Menu
CHIP Speedtest

IBM si připomíná 100 let od svého založení

16.06.2011 11:56 | Redakce Chip
IBM si připomíná 100 let od svého založení
Společnost IBM dnes slaví 100 let od svého založení (16. června 1911). Má za sebou skutečně bohatou historii – vzpomeňme jen na děrné štítky, čárový kód, disketu, disk, první PC, skvělé notebooky ThinkPad, nebo operační systémy OS/2 a přistání na měsíci...

Na oslavu tohoto milníku vychází kniha nazvaná „Jak udělat svět lepším: myšlenky, které utvářely jedno století a jednu společnost“. Na počest výročí vedení IBM slavnostně zahájilo obchodování na newyorské burze.

Během sta let své existence hrála společnost IBM klíčovou roli při transformaci podnikání, vědy i společnosti. Dějiny IBM lze vnímat jako sled významných milníků – od investice do výzkumných laboratoří v dobách hluboké hospodářské krize třicátých let, přes vývoj prvního pevného disku, který dal vzniknout celému odvětví úložných médií, až po spolupráci s americkou vládou na systému sociálního zabezpečení.

Historie IBM pokračovala dalšími odvážnými kroky, jako bylo vytvoření zcela nového modelu výpočetní techniky, vývoj mainframu System/360, vynález čárového kódu nebo představení osobního počítače v roce 1981, který zahájil počítačovou revoluci. Nedávno představila společnost IBM systém Watson, který ukázal možnosti výpočetní techniky a datových analýz v televizním kvízu Jeopardy!  (obdoba soutěže Riskuj).

IBM má dlouhou a bohatou historii také v České republice. První pobočka v Československu vznikla již v roce 1932, jako šestá na kontinentu a první ve střední a východní Evropě. IBM působí nejen v Praze, ale také v Brně a v Ostravě. V moravské metropoli se nachází centrum strategického outsourcingu, v Praze už třetím rokem sídlí centrála pro střední a východní Evropu. 16 let existence letos oslaví pražská výzkumná laboratoř IBM, která se věnuje rozpoznávání řeči.

Kniha a film

IBM vydává v angličtině knihu shrnující významné milníky a objevy společnosti: „Jak udělat svět lepším: myšlenky, které utvářely jedno století a jednu společnost“ (Making the World Better: The Ideas That Shaped a Century and a Company).

V průběhu tohoto roku uvede krátké filmy přibližující firemní kulturu společnosti a její inovace. Aktuálně IBM představuje film „Divoké kachny“ (Wild Ducks), jenž je poctou klientům IBM, kteří šli proti proudu a rozhodli se rozvíjet své podnikání za pomoci zcela nových přístupů. Snímek „100 x 100“  je zrychlená kronika zachycující historii IBM krok po kroku. Dokument „They were there“ je věnovaný významným okamžikům v dějinách IBM.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání