Menu
CHIP Speedtest

IBM pracuje na technologii stonásobně hustšího ukládání dat

24.07.2012 05:05 | Redakce Chip
IBM pracuje na technologii stonásobně hustšího ukládání dat
Zvýšení hustoty ukládání dat znamená, že úložné zařízení zvládne uchovat větší množství dat na menším prostoru.

IBM nyní pracuje na technologii ukládání dat se 100× vyšší hustotou, než jakou mají dnešní pevné disky a 150× vyšší než současné flash paměti či SSD. Na stylový přívěšek by se pak vešla celá filmová i hudební sbírka.

Současná technologie pevných disků naráží na své limity, a proto je třeba dále inovovat samotnou podstatu ukládání dat v zájmu dalšího zvyšování kapacity a snižování ceny úložných médií. Ve smyslu Moorova zákona se přitom každé dva roky zdvojnásobuje počet transistorů v mikročipech, což vede další výzkum a vývoj až na hranici jednotlivých atomů.

Pro další zlepšování parametrů úložných zařízení je proto třeba najít způsob, jak uložit mnohem více dat do mnohem menšího prostoru. Proto se pracovníci IBM při svém výzkumu již celá desetiletí zaměřují na strukturu a vlastnosti jednotlivých atomů. Nyní se jim podařilo najít způsob, jak razantně zvýšit hustotu ukládání dat uchováním jednoho bitu v pouhých 12 atomech.

Studiem chování jednotlivých atomů se vědcům z IBM podařilo odhalit kritické faktory pro výrobu menších, rychlejších a energeticky efektivnějších pamětí pro využití v průmyslu i spotřební elektronice. Základem je uspořádání skupiny 12 atomů a jejich magnetického náboje tak, aby se vzájemně neovlivňovaly se sousední skupinkou.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání