Menu
CHIP Speedtest

Google pomáhá Číňanům obejít cenzuru

12.06.2012 04:29 | Redakce Chip
Internetový gigant je dlouhodobě kritizován, že vyhověl čínským úřadům a neumožňuje Číňanům vyhledávat podle zakázaných klíčových slov. Nyní ovšem nabízí řešení.

Oficiálně je od roku 2010 vyhledávač Google uživatelům z kontinentální Číny nedostupný a musejí se obrátit na portál v Hongkongu. Ten ovšem filtruje zadávaná klíčová slova a neumožňuje vyhledávat podle cenzurou zakázaných výrazů. Pokud jsou v dotazu použity, zobrazí se informace o nedostupnosti požadované stránky a uživatel je na určitý čas od portálu odpojen.

Hongkongský portál Googlu je přesto mezi čínskými uživateli internetu velmi oblíbený, v prvním čtvrtletí letošního roku na něj směřovalo bezmála 17 % všech vyhledávacích dotazů zadaných v kontinentální Číně. Dlouhodobě nejoblíbenější čínský vyhledávač Baidu má oproti tomu skoro 79% podíl na vyhledávání.

Nástrojem k obejití cenzury je nápověda při hledání, která čínským uživatelům poradí, jak se vyhnout použití zakázaných slov a přesto se dostat k požadovanému výsledku. Oficiálním důvodem uvedení nové služby je zajištění plynulosti vyhledávání pomocí Googlu a získání odpovědí na nevinné dotazy, jejichž klíčová slova mohou kolidovat s cenzurou. Podle Googlu bylo při vývoji této nápovědy analyzováno 350 000 nejčastěji zadávaných dotazů čínských uživatelů, aby bylo možné zjistit, v jakém spojení hledaných výrazů dochází nejčastěji k zásahu cenzury.

Jako příklad nevhodné volby cenzurovaných výrazů uvádí Google slovo „ťiang“, které znamená nejen „řeka“, ale je také součástí jména bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina. Čínské úřady navíc nikde nepublikovaly seznam cenzurovaných slov, jejichž zadání do vyhledávače způsobí zmíněné „technické problémy“ a odpojení uživatele od Googlu.

Svou pomocí čínským uživatelům internetu se Google příliš nechlubí, aby se nedostal do dalších problémů s čínskými úřady. Mohlo by to značně zkomplikovat jeho podnikání na čínském trhu s reklamou nebo získávání pozice pro operační systém Android, který Google nabídnul čínským firmám na 5 let zdarma.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání