Menu
CHIP Speedtest

Gmail ovládaný gesty…

04.04.2011 12:56 | Redakce Chip
Gmail ovládaný gesty…
Žertování o něčem, co nejspíše jednou skutečně bude.

Google v pátek co aprílový žert uvedl Gmail Motion — Gmail ovládaný pohybovými gesty, údajně snímanými webkamerkou. Gmail Motion jako produkt skutečně neexistuje, toliko v představě navozené ukázkovým videem, jenže tento žert nemíří úplně mimo skutečnost, nýbrž se dotýká technologií, které někteří opravdu zkoumají. (A lze předpokládat, že i v Googlu.)

odpověď na aprílové video se ozvali z USC ICT (z ústavu pro tvůrčí technologie při Univerzitě jižní Kalifornie), a jakkoli by je šlo rovněž podezírat z aprílu, něco podobného skutečně vyvíjejí. Nikoli nepodstatným rozdílem je ovšem to, že se nespoléhají na webkamerku — tak jako smyšlený Gmail Motion — nýbrž využívají Kinectu, který skutečně dovede pohyby snímat.

Webkamerka by to zvládla těžko, ježto „nevidí“ prostorově, a to je pro strojové rozeznávání pohybů zásadní nevýhodou. Dvě webkamerky umístěné stereo by na tom byly o mnoho lépe, avšak Kinect je k prostorovému snímání přímo vybaven.

Představme si, že funkčnost Kinectu by mohla být vestavěna do víka notebooku. Zkusme si vůbec představit dokonalý notebook blízké budoucnosti, který spojuje vše, o čem se dnes mluví, co se dnes zkoumá, zkouší, nebo v některých zařízeních už prosazuje…

Klávesnici by takový notebook měl, ta bude nepostradatelná ještě hodně dlouho. Měl by však i vstup hlasový a umožňoval by ovládání hlasem a diktování běžného textu. Nebyl by to jediný a rozhodující vstup, neboť ne vždy a všude je vhodné na počítač hlasitě mluvit — vždy bude musit být způsob, jak se obejít bez hlasu. (Poznámka: Kinect, vybavený též k příjmu příkazů hlasových, má vyspělý mikrofon — prostorový a schopný odstínit šum — na rozdíl od „prdítek“ v běžných noteboocích.)

Obrazovka bude ovšem dotyková, a budete‑li chtít třeba označit odstavec, učiníte tak prostě prstem přímo na ní. A nadto by počítač snímal vaše gesta… tedy i taková, kterými byste se obrazovky nedotkli, nýbrž byste jen máchli před ní. Řekněme, že poté, co jste označili odstavec na obrazovce, mohli byste jej smazat třeba zatnutím ruky v pěst a pomyslným odhozením…

Myš anebo větší dotyková plocha zůstane do zálohy — už třeba proto, že by vás bolela ruka, kdybyste se měli déle dotýkat obrazovky před vámi. Ovšem ve spojení s účinným ovládáním hlasovým byste se obrazovky dotýkali jen občas, a pak by vás ruka nebolela…

To je ostatně příčina, proč bezklávesnicové tablety jsou takové, jaké jsou: aby vás při jejich ovládání nebolela ruka, musí být položeny. Jenže je to zároveň jejich největší nevýhodou — snadné nastavení ideálního úhlu obrazovky umožňuje notebook, a nikoli tablet.

Ovládat Gmail právě tak, jak žertem předvádí Google, by sice bylo nešikovné a pošetilé, nicméně lidské sdělování je ve své plné šíři skutečně spojením slov i gest…

Představte si dva lidi bavící se u flipchartu: něco si na něj napíší nebo nakreslí, něco si jen povědí, přitom uplatní spoustu výrazů mimoslovních, a občas na něco na papíře na stojanu ukáží prstem. Shrňme uplatněné vstupy: psané slovo, mluvené slovo, kresba, gesta „bezdotyková“ a gesta dotyková.

Kresbu a dotyková gesta obslouží pro počítač sice vstupní zařízení jediné — dotykový displej — avšak dvěma různými způsoby: již dnes jsou displeje, které rozeznávají, zda se jich dotýkáte prstem, anebo zvláštním perem, a odpovídají podle toho.

Počítače našemu přirozenému lidskému způsobu vyjadřování vycházejí posud vstříc tak málo, že se tomu nedivíme jen proto, že jsme tomu dennodenně uvyklí.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání