Menu
CHIP Speedtest

Inteligentní pevný disk

21.07.2010 11:05 | Redakce Chip
Inteligentní pevný disk
Systém SMART dokáže odhadnout riziko poškození pevného disku. Ukážeme vám, co znamenají jeho hlášení, a nabídneme vám balíček kompletní ochrany pevného disku.

Jednou z komponent, které jsou v počítači nejnáchylnější k poškození, je pevný disk, tedy zařízení starající se o úschovu dat. Ve většině případů však pevné disky „neodejdou“ jen tak, z čistého nebe. Obvykle provází poškození postupná řada syndromů. Díky systému SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) dokážou pevné disky samostatně monitorovat svůj stav a vyhledat potenciální problém, který by mohl vést k nenávratné ztrátě dat. Bohužel technologie SMART vyšle závažné varování až v okamžiku, kdy nastane kritická chyba, a to už je na záchranu dat většinou pozdě. V tomto článku vám Chip ukáže, jak lze prostřednictvím diagnostických nástrojů (viz snímek níže) pravidelně sledovat stav pevného disku a jak včas rozpoznat příznaky stárnoucího a uvadajícího disku. Ilustrační obrázek (napravo) vám prozradí, co značí jednotlivá hlášení systému SMART a na která z nich byste si měli dát největší pozor.

Na DVD disku, který je přílohou našeho časopisu, pak najdete kompletní balík programů a utilit, které vám pomohou uklidit soubory Windows či vytvořit zálohu dat. Pomocí programu Paragon System Upgrade Utilities můžete ukládat celé oddíly disku a prostřednictvím nich pak můžete snadno obnovit kompletní systém počítače včetně nainstalovaných programů. To se vám může hodit i při přechodu na Windows 7.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání