Menu
CHIP Speedtest

Hardware s omezenou dobou trvanlivosti

17.07.2012 13:55 | Redakce Chip
Hardware s omezenou dobou trvanlivosti
Zní to neuvěřitelně, ale je to pravda. Řada digitálních hraček, periferií a počítačových komponent je vyrobena tak, aby se porouchaly krátce po vypršení záruční doby. Je to skandální, ale výrobci do svých zařízení opravdu montují pověstná „kurvítka“.

 

Je to otrava. Baterie notebooku „odejde“ pár týdnů po skončení záruční doby, jen dva roky starý mobilní telefon „zhasne“ bez zjevné příčiny a inkoustová tiskárna přestane pracovat, i když jsou v ní zastrčeny úplně nové inkoustové kartridže. Grafické karty zase rády po několika letech stávkují při provozu náročných 3D her, i když v 2D režimu pracují bezchybně. Podobných těžko vysvětlitelných „úmrtí“ relativně nového hardwaru je tak moc, že to nemůže být náhoda.

Vzpomeňte si sami, kolik technologických hraček jste během posledních pěti let poslali do předčasného důchodu. Důvody jejich výměny jsou samozřejmě různé: někdy vás jen přestanou bavit, jindy si chcete pořídit novější verzi, často se ale také musíte rozloučit s produktem, s jehož funkčností jste byli spokojeni a jehož nahrazení jste neplánovali. Pokud jste běžný uživatel, budete mít na seznamu „vyhozených“ produktů dva mobilní telefony, alespoň jeden notebook či stolní počítač, digitální fotoaparát, dva MP3 přehrávače, jeden starší LCD displej, možná dokonce jeden starý CRT monitor, televizor a tiskárnu. Váš seznam bude pravděpodobně dále obsahovat položky jako skener, DVD přehrávač a celou řadu drobných elektronických hraček, počítačových komponent a síťových prvků. Nejdéle vám většinou vydrží jednoduchá zařízení, jako jsou klávesnice, myši a reproduktory.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém, nebo elektronickém vydání CHIPu 08/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání