Menu
CHIP Speedtest

Google představil novou generaci vyhledávání

17.05.2012 07:10 | Redakce Chip
Internetový vyhledávač Google prochází revoluční změnou ve stylu práce s obsahem internetu. Nová podoba vyhledávače nebude jen nabízet odkazy na stránky obsahující hledaná klíčová slova, ale rovnou poskytne odpovědi v patřičných souvislostech.

Nová funkce Knowledge Graph doplní výsledky tradičního vyhledávání v Google o souvislosti a vazby, pojící se k hledaným klíčovým slovům. Za tímto účelem čerpá Google z bohatých informačních zdrojů, kterými jsou Wikipedia, databáze World Factbook, provozovaná americkou CIA, a komunitní databáze strukturovaných dat Freebase. Celkem Google pracuje s více než 500 miliony objektů, u kterých je zpracováno přes 3,5 miliardy údajů a vzájemných vazeb. Pokryty jsou všechny běžné oblasti lidské činnosti, geografie, historie a další vědí obory. Google využívá rovněž i data od samotných uživatelů, v souladu s nedávno změněnými podmínkami použití jeho internetových služeb.

Jak bude nový způsob vyhledávání fungovat v praxi? Na oficiálním blogu Googlu najdeme příklad klíčových slov „Taj Mahal“. Ta mohou znamenat mnoho věcí – od nádherného paláce v Indii, přes známého hudebníka, po indickou restauraci ve vašem městě. Google ovšem nyní slibuje, že jeho vyhledávač přesně rozpozná rozdíl mezi významy a nabídne relevantní výsledek, zasazený do souvislostí.

Podobně se u známých osobností rovnou dozvíte informace o jejich životě, díle a vztazích s dalšími lidmi, například i těmi, které svou prací nějak ovlivnily. Vztahy a souvislosti jsou rovnou zasazeny do zobrazení Knowledge Graph. Google tak okamžitě zodpoví i většinu následných otázek, které vyvolávají výsledky běžného vyhledávání.

Vyhledávání s funkcí Knowledge Graph zatím Google postupně zpřístupňuje uživatelům v Americe. Již brzy se ovšem nového způsobu zpracování dat z internetových zdrojů dočkají i uživatelé v dalších zemích, bez ohledu na to, zdali používají Google na počítači nebo v mobilních zařízeních.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání