Menu
CHIP Speedtest

HTC Legend

23.03.2010 10:26 | Redakce Chip
HTC Legend
Jak se z hrdiny stane legenda? U HTC poměrně jednoduše. Stačí nová verze operačního systému a několik drobných vylepšení. Vysvětlení: Úspěšné PDA HTC Hero dostalo nástupce – je jím HTC Legend.

Ačkoliv to není na první pohled zcela zřejmé, samotné provedení telefonu znamená malou revoluci. Celý telefon je totiž vyroben z jednoho kusu. Hliníková záda tak nejsou oddělitelná, což se příjemně projevilo na robustnosti a kvalitě celého telefonu. Jak se vlastně vkládá baterie a SIM karta? Škvírou ve spodní části.

Displej 3,2“, 320 × 480 bodů, dotykový kapacitní, AMOLED
Technologie GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, GPS, FM rádio, 600MHZ CPU, Wi-Fi, Bluetooth, senzor polohy, digitální kompas, MP3 přehrávač, 3,5mm jack konektor, 5Mpx fotoaparát s autofokusem, diodový blesk, Android 2.1
Paměť 384 MB RAM + 512 MB uživatelská + 2 GB microSD
Rozměry a hmotnost 112 × 56 × 12 mm, 135 g

Celkové provedení zkrátka nemá chybu. Hliník působí skutečně luxusně, namáhaná místa jsou pak potažena gumou. Lepší zpracování telefonu dnes nenabídne nikdo jiný.
Displej je dostatečně velký, úhlopříčka 3,2“ stačí i pro surfování na internetu. Rozlišení by mohlo být jemnější, 320 × 480 bodů je dnes spíše průměrný standard. Díky technologii AMOLED je displej perfektně čitelný i na přímém slunci. Dotykový kapacitní displej umožňuje nejpříjemnější způsob ovládání, jaký si můžete přát. Samozřejmě podporuje multitouch.
Hardware oproti modelu Hero nezaznamenal mnoho změn. Frekvence CPU stoupla z 528 na 600 MHz, paměti RAM pro běžící aplikace je k dispozici 384 místo 288 MB. HTC si zřejmě nechává rezervu pro model Desire. Ten je sice o nějaké milimetry větší, ale nabídne 1GHz procesor a 576 MB RAM. Displej o velikosti 3,7“ bude mít rozlišení 480 × 800 bodů. Bude tedy ještě o třídu nad Legendem.
5Mpx fotoaparát s autofokusem nefotí špatně, konkurence ale dokáže vytvořit mnohem lepší snímky. Chválíme možnost zaostření na konkrétní bod, na který ukážete na displeji. Diodový blesk je ostudou.
Legend pohání operační systém Google Android 2.1. To je v současnosti nejlepší operační systém pro chytré telefony. HTC jej ještě vylepšuje svým rozhraním Sense, takže samotné ovládání je ukázkou dokonalosti. Na ploše systému můžete mít vlastní miniaplikace – widgety. Ty informují třeba o aktuálním počasí, zobrazují kalendář, e-maily nebo nejnovější příspěvky na sociálních sítích. Právě propojení s Facebookem a dalšími sítěmi bylo v mnohém vylepšeno a telefon funguje jako skutečný klient – pro prohlížení i přispívání.

 Nový Android

Legend obsahuje Android 2.1. Hero používalo verzi 1.5, měl by ale vyjít upgrade, který dovolí aktualizaci na novou verzi. Co tedy verze 2.1 oproti verzi 1.5 přináší?
Hlasové vyhledávání (bez podpory češtiny), vyhledávání v záložkách, kontaktech, historii i aplikacích z jednoho řádku, podporu VPN, ovládání gesty, podporu různých rozlišení displejů, vyšší výkon, zobrazení, která aplikace nejvíce vyčerpává baterii, browser s podporou HTML5, podporu blesku u fotoaparátu, digitální zoom, Bluetooth 2.1, lepší virtuální klávesnici.

Plné funkčnosti telefon dosahuje jen ve spojení s Googlem. Pokud tedy nemáte účet na Gmailu, možnosti telefonu sotva využijete. V nové verzi Androidu perfektně fungují veškeré synchronizace, včetně Exchange serveru. Zcela bezproblémový je nyní import a export kontaktů do jediného souboru (VCF). Synchronizace byla tak dokonalá, až jsme byli sami překvapeni: ke kontaktům z Gmailu a Microsoft Exchange serveru se stáhly fotografie profilů z Facebooku. Do kalendáře se uložily narozeniny uživatelů, kteří mají na Facebooku vyplněné datum narození.
Naprosto parádní jsou u Androidu dostupné aplikace, kterých je na marketu přes 20 000. Denně jich stovky přibývají a jejich rozmanitost nezná mezí – od systémových utilit přes widgety na plochu, hry a navigace až po nejrůznější „blbůstky“ pro pobavení.
Ani tento telefon však není dokonalý. Hodně se očekávalo, že verze Android 2.1 bude přelomová. Je pravda, že řada neduhů zmizela, na druhou stranu obsahuje Legend spoustu stejných chyb, na které už upozorňovali majitelé modelu Hero. Začněme třeba nulovou podporou příjmu vizitek přes SMS. To, co umí deset let stará Nokie, v Googlu stále nezvládají. Pokud vám někdo pošle kontakt přes SMS, telefon si s ním neporadí. Navíc bez speciální aplikace si obsah SMS ani nevytáhnete, abyste mohli kontakt uložit ručně.
Stále chybí komfortní připojení počítače k internetu přes telefon. Výjimkou je, pokud se připojíte kabelem. HTC dodává aplikaci pro sdílení internetu přes USB. Jednoduché vytvoření Bluetooth PAN, které nabízí všichni ostatní výrobci, zde však nenajdete. Navíc nelze pomocí aplikace vytvořit z telefonu Wi-Fi hotspot, jako to umí třeba Symbian nebo Windows Mobile. Bezdrátové sdílení internetu je tak problémové.
Poslední velkou chybou je ignorace diakritiky. Kdo na běžném telefonu vyhledává kontakt „Štěpán“, zadá pomocí klávesnice „Stepan“ a telefon mu rozumí. Při použití funkce „Hledat v seznamu Lidé“ však nepomůže nic. Můžete zadat „Š“ a telefon nenajde žádný kontakt, zadáte-li „S“, najde jen kontakty začínající na S, přičemž Š zcela ignoruje. Vyhledání takového kontaktu je kvůli diakritice prakticky nemožné.

Název HTC Legend
Poměr cena/výkon
výborný
Zapůjčil www.sunnysoft.cz
Cena vč. DPH
10 745 Kč
Celkové hodnocení
výborný

Závěr: I přes přetrvávající „mouchy“ patří Legend k tomu nejlepšímu, co si v oblasti chytrých telefonů můžete pořídit. Skvělé provedení v kombinaci s moderním systémem jsou zárukou úspěchu.
Alternativa: Ostatní operační systémy vypadají vedle Androidu jako dinosauři. Kdo požaduje to nejlepší, měl by uvažovat o ještě lépe vybaveném HTC Desire.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání