bitovým klíčem. Ta samozřejmě není neprolomitelná, ale jedná se o velmi dobrý kompromis mezi tím, jak bezpečná je šifra a jak rychle budou data zašifrována/dešifrována. 256bitová šifra AES je dostatečně bezpečná pro veškeré domácí použití. Pokud se skutečně bojíte prolomení, použijte takové heslo, které bude skutečně bezpečné – bude mít aspoň 200 znaků.

Bezpečné heslo: Heslo se zadává 2×. Min. délka hesla je 6 znaků. Více znaků - větší bezpečnost.
Bezpečné heslo: Heslo se zadává 2×. Min. délka hesla je 6 znaků. Více znaků - větší bezpečnost.

Přístup k šifrované části

Pokud poté otevřete vypálený disk, budete mít přímý přístup k souborům, které jste uložili do »Public Area«. Chcete-li mít přístup i ke skrytým souborům, spusťte soubor Agent.exe. Ten je spustitelný ve všech verzích Windows. Zobrazí se okno, které bude chtít, abyste zadali heslo. Zadejte jej a do systému se připojí nová CD/DVD mechanika, která bude obsahovat soubory ze zašifrované části disku.

Vypálení do obrazu

Vypálení obrazu: Program zvládne vypálit ISO obraz disku na fyzické médium.
Vypálení obrazu: Program zvládne vypálit ISO obraz disku na fyzické médium.

Pokud budete chtít s daty ještě nějakým způsobem pracovat, vyplatí se, pokud nevypálíte data na fyzický disk, ale jen je uložíte do ISO obrazu disku. V okně programu, kde máte řádku »Recorder« klikněte na název vaší vypalovačky a místo ní zvolte »Make ISO Image File«. Dále postupujete úplně stejným způsobem – tedy přidáte soubory do skryté a veřejné části a zvolíte název disku. Nakonec ale kliknete na tlačítko »Make Image«. Otevře se známé okno, do kterého zadáte heslo a pak už obraz disku uložíte. Jedná se o standardní ISO obraz.

Vypalování obrazů

Bonusem programu je práce s obrazy disku. Program zvládne vypálit ISO obraz disku na prázdné médium. K tomu stačí, když ve spodní části okna kliknete na tlačítko »ISO Burner«. V části »Recorder« vyberete vypalovačku, na kterou chcete data vypálit, program vypíše detaily o vloženém disku. Poté v řádku »ISO file« klikněte na »…« a ukažte obraz disku, který chcete vypálit. Kliknutím na »Burn« dojde k vypálení. Program nevypaluje jen obrazy, které sám vytvořil, vypálit můžete jakýkoliv obraz ve formátu ISO.

Virtuální mechanika

Virtuální mechanika: Nástroj zvládne tvorbu virtuální jednotky, do nich můžete připojit ISO obrazy disků.
Virtuální mechanika: Nástroj zvládne tvorbu virtuální jednotky, do nich můžete připojit ISO obrazy disků.

Poslední funkcí programu je virtuální jednotka, kterou umí do systému přidat. Do té jednoduše vložíte ISO soubor s obrazem disku a do systému se připojí stejně, jako kdybyste měli ISO soubor vypálený na fyzickém médiu.

Pro zprovoznění virtuální jednotky klikněte na tlačítko »Virtual Disc« ve spodní části okna programu. V řádku »Image File« vyberte ISO obraz disku, který chcete připojit do virtuální mechaniky. V řádku »Drive« vyberte písmeno jednotky, která se má vytvořit. Nyní klikněte na tlačítko »Mount«. Do systému se připojí nová CD/DVD mechanika a v ní bude obsah obrazu. Pokud už nebudete chtít s obrazem pracovat, klikněte na tlačítko »Unmount« a obraz disku se odpojí. Potřebujete-li pracovat s více obrazy disku najednou, není to problém. Postupně můžete přidávat další jednotky – dokud nekliknete na »Unmount«, tak zůstanou v systému.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání