Menu
CHIP Speedtest

Hard Disk Sentinel 4.05

21.08.2012 22:00 | Redakce Chip
Hard Disk Sentinel 4.05
Uveřejněno na Chip DVD 09/12.

Hard Disk Sentinel 4.05, připravený v plné verzi na Chip DVD, je analytický nástroj, který nepřetržitě sbírá a vyhodnocuje data generovaná při provozu pevného disku počítače. Na základě sledování klíčových parametrů dokáže Hard Disk Sentinel předvídat potenciální problémy se spolehlivostí disku a tím i hrozící riziko ztráty dat. Průběžnou analýzu spolehlivosti uložení dat byte neměli v žádném případě podceňovat – ať už využíváte klasické disky s magnetickými plotnami, nebo disky SSD bez pohyblivých částí a s flash technologií zápisu dat. Program Hard Disk Sentinel má uživatelské rozhraní přeloženo do češtiny a používat jej zvládnou i úplní začátečníci.

Na Chip DVD je připravena plná veze programu Hard Disk Sentinel 4.05, kterou lze po jednoduché registraci používat bez jakýchkoli omezení. Běžná cena licence programu je přibližně 500 Kč. Výrobce nabízí i další edice programu, především funkčně bohatě vybavenou verzi Professional s nástroji na zálohování dat, plánování automaticky prováděných testů disku nebo spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů několikanásobným přepsáním. Licence Hard Disk Sentinel Professional přijde asi na 700 Kč.

  • Pevný disk v kondici
  • Plná verze programu
  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • On-line registrace
Zdraví disku: V hlavním okně zobrazuje Hard Disk Sentinel hlavní charakteristiky disku, včetně informace o jeho kondici.
Zdraví disku: V hlavním okně zobrazuje Hard Disk Sentinel hlavní charakteristiky disku, včetně informace o jeho kondici.

Nejprve si možná budete chtít přepnout uživatelské rozhraní programu Hard Disk Sentinel do češtiny. Proto po aktivaci aplikace zůstaňte v okně »Configuration« a pod volbou »Preferences« vyberte z nabídky »Language« češtinu. Jazyk se přepne okamžitě, není třeba program restartovat.

S.M.A.R.T. data: Základem analýzy stavu disku a predikce jeho spolehlivosti je analýza tzv. S.M.A.R.T. dat generovaných při provozu disku.
S.M.A.R.T. data: Základem analýzy stavu disku a predikce jeho spolehlivosti je analýza tzv. S.M.A.R.T. dat generovaných při provozu disku.

V nabídce nastavení se vyplatí ještě chvíli setrvat a projít si i další dostupné předvolby. Pod nabídkou »Harddisk jednotka« si můžete především zvolit, které z disků instalovaných v počítači bude program Hard Disk Sentinel sledovat. Předvolby v nabídce »Nastavení« určují chování programu a styl zobrazování důležitých informací o stavu disků. V nabídce »Hranice teploty/Systémová lišta« si můžete zvolit vlastní limity teploty disků, při kterých začne Hard Disk Sentinel hlásit přehřátí. Upozornění programu na hrozící problémy s bezpečností vašich dat se týkají i tři následující nabídky – »Varování«, »Nastavení zpráv« a »E-mail nastavení«. Zajímavá je samozřejmě možnost automatického zasílání e-mailů, nejen při překročení již zmíněné hranice maximální teploty, ale také při zjištěná chyb ve čtení dat nebo v případě, že na pevném disku dochází místo. Využít můžete prakticky jakýkoli e-mailový účet, například Seznam, Hotmail či Gmail, potřebná nastavení SMTP serveru pak najdete v nápovědě k nastavení vaší e-mailové schránky. Poslední předvolbou, o které se zmíníme, je možnost nastavení kontroly volného místa na síťových discích, což se vám může hodit třeba v případě, že máte na síťovém disku nastaveno automatické stahování. Příslušné nastavení najdete pod nabídkou »Kontrola disku«.

Pozor na teplotu: Výkyvy v naměřené teplotě disku vás mohou upozornit na daleko závažnější problémy s chlazením počítače.
Pozor na teplotu: Výkyvy v naměřené teplotě disku vás mohou upozornit na daleko závažnější problémy s chlazením počítače.

Kontrola zdraví disku

Program Hard Disk Sentinel bude samozřejmě bez problému plnit svoji funkci i v případě, že všechna jeho nastavení ponecháte na výchozích hodnotách. Největší indikátory zobrazují přímo v hlavním okně programu informace o teplotě, výkonu a celkovém zdraví disku. Je velmi důležité tyto parametry sledovat, jelikož náhlá změna kteréhokoli z nich může znamenat velké nebezpečí pro vaše data. Jednotlivé ukazatele jsou rovněž podrobněji prezentovány na samostatných záložkách v hlavní části okna programu.

Záložka »Teplota« poskytuje detailní informace o maximálních, minimálních a průměrných hodnotách teploty disku a vývoji tohoto důležitého ukazatele v čase.

Nastavení výkonu: Hard Disk Sentinel se nezabývá jen spolehlivostí, ale také regulací výkonu pevných disků.
Nastavení výkonu: Hard Disk Sentinel se nezabývá jen spolehlivostí, ale také regulací výkonu pevných disků.

Základem hodnocení kondice disku jsou tzv. S.M.A.R.T. data, jejichž detailní přehled najdete pod stejnojmennou záložkou. V rámci analýzy S.M.A.R.T. dat sleduje program parametry čtení a zápisu dat, chybovost, výkonu disku a řadu dalších charakteristik, dle kterých lze posoudit stav a očekávanou životnost pevného disku vašeho počítače. Důležité přitom nejsou ani tak samotné hodnoty, ale závěry, které z jejich analýzy program Hard Disk Sentinel prezentuje.

Záložka »Informace« skrývá velmi detailní diagnostiku hardwarových parametrů pevného disku, včetně přehledu podporovaných služeb a funkcí. Velmi snadno tak například zjistíte, k jakému rozhraní a jakou rychlosti je disk připojen a další důležité informace. Vzájemně související záložky »Varování« a »Zpráva« by měly být v ideálním případě dobře fungujícího disku zcela prázdné. Pokud však zobrazují varování, měli byste se podle nich zařídit a například si zazálohovat dat.

Užitečná nastavení: Věnujte pozornost především nastavení varování při překročení sledovaných parametrů výkonu disků.
Užitečná nastavení: Věnujte pozornost především nastavení varování při překročení sledovaných parametrů výkonu disků.

Testy výkonu

O výkonnostních parametrech pevného disku vás informuje nejen záložka »Výkon disku« v hlavní části okna programu Hard Disk Sentinel, ale také sada testů, které najdete pod nabídkou »Disk«. Na výběr máte jak výkonnostní testy (»Test přístupové doby disku«), tak i testy spolehlivosti (»Test povrchu disku«) při kterých program postupně přečte všechny sektory disku, aby zjistit, zdali nejsou poškozené. V případě zjištění chyby se Hard Disk Sentinel pokusí o nápravu – přesun dat do nepoškozené oblasti.

Sami můžete výkon disku (přístupovou dobu) ovlivnit nastavením pohotovostního režimu pomocí volby »Disk | Pokročilé řízení výkonu«. Na posuvníku v nově otevřeném okně lze volit mezi výkonem a úsporou energie. Druhé zajímavé nastavení skrývá nabídka »Disk | Nastavení správce zvuku«, která zobrazí okno s předvolbou poměru výkonu a úrovně hluku disku. Obě nastavení mají samozřejmě vliv pouze na klasické disky s plotnami, nikoli na SSD.

Při běžném používání programu Hard Disk Sentinel ovšem není nutně třeba provádět různé testy a měření, na hrozící problémy vás aplikace upozorní automaticky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání