Menu
CHIP Speedtest

Inteligentní energie

11.08.2011 06:47 | Redakce Chip
Inteligentní energie
Zelená energie šetří životní prostředí. Kvůli zvyšování podílu elektřiny produkované z obnovitelných zdrojů se však stává koncept chytrých sítí (tzv. Smart Gridů) stále složitějším a bude vyžadovat zapojení velkého množství řídicí elektroniky.

200 000

kilometrů nového elektrického vedení bude muset vzniknout do roku 2020 v Německu, aby dodávka energie fungovala bez problémů i po odpojení atomových elektráren. Na rozdíl od nukleární energie totiž zelená energie nevzniká neustále a od místa jejího vzniku ji bude třeba dovádět ke spotřebitelům celé stovky kilometrů. Energii z větrných elektráren umístěných u Severního moře a energii z alpských vodních elektráren bude nutné vést novým pozemním i podzemním vedením vysokého napětí. Pro řízení a organizaci rozvodu elektřiny za takto složitých podmínek bude nutné využít množství inteligentních prvků, takže koncept Smart Gridů se z pokusných implementací stane vlastně nezbytným základem budoucí elektrické sítě. Pouze v Německu si rozvoj chytrých sítí vyžádá náklady okolo 40 až 50 miliard eur. I přes technologickou a finanční stránku však odklon od jádra podporuje 90 procent Němců, dvěma třetinám z nich navíc nevadí, že budou za elektřinu muset platit víc než dnes.

4 500

domácností města Vrchlabí bude v rámci testovacího projektu Smart Region vybaveno inteligentními měřiči, které jsou spolu s inteligentními domácími spotřebiči základem Smart Gridu. V první fázi budou domácnosti osazeny inteligentními měřidly, díky nimž budou moci ČEZ i jednotliví spotřebitelé sledovat a analyzovat aktuální spotřebu. Domácnosti, které budou součástí pilotního projektu, nebudou vybaveny žádnými inteligentními přístroji, které by automaticky spolupracovaly se Smart Gridem, a prozatím se nepočítá ani s testovacím osazením domů solárními panely, takže síť bude zatím fungovat v podstatě pouze jednosměrně. Dodavatel elektrické energie bude mít přesné informace o spotřebě, ale na rozdíl od německého modelu nebude mít zájem o energii produkovanou obnovitelnými zdroji jednotlivých spotřebitelů/dodavatelů. Systém „virtuálních elektráren“, na kterém je založeno německé pojetí Smart Gridů, nám připadá lepší a výhodnější.

Inteligentní energie - Dynamická distribuce energie

12 až 50 eur

- tolik činí průměrná roční úspora domácností, které v Německu na Smart Grid zatím najely. První výsledky testovacího provozu Smart Gridů přinesly zajímavé výsledky. Roční úspora nákladů na elektřinu se u domácnosti připojené na Smart Grid pohybuje v přepočtu pouze v rozsahu 300 až 1 500 Kč, přičemž do této částky nejsou započítány náklady na zakoupení inteligentního měřiče, inteligentních domácích spotřebičů, výstavby domácí sítě a solárních panelů na střeše rodinného domu. Z těchto faktů jasně vyplývá, že úsporná očekávání inteligentních rozvodných sítí byla značně nadhodnocena. Chytré elektrické sítě tak přinesou více než koncovým uživatelům zisk velkým IT firmám, které se na jejich vývoji a výstavbě budou podílet. Evropská komise odhaduje objem těchto investic do roku 2030 na 400 miliard eur. Není divu, že se velké firmy jako Cisco, IBM a SAP jen třesou, aby si z tohoto koláče pořádně odkrojily.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání