Menu
CHIP Speedtest

HP prý bude vyrábět počítače i tablety

31.08.2011 10:31 | Redakce Chip
HP prý bude vyrábět počítače i tablety
Budoucnost HP se obrací podle toho, kdo o ní mluví…

Vedoucí divize osobních počítačů a výkonný viceprezident Todd Bradley se zřejmě snaží zachránit pověst a postavení firmy, ohrožené nedávnými prohlášeními vydanými před­sta­ven­stvem a nejvyšším šéfem HP, Léo Apothekerem. Bradley patrně po příkladu Nokie chápe ničivý dopad před­čas­ných ohlášení. (Nokia si potopila prodej tím, že předem ohlásila, že končí se Symbianem, aniž měla jediný windowsí telefon, a přestože nadále potřebovala a potřebuje prodávat Symbian.)

Todd Bradley nyní doufá, že představenstvo do konce roku zváží vyčlenění skupiny osobních systémů do samostatné společ­nosti. Je přesvědčen, že pro akcionáře by to tak bylo nejlepší. Podle Bradleyho by prodej divize někomu jinému byl řešením špatným i neschůdným. Poukázal na to, že jeden z uvažovaných možných zájemců, Acer, měl za poslední čtvrtletí poprvé ztrátu.

Osamostatnělou společnost by rád nadále vedl, a chtěl by, aby zůstala výrobcem osobních počítačů s plným záběrem od PC k tabletům… Ano, Todd Bradley se chce k tabletům vrátit, považuje je za důležité a nepominutelné. (Bradley původně vedl Palm; do HP se dostal, když HP převzal Palm.)

Pokud jde o licencování WebOS, prý jsou o něj zájemci, ale zatím nemůže říci více.

HP mimochodem v pondělí oznámil, že ještě na čas spustí výrobu nyní vyprodaných tabletů TouchPad a vyrobí ještě jednu dávku. HP má z prodeje pod cenou ztrátu, ale snad je lepší využít už patrně nasmlouvané součástky a zvýšit přítomnost na trhu.

Bradley nyní objíždí Asii, kde se setkává se zaměstnanci, s dodavateli, s vládními představiteli i s místními novináři ve snaze uklidnit je a přesvědčit je, že osobní počítače HP mají budoucnost. Bradley nyní potřebuje, aby se počítače HP nepřestaly prodávat. Prohlásil dokonce, že v příštích třech letech skupina osobních systémů HP rozšíří svou výrobní základnu v Šang­‑chaj a vybuduje tam velké regionální středisko a sídlo.

Ve snaze zachránit image spustila skupina dokonce kampaň, ve které se představuje jako „čtyřicetimiliardový start‑up“, který bude pružnější než dosud, a „zůstane jedničkou“. O vyčlenění do samostatné společnosti přitom dosud není rozhodnuto.

Zdá se, že Bradley se snaží takovýmto „modelováním skutečnosti“ postavit představenstvo před hotovou věc, a zachránit tak svou divizi i sebe. V zájmu toho, abychom měli při koupi nového počítače nadále dostatečný výběr, mu přejme, ať mu to vyjde.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání