Menu
CHIP Speedtest

Internet budoucnosti

14.08.2012 15:20 | Redakce Chip
Internet budoucnosti
Více surfařů, více dat a více služeb: web neustále roste, a to mílovými kroky. Děje se tak i díky novým technologiím a lepšímu kódování.

S nadsázkou by se dalo říci, že nejmladší generace se pravděpodobně naučí dřív surfovat na internetu než chodit. Přístup k internetu pro ni bude stejně přirozený jako dýchání – a stejně tak i nepřetržitý. Bylo by skvělé, kdyby internet budoucnosti byl právě takový: přesný, rychlý a bezpečný. To však mohou zaručit jen takové technologie, které dokážou držet krok s růstem celosvětového webu. Některé z nich jsou již do praxe zaváděny, nicméně ještě potřebují čas na „doladění“. Rozšíření stávajících IP adres zavedením protokolu IPv6 probíhá již mnoho let a nějaký ten „pátek“ ještě probíhat bude. Také zavedení DNSSEC (Domain Name System Security Extensions), které zaručuje pravost webových adres, ještě chvíli potrvá. Plánují se i nové podmořské kabely přes severozápadní pás Arktidy. Ty by měly snížit rychlost odezvy u spojení do Japonska o 60 milisekund. Internet budoucnosti nevznikne „jednou ranou“ a pokládka dalších a dalších kilometrů kabelů rozhodně není řešením, jak účinně řídit neustále rostoucí tok dat na surfaře. Namísto toho zajistí potřebnou optimalizaci mozaika nových softwarových technologií na různých úrovních, od datového centra až po prohlížeč. My vám prozradíme, v jakém stavu jednotlivé technologie jsou a které z nich budou v příštím roce nasazeny v praxi.

Článek najdete v Chipu 9/2012.

Jednou z vlaštovek nových tenologií je i SPDY.
Jednou z vlaštovek nových tenologií je i SPDY.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání