Menu
CHIP Speedtest

InfoMapa 2011 Special Edition

27.04.2011 21:00 | Redakce Chip
InfoMapa 2011 Special Edition
Nejznámější tuzemský mapový informační systém, který obsahuje mapu Prahy a automapu ČR s možností plánování tras, vyhledáváním bank, čerpacích stanic, úřadů apod.

InfoMapa 2011 obsahuje digitální vektorovou mapu Prahy v měřítku 1:10000 a jejího okolí do podrobnosti ulic, která plynule přechází do „autoatlasu" České republiky v měřítku 1:150000. Kromě mapových podkladů obsahuje InfoMapa informace o objektech zájmu více než šesti desítek různě rozsáhlých databází (úřady, hotely, restaurace, čerpací stanice, bankomaty, banky, pošty, zdravotnická zařízení...) s lokalizací v mapě a doplněné řadou dalších informací. Např. čerpací stanice nabízí kromě lokalizačních údajů i kontaktní údaje, otevírací dobu, nabízené služby, přijímané typy platebních karet atd. Nejrozsáhlejší připojenou databází jsou adresné body (určené názvem ulice a popisným/orientačním číslem objektu), kterých je v této verzi více než 2,8 miliónů. Novinkou je vrstva Zařízení transfuzní služby.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu InfoMapa 2011 Special Edition, který je funkčně ekvivalentní komerčně prodávané verzi InfoMapa 17 Home Edition v ceně 995 Kč. Navíc obsahuje aktualizovaná data.

Moje mapa

Moje mapa: Vzhled mapy si může každý přizpůsobit svým potřebám.
Moje mapa: Vzhled mapy si může každý přizpůsobit svým potřebám.

InfoMapa 2011 je program, který nabízí velmi solidní funkční i datovou výbavu mapového informačního systému. Jednou z řady výhod systému InfoMapa proti obdobným produktům a internetovým mapám, je možnost upravit si vzhled mapy podle svých potřeb a zvyklostí. Tuto možnost můžete využít změnou parametrů ve volbě menu Desktop | Zobrazovat, příp. Možnosti nebo Nastavení lišt. U prodávaných verzí produktu InfoMapa 18 Street atlas lze v systému InfoMapy zobrazovat i vlastní data, jak ukazuje příklad (viz. Tabulka může vypadat jinak). V podadresáři „prezentace“ najdete ještě další informace.

Vyspělé vyhledávání

Mezi nejčastěji používané funkce programu jistě patří zoomování mapy a volby výřezů, vyhledávání objektů z některé z databází nebo z mapy, tisk zájmové části mapy nebo její uložení jako obrázku pro další využití atd. Všechny tyto nabídky a řada dalších je přímo přístupna z ovládacích lišt nebo

Pomocník pro hledání: Vyhledávat lze i neúplné názvy ve všech dostupných položkách.
Pomocník pro hledání: Vyhledávat lze i neúplné názvy ve všech dostupných položkách.

aktivací kontextového menu pravým tlačítkem myši. Obvykle není těžké najít v mapě např. konkrétní adresu, pokud víme, kde ji hledat. Obtížnější je ale její vyhledání, pokud přesně nevíme, kde ji hledat a ještě obtížnější je její nalezení, pokud ani přesně nevíme, jak se jmenuje či spíše píše. A v tomto případě nabízí InfoMapa uživateli velmi silné nástroje, které u konkurenčních produktů obvykle chybí. Funkce Hledat adresu nabízí dvě varianty hledání – jednoduché a rozšířené, které je možno dále modifikovat o další parametry (např. vynechání duplicit, hledání pouze shody, hledání pouze v Praze). Proto není obtížné najít ani takové adresy, jako jsou Jindřicha Šimona Baara, J.Š.Baara, Baarova apod. i když nevíme, jakou správnou podobu mají. Kromě toho je k dispozici ještě univerzální funkce Pomocník pro hledání, která nabízí kromě jiného i možnost vyhledávání „podle textu“. V tomto případě bude program zadaný textový řetězec vyhledávat ve všech vámi definovaných databázích a jejich položkách.

Další zajímavé funkce

Externí spolupráce: I z InfoMapy můžete snadno zjistit dopravní spojení vlakem, autobusem.
Externí spolupráce: I z InfoMapy můžete snadno zjistit dopravní spojení vlakem, autobusem.

InfoMapa ovšem nabízí ještě celou řadu dalších zajímavých a užitečných funkcí jako např. prohledání okolí nebo definované plochy, export map do souboru formátu JPG, BMP, GIF, vykreslování, vyhledávání trasy automobilového spojení, výpočet nákladů trasy, optimalizace pořadí průjezdních bodů, určování dojezdové vzdálenosti, vytváření a využívání záložek, filtrování databázových údajů atd. Pokud jde o využívání GPS souřadnic, umožňuje InfoMapa jak přechod kurzoru na zadané konkrétní souřadnice nebo zakreslování GPS souřadnic získaných některým GPS zařízením, tak i jejich odčítání z mapy - pomocí klávesové zkratky Ctrl + Insert se do schránky zkopírují aktuální GPS souřadnice kurzoru myši. Produkt InfoMapa také spolupracuje s programem IDOS Jízdní řády společnosti Chaps, jehož plnou verzi jsme přinesli na Chip DVD 02/11. Můžete si tak snadno prohlédnout u kterékoliv zastávky jízdní řád spojů, které odsud odjíždí nebo sem přijíždí.

Fotografie místa

Spojení s fotoarchivem: V mapě si lze snadno zobrazovat i připojené obrazové informace.
Spojení s fotoarchivem: V mapě si lze snadno zobrazovat i připojené obrazové informace.

Jednou z méně známých možností programu InfoMapa je zobrazování fotografií v mapě. Ve standardní nabídce InfoMapy tuto možnost najdete v části Hledat | Fotografie, kde je připraven soubor více než čtyř stovek fotografií přírodních i architektonických zajímavostí z celé České republiky. Jednotlivé fotografie můžete zobrazovat také přímo z mapy po kliknutí na příslušnou ikonu nebo výběr z dostupných fotografií, stejně tak jako u záznamu z kterékoliv jiné databáze.

Upozornění: Program lze instalovat i pod operačním systémem Windows 7, kde v 32bitovém režimu funguje většina jeho funkcí bez problémů. Jediným problémem, na který jsme při testování pod Win7 narazili, bylo nestandardní ukončení programu v případě, že na definovaný dotaz nebyl nalezen žádný záznam.

Uveřejněno na Chip DVD 05/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání