Menu
CHIP Speedtest

Hromadné odstranění chyb snímků pomocí softwaru

15.02.2013 06:05 | Redakce Chip
Hromadné odstranění chyb snímků pomocí softwaru
Zpracování fotografií může zabrat hodně času. Zvláště pokud je fotografií opravdu hodně a většina jich má nějakou chybu, například byly pořízeny nesprávně nastaveným fotoaparátem, může zpracování celého adresáře trvat hodiny. I s touto činností vám ale pomůže počítač – když snímky zpracujete hromadně, mohou opravy trvat jen chvíli.

 

Řada programů nabízí možnost automatických úprav, dávkového zpracování, různých skriptů a podobně a mohou se vám v tomto směru stát užitečnými pomocníky. Obzvláště rychle a snadno jde optimalizace snímků v programu Adobe Lightroom. Program totiž s tím, že budete chtít opravit celou kolekci obrázků, počítá. Například se může stát, že špatně nastavíte clonu nebo čas. Otevřete si složku v „knihovně“ a vyberte si z nepovedených snímků náhodný vzorek. Pokud jste vy nebo fotoaparát nastavili špatnou expozici, poznáte to podle histogramu, který je „ujetý“ – světla jsou příliš důrazná a černé oblasti jsou zobrazeny šedě. Takovou chybu snadno opravíte, stejně jako šum obrazu. Později pak stejnou korekci snadno provedete na všech souborech.

 

Hromadné zpracování fotografií nabízí i cenově dostupnější programy, jako Adobe Photoshop Elements nebo Zoner PhotoStudio. V programu Photoshop Elements zvolte „Soubor | Zpracování více souborů“. U vybraných fotografií můžete měnit jejich velikost a formát (například pro uložení na web), ale také můžete rychle opravit úrovně, kontrast a barvy a můžete všechny snímky zostřit.

Zoner PhotoStudio vám například pomůže pozměnit u všech fotek histogram nebo je upravit podle přednastaveného vzoru. Nastavení hromadných filtrů (Upravit|Hromadný filtr) si můžete sami upravit podle potřeby. Úpravy si můžete uložit a pak stejné úpravy (včetně změny velikosti, úpravy tonality, úpravy barevnosti) použít na všechny ostatní snímky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání