Menu

Home Designer

02.05.2010 21:00 | Redakce Chip
Home Designer
Než se pustíte do stěhování nábytku, malování zdí a dalších prací, vyzkoušejte si předem, jak bude interiér vašeho bytu či domu vypadat po úpravách pomocí programu z Chip DVD 5/10 – ušetříte tím spoustu času i peněz.

Plná verze programu Ashampoo Home Designer vám pomůže vytvořit 3D model bytu, domu, či jakéhokoli dalšího objektu, včetně pokrytí texturami a kompletního vybavení interiéru a exteriéru. V programu jsou připraveny stavební prvky (obvodové zdi, příčky, sloupy, schodiště, balkony ad.), bohatá databáze objektů pro interiéry (nábytek, elektronika, doplňky, květiny ad.) i exteriéru (zahradní nábytek, rostliny atd.). K dispozici je také rozsáhlá paleta různých typů materiálů a povrchů (dřevo, kámen, sklo, dlažba, textil, kůže ad.) a samozřejmě i barev pro vymalování stěn a změnu vzhledu nábytku i dalších objektů. Hotový návrh můžete exportovat jako 3D model nebo v podobě obrázků.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Ashampoo Home Designer k neomezenému použití. Funkční výbavu je Home Designer z Chip DVD totožný s aktuálně nabízenou komerční verzí. Při pořízení licence za necelých 550 Kč byste získali navíc i nárok na aktualizace a technickou podporu. Rozšiřující možnosti návrhů přináší 3D CAD Architecture 2 je určený k pokročilému navrhování objektů – typicky celých domů či bytů, včetně jejich interiérů. Samozřejmostí je práce ve 3D, využití připravených objektů a následná virtuální prohlídka vytvořeného modelu. Využít můžete speciální nabídku nákupu plné verze 3D CAD Architecture 2.

Na zelené louce: Tvorba nového modelu začíná nastavením rozměrů půdorysu a základního tvaru zdí.
Na zelené louce: Tvorba nového modelu začíná nastavením rozměrů a základního tvaru zdí.

Po spuštění programu Home Designer se rovnou otevře okno pro vložení klíče k plné verzi programu. Zkopírujte do prázdného řádku získaný klíč a klikněte na tlačítko »Activate Now«. Další okno vás informuje o úspěšné aktivaci plné verze. Pokračuje tlačítkem »Continue« ke spuštění programu. Pokud jste připojeni k internetu, pravděpodobně vás Home Designer před spuštěním upozorní na dostupnou aktualizaci programu. Tlačítkem »Update Now« stáhněte a instalujte aktualizaci. Proces probíhá podobně jako při první instalaci, takže je opět třeba zrušit instalaci MyAshampoo Toolbaru. Po aktualizaci již Home Designer nevyžaduje novou aktivaci, můžete jej rovnou spustit a začít používat.

Dříve než se pustíte do navrhování s programem Home Designer, vyplatí se věnovat pozornost základním nastavením programu. Okno a předvolbami otevřete nabídkou »Settings« v hlavním menu »Options«. Důležité je především nastavení používaných jednotek (»Units«), kde je na výběr mezi metry, centimetry, milimetry a palci. Dále se nabízí předvolby přichytávání (»Snap dimensions to«) ke hranám nebo koncovým bodům a rovněž i výchozí velikost plochy pro kreslení (»Planning area options«).

Hrubá stavba

Výchozím prvkem každého modelu tvořeného s nástrojem Home Designer je půdorys stavby a obvodové zdi. Velikost půdorysu se nastavuje v okně »Planning area«. Obvodové zdi vystavíte zvolením jejich tvaru v nabídce tlačítka »Floor plans«. K dispozici jsou tvary čtverce, obdélníků a písmen L či U. V přehledném okně »Room dimensions« si pak nastavíte přesné rozměry konkrétních stěn, včetně tloušťky (»Wall thickness«) a výšky (»Room height«). Připraveným modelem pohybujete jednoduše pomocí myši.

Dalším krokem by mělo být rozmístění dveří a oken. Tyto prvky najdete v pravé části okna programu, pod tlačítkem »Construction Elements«. Vyberte si typ dveří nebo okna a kliknutím myší jej otevřete v náhledu. Pokud se v okně náhledu zvolený prvek neotevře správě, potáhněte za roh okna, jako když měníte jeho velikost. Na záložce »Details« je možné nastavit polohu prvku v návrhu (»Position«) – například přichytávání k rohům. Rozměry jsou fixní, nastavují se až po vložení do modelu. Prvek umístíte do modelu přetažením myší na zvolenou zeď. Přesné rozměry a polohu oken a dveří nastavíte pomocí nabídek »Dimensions« a »Position«. K dispozici je také zrcadlové převracení (»Mirror«) a otáčení (»Rotate«).

Při vytváření modelu se samozřejmě nemusíte omezovat jen na obvodové zdi. Pod tlačítkem »Objects« na pravé straně okna Home Designeru najdete o další stavební prvky (»Constructional elements«). K dispozici jsou stěny (pro vytváření příček), sloupy, schody a další útvary pro interiér či exteriér. Balkóny či stříšky najdete pod nabídkou »Objects« ve složce »Exterior«.

Náhledy komponent: Každý prvek si můžete před použitím v modelu prohlédnout v náhledu.
Náhledy komponent: Každý prvek si můžete před použitím v modelu prohlédnout v náhledu.

Vymalování

Než se pustíte do vybavení vnitřních prostor modelu, zbývá ještě volba barev a materiálů použitých na stěnách a na podlaze. Z nabídky na pravé straně zvolte »Materials« a dále některý z připravených materiálů (dřevo, kámen, kov, dlažba, sklo ad.) nebo barev pro vymalování. Materiál či barva se aplikují přetažením myší na vybranou zeď nebo na podlahu. Podobnou funkci má také nabídka »Textures«, kde najdete především interiérové materiály (koberce, textil, kůže, barvy atd.). Použít je můžete hned v dalším kroku – při zařizování interiéru.

Vnitřní zařízení

Model bytu či domu by samozřejmě nebyl kompletní bez vnitřního vybavení. Potřebné prvky najdete pod nabídkou »Objects« v pravé části okna programu, konkrétně ve složkách »Exterior« a »Interior«. Mezi objekty pro zařízení exteriérů najdete typicky například zahradní nábytek nebo rostliny. Velmi bohatá je nabídka modelů interiérového vybavení (»Interior«). Vybavit si můžete koupelnu, kuchyň, ložnici, pracovnu či obývací pokoj,  včetně všech důležitých součástí, jako je elektronika, osvětlení, obrazy, knihy atd.

Přesnou velikost a rozmístění interiérových prvků lze nastavit pomocí nabídek na levé straně okna Home Designeru. Vedle nastavení polohy a velikosti (»Move objects« a »Scale objects«) se nabízí i otáčení (»Rotate objects«). U interiérových prvků jako jsou sedačky, křesla či skříňky se přímo nabízí použití povrchů z nabídky »Textures«. Změna povrchu se rovněž provádí přetažením vybraného materiálu či barvy z nabídky v pravé části okna programu na konkrétní prvek. Dlužno dodat, že ovládání této funkce není úplně dokonalé. Je třeba použít přiblížení a správně přetáhnout povrch na zvolený prvek. Pravděpodobně se vám to ale nepodaří hned napoprvé.

Pohled ze všech úhlů: Program nabízí mnoho různých pohledů na vytvářený model a všechny jeho součásti.
Pohled ze všech úhlů: Program nabízí mnoho různých pohledů na vytvářený model a všechny jeho součásti.

Databáze Home Designeru obsahuje snad dostatečné množství modelů interiérových a exteriérových prvků, abyste si mohli co nejvěrněji namodelovat požadovaný vzhled bytu či domu a jeho okolí.

Virtuální prohlídka

Po celou dobu vytváření návrhu máte k dispozici volný pohyb celého modelu, s pomocí myši a tlačítek s lupou či s různými pohledy na model. Kompletní nabídku zobrazení návrhu najdete v menu »View«. K dispozici je například i zjednodušený drátěný model (»Wire frame«) nebo pohled s rozsvíceným vnitřním osvětlením (»Internal lights«). Zblízka si interiér navrženého bytu či domu prohlédnete pomocí pohledu »Inside view«.

Možnosti exportu: Kromě celého 3D modelu může exportovat i obrázky různých pohledů.
Možnosti exportu: Kromě celého 3D modelu může exportovat i obrázky různých pohledů.

Aby byla iluze navrženého modelu dokonalá, můžete jej oživit pomocí modelů lidí ze složky »People« v nabídce »Objects«. Pak už zbývá jen exportovat hotový model jako 3D objekt nebo ve formě obrázků, vygenerovaných z důležitých pohledů na model. Home Designer umí uložit také seznamy prvků použitých v návrhu, společně s podrobnými informacemi o nich.

Než začnete stěhovat

S pomocí plné verze programu Ashampoo Home Designer z Chip DVD si během krátké doby snadno vytvoříte model bytu, domu nebo třeba zahradní chatky, který můžete plně vybavit zařízením z bohaté nabídky prvků. Model se vám bude hodit nejen při plánování novostavby, ale také při běžných úpravách jako je malování nebo změna rozestavení nábytku. Vytvořením modelu podle plánovaných úprav si můžete ušetřit spoustu práce i peněz.

Uveřejněno na Chip DVD 5/10.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání