Menu
CHIP Speedtest

Inteligentní auto

17.08.2011 15:03 | Redakce Chip
Inteligentní auto
Mooreův zákon platí také pro elektroniku v automobilech. Díky tomu se do aut dostávají technologie ne nepodobné těm ze StarTreku.

O došlé zprávě SMS informuje řidiče nyní již trojrozměrný Head-Up displej, takže ani na sekundu nemusí odtrhávat pohled ze silnice před sebou. Automobil jediným příkazem také dokáže SMS zprávu přečíst. Spolucestující mezitím dosledoval film a nyní surfuje na internetu – hledá informace o místě, kam zrovna míří na dovolenou. V místním muzeu právě probíhá zajímavá výstava. Proto on-line kupuje vstupenky a adresa se automaticky přenáší do navigace automobilu. Počítač automobilu v reálném čase vyhodnocuje stovky parametrů – od stupně únavy řidiče až po upozornění na nefunkčnost semaforů. Hlídá, zda po krajnici nejde chodec, kterého řidič nemůže vidět, nebo zda nehrozí srážka s jiným předmětem na silnici. V případě, že se vyskytne jakýkoliv problém, je řidič okamžitě informován na Head-Up displeji. Jakmile auto dorazí do garáží u muzea, musí ještě zaparkovat. Přece to nebude dělat řidič. Ten vystoupí a stiskne tlačítko na klíči. Automobil se na tento povel samočinně zamkne, rozsvítí potkávací světla, sklopí zrcátka a rozjede se rychlostí přibližně 2 km/h do garáže. Podle měnících se obrazců světlometů snímaných čelní kamerou se nejen automaticky vycentruje, ale současně také zastaví před stěnou garáže. Při vyjíždění funguje celý proces obráceně.
To, co vypadá jako naprosté sci-fi, není tak příliš vzdáleno od reality. Jaké jsou nejnovější technologické vychytávky automobilů, to se dočtete v Chipu 9/2011, který vychází 26. srpna 2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání