Menu
CHIP Speedtest

Google kupuje Motorolu

15.08.2011 14:11 | Redakce Chip
Google kupuje Motorolu
Přesněji společnost Motorola Mobility Holdings, letošním lednem osamostatnělou mobilní divizi Motoroly.

Google zaplatí akcionářům Motorola Mobility dvanáct a půl miliardy dolarů v hotovosti — o 63 % tak přeplatí cenu akcií na burze k pátku dvanáctého. Nemusíte spěchat koupit je — jejich cena dneškem stoupla náležitě.

Motorola Mobility přitom zůstane řízena samostatně — s Googlem se organizačně nesloučí. Celý obchod je totiž především rozhodným krokem Googlu v patentové válce s Applem a s Microsoftem. Google si kupuje hlavně rozsáhlé patentové portfolio čítající na 17 000 patentů celosvětově a dalších 7600 patentových přihlášek. V aukci o patenty Nortelu šlo přitom „jen“ o šest tisíc patentů. A předtím se licitovalo o pouhých 882 patentů Novellu.

Patentové portfolio odpovídá době a rozsahu působení Motoroly v mobilních komunikacích. Google tak bude proti nepřátelům Androidu konečně dobře vybaven.

Motorola byla zakládajícím členem Open Handset Alliance, která zaštiťuje Android; Motorola prý jako jediná z velkých výrobců vsadila na Android úplně — na rozdíl od HTC nebo Samsungu. Motorole se však na trhu tradičně nedařilo a v poslední době se potýkala se ztrátou; to ji přivedlo ke snaze vylepšit si hospodaření vymáháním plateb za své patenty. Hlavně sice od Applu, který odpověděl protižalobami, ale v posledních dnech Motorola hrozila i výrobcům droidů — HTC a Samsungu.

Není se tedy čemu divit, že zbylí významní výrobci droidů obchod nadšeně vítají — namísto obav, že se k nim Google začne chovat macešsky ve prospěch Motoroly. Google se dušuje, že Android zůstane „tak otevřený jako dosud“ a že obchod neohrozí ostatní „partnery“. Google je nyní v mnohem lepším postavení ochránit Android jako celek — na tom mu záleží především. Nejspíše tedy hodlá i zabránit „kanibalismu“ mezi jednotlivými výrobci droidů a Motorolu umravní.

Obchod ještě musí schválit úřady pro hospodářskou soutěž jak v USA, tak i v EU. Google věří, že obchod projde, neboť prý konkurenci posílí, a nikoli oslabí.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání