Menu
CHIP Speedtest

Hledání chyb pomocí EXIF údajů fotografií

18.02.2013 14:15 | Redakce Chip
Hledání chyb pomocí EXIF údajů fotografií
Digitální fotoaparáty zaznamenávají ke každému snímku specifické informace podle standardu EXIF (Exchangeable image file format). Tyto informace zahrnují důležité údaje a podmínky, za kterých byla fotografie pořízena.

Tato data se nachází v tzv. hlavičce souboru s fotografií. Jsou zde uloženy přesné informace o tom, kdy byla fotografie pořízena (datum, čas), expoziční hodnoty (expoziční čas a clona), využití blesku, vyvážení bílé, model fotoaparátu a další údaje.

Podle standardu je pak k dispozici více než 100 nejrůznějších údajů. Tento standard podporují snad všichni výrobci fotoaparátů, takže v podstatě nezáleží na značce ani modelu. Většina grafických programů (IrfanView, Picasa, ACDSee apod.) vám EXIF informace zobrazí, případně si můžete stáhnout nějaký specializovaný program, jako třeba freewarový Exifer. Například v programu Picasa můžete zobrazit EXIF informace v pravém panelu.

Ke každému snímku se pak zobrazí všechny zaznamenané údaje. Ty se vám samozřejmě budou hodit v případě, že chcete zjistit, kde jste při fotografování udělali chybu. Pokud se jeden snímek pořízený za podobných podmínek povede a druhý ne (například je moc tmavý, má špatné barvy apod.), můžete porovnat jejich EXIF údaje, identifikovat rozdílné nastavení (jiný čas, jiné nastavení vyvážení bílé) a poučit se z případných chyb. Prozkoumejte i povedené snímky, abyste zjistili, při jakém nastavení byly pořízeny, a hodnoty si zapamatujte nebo napište. Při dalším fotografování se vám budou hodit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání