Menu
CHIP Speedtest

Internetové války

17.03.2011 11:28 | Redakce Chip
Internetové války
Válka budoucnosti začala už dávno – je to kybernetická válka. Nyní odborníci varují: Stuxnet byl jen prvním celosvětovým testem „počítačových zbraní“.

91 160 počítačů po celém světě napadl v srpnu 2010 podle analýzy Symantecu červ Stuxnet. Tuto hrozbu objevil běloruský antivirový specialista ze společnosti VirusBlokAda Sergej Ulasen. Podle zpravodajských služeb jsou za tvůrce Stuxnetu považovány USA a Izrael. Jeho posláním je totiž sabotáž íránského jaderného programu: červ měl podle zprávy institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost od poloviny roku 2009 zničit v Íránu přibližně 1 000 odstředivek pro obohacování uranu. Ve stejné době izraelská zpravodajská služba Mossad „posunula“ svůj odhad pro termín zhotovení první íránské atomové bomby na rok 2015.

Další souboje mezi IT vojáky jednotlivých zemí se dají očekávat v blízké budoucnosti. Také vám prozradíme jak funguje červ Stuxnet a které země mají své vlastní IT "válečné" oddělení.

Tento článek najdete v Chipu 4/2011, který vychází v pátek 25.3. 2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání