Menu
CHIP Speedtest

Google chce koupit patenty Nortelu

05.04.2011 12:36 | Redakce Chip
Google chce koupit patenty Nortelu
Zbrojí tak proti patentovým žalobám.

Ze zkrachovalé společnosti Nortel Networks zbývá poslední cenný, dosud neprodaný kus: její patentové portfolio, které obsahuje zhruba šest tisíc patentů především z oblasti komunikačních technologií. Zájemcem je Google, a má pro to zvláštní důvod: potřebuje být vyzbrojen proti konkurenci, i proti všelijakým oportunistům.

Google co firma mladá nenashromáždil dosud za své trvání mnoho patentů, třebaže určitý počet ano. Google již léta upozorňuje na to, že patentové právo (lze dodat, že podobně jako právo autorské) se odvrátilo od původního záměru chránit inovaci, a tím ji podporovat, a spíše inovaci brzdí a inovátory vystavuje nesčetným právním útokům patentových supů.

Google připomíná, že je často právně napadán subjekty, které samy nic nevytvářejí, jen prostě získaly nějaký patent a snaží se z něj vydřít peníze na úkor těch, kteří něco vytvářejí. Google již několik let podporuje snahy změnit v USA patentové právo, změnu se však dosud nepodařilo prosadit.

Velkým magnetem pro patentové útoky je Android; ne všechny žaloby míří proti Googlu přímo, některé jsou vedeny proti různým výrobcům droidů.

Google se proto uchyluje k paradoxnímu kroku: chce významně rozšířit vlastní patentové porfolio, a ne proto, aby hledal, z koho co vymáčknout, ale aby se stal v nynějším zvráceném systému méně zranitelným — bude‑li jej chtít někdo žalovat, právníci Googlu prohledají portfolio, aby v něm našli možnou protizbraň, jež by nakonec vedla, například, k mimosoudní dohodě o vzájemném poskytnutí patentů.

Za portfolio Nortelu nabízí Google 900 miliónů dolarů v hotovosti. Hodí se připomenout, že začínající firmy, takzvané startupy, které obvykle obracejí každý dolar (neměly‑li „smůlu“ na štědrého investora, a po splasklé bublině už tací nebývají), jsou patentové zvrhlosti naproti tomu vystaveny na milost a nemilost. Ač, na druhou stranu, žaloby zpravidla nemíří tam, kde ještě není co získat.

Zatím není jisté, že Google patenty Nortelu získá. Další zájemci smějí podat protinabídky. Aukce se má odehrát v červnu, a výsledek pak ještě musí posvětit soud.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání