Menu
CHIP Speedtest

Grafen: zázračný materiál

17.07.2013 10:45 | Redakce Chip
Grafen: zázračný materiál
Grafen je extrémně stabilní a zároveň velice ohebný materiál. Stejně dobře, možná dokonce ještě lépe než kovy dokáže vodit teplo i elektřinu a přitom propouští světlo lépe než sklo. Elektrony se grafenem pohybují téměř stokrát rychleji než křemíkem, který je dnes základním materiálem pro výrobu polovodičů. Využití grafenu by přineslo ohromné zvýšení výkonu počítačových čipů.

 

 

 

Žádný materiál na světě není tak lehký, pevný a propustný, a přesto tak ohebný jako ten, který běžně najdeme na konci obyčejné tužky. Tuha je vyrobena z grafitu, tedy uhlíku v krystalické podobě. Při psaní se třením přenášejí jednotlivé atomové vrstvy tuhy ze špičky tužky na list papíru. Pokud se na papíru zachytí pouze vrstva o tloušťce jednoho atomu uhlíku, vzniká vrstva grafenu. Grafen je extrémně stabilní a zároveň velice ohebný materiál. Stejně dobře, možná dokonce ještě lépe než kovy dokáže vodit teplo i elektřinu a přitom propouští světlo lépe než sklo. Elektrony se grafenem pohybují téměř stokrát rychleji než křemíkem, který je dnes základním materiálem pro výrobu polovodičů. Využití grafenu by přineslo ohromné zvýšení výkonu počítačových čipů.

Grafen byl objeven před devíti lety. Fyzikové Andre Greim a Konstantin Novoselov odebírali za pomoci lepicí pásky postupně jednotlivé vrstvy grafitu, dokud jim nezbyla poslední vrstva o tloušťce jediného atomu. Za objev grafenu dostali v roce 2010 Nobelovu cenu. Kvality grafenu jsou známé, otázkou zůstává, k čemu všemu by bylo možné tento zázračný materiál využít. Odpověď na tuto otázku má pro Evropskou unii hodnotu miliardy eur. Přesně tolik peněz totiž hodlá EU během příštích deseti let vložit do podpory výzkumných projektů souvisejících s využitím grafenu. Zkoumání vlastností a možností grafenu se však nevěnují pouze státy, ale i velké IT firmy, jako jsou Nokia nebo Samsung.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 8/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 25. července 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání