Menu
CHIP Speedtest

Homeplugy ruší bezdrátové vysílání

26.10.2011 11:21 | Redakce Chip
Homeplugy ruší bezdrátové vysílání
PowerLAN adaptéry používají pro přenos signálu běžné elektrické dráty. Přenos těchto dat pak údajně ruší rádiové signály.

Mýtus

Homeplugy vysílají svá data přes elektrické kabely. Z těch se pak vlastně stávají velmi dlouhé antény, které ruší rádiové signály ve svém okolí.

NOVÝ SERIÁL
V tomto seriálu osvětlujeme běžné mýty světa počítačů a z technického hlediska zkoumáme jejich pravdivost.

Skutečnost

Odpověď ohledně rušení není jednoznačná. Teoreticky totiž homeplugy skutečně mohou zarušit rádiové okolí, v praxi se tak ovšem neděje. Začněme teoreticky: Vedle ethernetu a Wi-Fi je technologie PowerLAN třetím pilířem domácí sítě. Používá se všude tam, kde je problematické natáhnout běžný ethernetový kabel a kde má bezdrátová Wi-Fi síť příliš velký útlum nebo velkou chybovost. Homeplugy jsou ideální tam, kde je třeba připojit zařízení, se kterým se nebude „hýbat“, jako je třeba chytrý televizor. Pro přenos signálu se používají elektrické vodiče, které jsou v každém domě nebo bytě. Výhodou takto vytvořené sítě je vysoká stabilita spojení, nízké latence a dobrá propustnost. Powerline vlastně funguje velmi podobně jako xDSL. Tato technologie používá „zvonkový“ drát a přenáší zde data ve velmi vysoké frekvenci. Stejně tak homeplug, který vysílá v pásmu 2–30 MHz.

Proč by to mělo vůbec vadit? Elektrické kabely nejsou, na rozdíl od těch určených pro přenos dat, stíněné. Na základě toho se z elektrického kabelu skutečně stává velmi dlouhá anténa. Kolem elektrických kabelů pak můžete najít vlny ve frekvencích mezi 2 a 30 MHz.

Power LAN se kříží s ostatními vlnami

To jsou frekvence obecně označované jako krátké vlny. Používají je radioamatéři po celém světě, ale také letecké společnosti a vůbec všichni, kdo se spojují na vzdálenosti tisíců kilometrů. Krátké vlny totiž mají dost síly na to, aby obletěly půl zeměkoule. To je způsobeno tím, že se ochotně odráží od ionosféry. Pokud je tedy rádiová stanice v blízkosti homeplugu, dojde k rušení.

Tolik teorie. Praxe je taková, že výkon homeplugů je tak slabý, že jakékoliv rušení je prakticky vyloučeno a častěji bývá problém úplně někde jinde. To vše se navíc týká jen krátkých vln. Běžné „FM rádio“, mobilní telefon, televizor ani Wi-Fi nemohou být touto technologií rušeny.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání