Menu
CHIP Speedtest

I vy se můžete stát podezřelým...

14.03.2012 13:58 | Redakce Chip
I vy se můžete stát podezřelým...
EU vynakládá miliony na projekt, který je zaměřen na vývoj nových monitorovacích metod. Tyto metody jsou však tak kontroverzní, že se od nich distancuje i většina států.

Na loňském letním festivalu německého rozhlasu bylo možné spatřit heliem plněný balon vybavený fotoaparátem s vysokým rozlišením. Toto dálkově ovládané zařízení se vznášelo nad 20 000 návštěvníky a mělo monitorovat veškerou činnost. Pod heslem „Vy slavíte a my na vás dáváme pozor“ totiž Fraunhoferův institut (Fraunhofer Institute for optronics, system technology and image evaluation), jehož vývojáři zařízení vyvinuli, vedl takto svou reklamní kampaň. Tento způsob propagace měl poukázat na to, jak daleko postoupil vývoj v oblasti technologie sledování či monitorování a jak ho lze využít v běžných, každodenních situacích. Tento „reklamní krok“ se však nevyvedl a ústav čelil rozsáhlé kritice. Vědci rychle vyjasnili, že při monitoringu se nevyužívala technologie rozpoznávání tváře (face recognition) ani nebyla ukládána žádná data.

Systém Fraunhofer s názvem AMFIS, což je zkratka pro něco jako „průzkum pomocí kombinace mobilních a fixních senzorů“, není jediným, natož největším plánem, který dokáže v případě indikace trestné činnosti či nějaké katastrofy spustit poplach. Systém Indect, což je velmi komplexní výzkumný projekt EU, sleduje podobné cíle. Jeho vývoj byl započat v roce 2009 a je pravděpodobné, že bude pokračovat do roku 2013. Komise EU totiž vyhlásila konkurz na tento projekt za 15 milionů eur a kontrakt na výzkum získalo konsorcium spolupracující s univerzitou v Krakově. Indect je ale jen zkratka, jejíž celý význam v přibližném překladu zní „Inteligentní informační systém pro podporu sledování, vyhledávání a detekci pro bezpečnost občanů v městském prostředí“. Pro tento účel výzkumníci využívají stávající technologie, jako jsou fotoaparáty, software pro detekci tváře a chování nebo špionážní nástroje pro PC a internet. Nový přístup totiž říká: Vše je nyní propojeno na síti a lze toho využít.

 

Podrobnější informace o metodách sledování a o tom, jak a za co EU utrácí vaše peníze najdete v článku v Chipu 4/2010.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání