Menu
CHIP Speedtest

Hard Disk Sentinel 4.00 PRO

23.03.2013 23:00 | Redakce Chip
Hard Disk Sentinel 4.00 PRO
Uveřejněno na Chip DVD 04/13.

 

Program Hard Disk Sentinel 4.00 PRO, připravený v plné verzi na Chip DVD, je analytický nástroj, který nepřetržitě sbírá a vyhodnocuje data generovaná při provozu pevného disku počítače. Na základě sledování klíčových parametrů dokáže Hard Disk Sentinel předvídat potenciální problémy se spolehlivostí disku a tím i hrozící riziko ztráty dat. Průběžnou analýzu spolehlivosti uložení dat byte neměli v žádném případě podceňovat – ať už využíváte klasické disky s magnetickými plotnami, nebo disky SSD bez pohyblivých částí. Program Hard Disk Sentinel navíc umí i automaticky zálohovat data podle nastaveného plánu.

Na Chip DVD je připravena plná veze programu Hard Disk Sentinel 4.00 PRO, kterou lze po jednoduché registraci a instalaci používat bez funkčních nebo časových omezení. Běžná cena licence programu je přibližně 850 Kč.

Výrobce nabízí i variantu programu vhodnou pro nasazení ve firmách, kdy je možné na dálku monitorovat stav pevných disků jednotlivých pracovních stanic v síti. Cena licence programu Hard Disk Sentinel Enterprise se počítá podle počtu monitorovaných stanic.

Zdraví disku: V hlavním okně zobrazuje Hard Disk Sentinel hlavní charakteristiky disku, včetně informace o jeho kondici.
Zdraví disku: V hlavním okně zobrazuje Hard Disk Sentinel hlavní charakteristiky disku, včetně informace o jeho kondici.

Nejprve si možná budete chtít přepnout uživatelské rozhraní programu Hard Disk Sentinel do češtiny. Použijte k tomu volbu »Configuration | Preferences | Language« a vyberte z nabídky »Czech« češtinu. Jazyk se přepne okamžitě, není třeba program restartovat.

V nabídce nastavení se vyplatí ještě chvíli setrvat a projít si i další dostupné předvolby. Pod nabídkou »Harddisk jednotka« si můžete především zvolit, které z disků instalovaných v počítači bude program Hard Disk Sentinel sledovat. Předvolby v nabídce »Nastavení« určují chování programu a styl zobrazování důležitých informací o stavu disků. V nabídce »Hranice teploty/Systémová lišta« si můžete zvolit vlastní limity teploty disků, při kterých začne Hard Disk Sentinel hlásit přehřátí. Upozornění programu na hrozící problémy s bezpečností vašich dat se týkají i tři následující nabídky – »Varování«, »Nastavení zpráv« a »E-mail nastavení«. Zajímavá je samozřejmě možnost automatického zasílání e-mailů, nejen při překročení již zmíněné hranice maximální teploty, ale také při zjištěná chyb ve čtení dat nebo v případě, že na pevném disku dochází místo. Využít můžete prakticky jakýkoli e-mailový účet, například Seznam, Outlook či Gmail, potřebná nastavení SMTP serveru pak najdete v nápovědě k nastavení vaší e-mailové schránky. Další předvolbou je možnost nastavení kontroly volného místa na síťových discích, což se vám může hodit třeba v případě, že máte na síťovém disku nastaveno automatické stahování. Příslušné nastavení najdete pod nabídkou »Kontrola disku«.

S.M.A.R.T. data: Základem analýzy stavu disku a predikce jeho spolehlivosti je analýza tzv. S.M.A.R.T. dat generovaných při provozu disku.
S.M.A.R.T. data: Základem analýzy stavu disku a predikce jeho spolehlivosti je analýza tzv. S.M.A.R.T. dat generovaných při provozu disku.

Užitečné jsou i funkce, dostupné v nastavení pod volbou »Záloha«. Nejde totiž jen o zálohování dat. Na kartě »Plán« si můžete vytvořit novou úlohu, jejíž funkce volíte z nabídky »Typ plánu«. Může jít o již zmíněné zálohování dat či obsahu registru (volby »Převést soubory a složky«, »Exportovat položky registru« či »FTP přenos souborů«) nebo další úkoly, jako automatické odeslání souborů e-mailem, test disků, komprese souborů nebo prosté vypnutí počítače. Společně s funkcemi na kartě »Naplánovat« pak můžete vytvářet i komplexnější úlohy, automaticky prováděné podle nastaveného plánu. Běžné zálohovací programy sice mají jednodušší ovládání a přehlednější nastavení, ale i tak vám mohou tyto funkce aplikace Hard Disk Sentinel přijít vhod.

Pozor na teplotu: Výkyvy v naměřené teplotě disku vás mohou upozornit na daleko závažnější problémy s chlazením počítače.
Pozor na teplotu: Výkyvy v naměřené teplotě disku vás mohou upozornit na daleko závažnější problémy s chlazením počítače.

Kontrola zdraví disku

Program Hard Disk Sentinel bude samozřejmě bez problému plnit svoji funkci i v případě, že všechna jeho nastavení ponecháte na výchozích hodnotách. Největší indikátory zobrazují přímo v hlavním okně programu informace o teplotě, výkonu a celkovém zdraví disku. Je velmi důležité tyto parametry sledovat, jelikož náhlá změna kteréhokoli z nich může znamenat velké nebezpečí pro vaše data. Jednotlivé ukazatele jsou rovněž podrobněji prezentovány na samostatných záložkách v hlavní části okna programu.

Záložka »Teplota« poskytuje detailní informace o maximálních, minimálních a průměrných hodnotách teploty disku a vývoji tohoto důležitého ukazatele v čase.

Nastavení výkonu: Hard Disk Sentinel se nezabývá jen spolehlivostí, ale také regulací výkonu pevných disků.
Nastavení výkonu: Hard Disk Sentinel se nezabývá jen spolehlivostí, ale také regulací výkonu pevných disků.

Základem hodnocení kondice disku jsou tzv. S.M.A.R.T. data, jejichž detailní přehled najdete pod stejnojmennou záložkou. V rámci analýzy S.M.A.R.T. dat sleduje program parametry čtení a zápisu dat, chybovost, výkonu disku a řadu dalších charakteristik, dle kterých lze posoudit stav a očekávanou životnost pevného disku vašeho počítače. Důležité přitom nejsou ani tak samotné hodnoty, ale závěry, které z jejich analýzy program Hard Disk Sentinel prezentuje.

Záložka »Informace« skrývá velmi detailní diagnostiku hardwarových parametrů pevného disku, včetně přehledu podporovaných služeb a funkcí. Velmi snadno tak například zjistíte, k jakému rozhraní a jakou rychlosti je disk připojen a další důležité informace. Vzájemně související záložky »Varování« a »Zpráva« by měly být v ideálním případě dobře fungujícího disku zcela prázdné. Pokud však zobrazují varování, měli byste se podle nich zařídit a například si zazálohovat dat.

Zálohování: Výhodou verze PRO oproti edici Standard je funkce na automatické zálohování dat podle nastaveného plánu.
Zálohování: Výhodou verze PRO oproti edici Standard je funkce na automatické zálohování dat podle nastaveného plánu.

Testy výkonu

O výkonnostních parametrech pevného disku vás informuje nejen záložka »Výkon disku« v hlavní části okna programu Hard Disk Sentinel, ale také sada testů, které najdete pod nabídkou »Disk«.

Na výběr máte jak výkonnostní testy (»Test přístupové doby disku«), tak i testy spolehlivosti (»Test povrchu disku«) při kterých program postupně přečte všechny sektory disku, aby zjistit, zdali nejsou poškozené. V případě zjištění chyby se Hard Disk Sentinel pokusí o nápravu – přesun dat do nepoškozené oblasti.

Sami můžete výkon disku (přístupovou dobu) ovlivnit nastavením pohotovostního režimu pomocí volby »Disk | Pokročilé řízení výkonu«. Na posuvníku v nově otevřeném okně lze volit mezi výkonem a úsporou energie. Druhé zajímavé nastavení skrývá nabídka »Disk | Nastavení správce zvuku«, která zobrazí okno s předvolbou poměru výkonu a úrovně hluku disku. Obě nastavení mají samozřejmě vliv pouze na klasické disky s plotnami, nikoli na SSD.

Při běžném používání programu Hard Disk Sentinel ovšem není nutně třeba provádět různé testy a měření, na hrozící problémy vás aplikace upozorní automaticky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání