Menu
CHIP Speedtest

Intel Z68 a Larson Creek, aneb 2 TB s rychlostí SSD?

16.06.2011 10:28 | Redakce Chip
Intel Z68 a Larson Creek, aneb 2 TB s rychlostí SSD?
Líbil by se vám magnetický pevný disk s několikaterabytovou kapacitou a rychlostí SSD disku? Stačí si pořídit základní desku s novou čipovou sadou Intel Z68 a ke stávajícímu pevnému disku připojit pomocí technologie Smart Response Technology SSD disk Intel 311. Novinku jsme měli možnost vyzkoušet a můžeme potvrdit, že to opravdu funguje.

Mezi novými funkcemi čipsetu Intel Z68 nás nejvíc zaujala podpora technologie Intel Smart Response Technology, která umožňuje zajímavé řešení raidového zapojení SSD a HDD disku. SSD disk slouží při tomto zapojení jako ohromná a rychlá vyrovnávací paměť vysokokapacitního, ale pomalejšího HDD. Nejčastěji používaná data z HDD jsou uložena v „mezipaměti“ na SSD disku, a systém tak k nim může přistupovat mnohem rychleji. Výhoda tohoto řešení spočívá hlavně v kombinaci rychlosti SSD a kapacity HDD. Přenosová rychlost samozřejmě není tak velká, jako kdyby byl systém uložen na samostatném systémovém SSD a data na datovém HDD, ale zase umožňuje rychlý přístup i k datům uloženým na datovém magnetickém disku. Intel k tomuto účelu uvedl nový SSD disk s modelovým označením 311, který se vyrábí jak v 2,5“ verzi, určené pro urychlení desktopů, tak v miniaturní verzi mSATA, určené pro notebooky. Díky mSATA konektoru bude možné použít i v prostorově omezených notebookových šasi dva disky – jeden 2,5“ magnetický a druhý SSD o velikosti poštovní známky. Notebook s novou kompatibilní čipovou sadou jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, ale předpokládáme, že díky vyšší kapacitě i rychlosti SSD disku bude jeho urychlení mnohem výraznější než u řešení založeného na disku Seagate Momentus XT. Princip a hlavně uživatelská jednoduchost jsou však shodné.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání