Menu
CHIP Speedtest

High Tech pro auta budoucnosti

06.11.2012 14:10 | Redakce Chip
High Tech pro auta budoucnosti
Automobily používají stále více elektroniky: Chip se podíval na nejzajímavější inovace a nejnovější výzkumné projekty a aplikace pro ovládání automobilů.

 

 

 

Už dnes si dokážeme dobře představit, jak bude vypadat cestování automobilem v ne příliš vzdálené budoucnosti: Zatímco rodinný vůz hladce klouže po dálnici, spokojená hlava rodiny pohodlně sedí za volantem a pochvaluje si, jak navigační systém automobilu dobře naplánoval trasu a jak se vyhnul všem zácpám nebo hrozícím krizovým dopravním situacím. Říká si, že automobil ještě funguje dobře, tak snad ještě s upgradem jeho firmwaru může počkat. Na místě spolujezdce sedí jeho žena, na iPadu dodělává prezentaci a přes internet ji pomocí cloudu sdílí s kolegy, kteří jsou v kanceláři. Na zadním sedadle si syn krátí cestu hraním náročné 3D hry na jednoduché a lehké konzoli. Všechny grafické výpočty probíhají na supervýkonném americkém serveru a i při rychlosti automobilu okolo 130 km/h přicházejí data do konzole se zpožděním pouhých několika milisekund. Patnáctiletá dcera si mezitím pomocí Facebooku povídá se spolužačkami a zároveň poslouchá hudbu staženou z iTunes.

První automobilový výrobce, kterému se podaří uvést tento scénář do reality, se jistě může těšit na značné zvýšení prodeje svých vozů. Předtím ale bude nutné ujít ještě docela velký kus cesty. Digitální revoluce v současné době útočí na segment automobilového průmyslu plnou silou. Výrobci automobilů ale byli doposud zvyklí plánovat vývojové cykly o délce celých roků a nejprve se budou muset vyrovnat s rychloobrátkovou realitou IT průmyslu. Nikdo si totiž nepřeje měnit každé dva roky automobil jen proto, že IT infrastruktura přejde na jinou komunikační technologii.

Redakce Chipu se rozhodla vybrat nejzajímavější inovace v oblasti automobilové elektroniky a na následujících několika stranách vám je představit. Některé z nich lze již dnes koupit v podobě hotových produktů, jiné jsou zatím ve stadiu výzkumných projektů, které mohou mít dalekosáhlý dopad na budoucí rozvoj automobilů. Jedním z nejžhavějších trendů, na kterém se shodují všichni důležití výrobci automobilů, jsou i aplikace určené pro ovládání určitých funkcí automobilů prostřednictvím smartphonů. Vítejte v budoucnosti automobilismu!

Celý článek si budete moci přečíst v papírové nebo elektronické verzi Chipu 12/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání