Menu
CHIP Speedtest

Investor vyzývá k odchodu Steva Ballmera z Microsoftu

26.05.2011 09:26 | Redakce Chip
Investor vyzývá k odchodu Steva Ballmera z Microsoftu
Ballmer se prý zasekl v minulosti a je brzdou růstu ceny akcií.

Významný investor veřejně vyzval představenstvo Microsoftu, aby odvolalo Ballmera z místa CEO a dalo příležitost někomu jinému. David Einhorn, prezident fondu Greenlight Capital, přitom akcie Microsoftu doporučuje a jeho fond je sám nakupuje.

Akcie jsou vzhledem k očekávaným výnosům totiž podhodnocené, a co se Ballmer ujal vedení společnosti po Billu Gatesovi (v lednu 2000), cena akcií nejprve prudce poklesla a poté dlouhodobě stagnuje (rozklikněte si Max). Až do roku 2008 však působil Bill Gates v Microsoftu naplno v pozadí jako předseda, a jakkoli právě Bill Gates Microsoft vybudoval, nejspíš i sám položil základy jeho nynějších potíží.

Po odchodu Gatese se zraky naplno upřely na Ballmera, a ten, navzdory rázné povaze, působí na mnohé stále více bezradně a zoufale.

Einhorn tvrdí, že největší zátěží pro akcie Microsoftu je právě Ballmer. Microsoft pod Ballmerem se v celkové tržní hodnotě nechal vloni předehnat Applem a v úterý ho poprvé po patnácti letech opět předstihl i „dinosaur“ IBM.

David Einhorn
David Einhorn

Úspěchů, které lze přičíst Ballmerovi, je poskrovnu. Nejde o tradiční byznys Microsoftu, díky kterému je Microsoft dosud velice ziskový, nýbrž o oblasti nové, v nichž Microsoft nemá takřka žádnou iniciativu a na dohánění konkurence vynakládá obrovské prostředky, jež se nevracejí. Online služby Microsoftu, včetně vyhledávače Bing, jen za poslední čtvrtletí prodělaly 700 milionů dolarů.

Einhorn tvrdí, že Ballmer se zasekl v minulosti. Taková tvrzení se objevují už léta, stejně jako že Ballmerovi chybí vize; tentokrát však jde o veřejnou výzvu uznávaného investora. Einhorn vešel ve známnost především tím, že v roce 2008 poukázal na nesrovnalosti v účetnictví Lehman Brothers čtyři měsíce předtím, než tato banka podala bankrot.

Uvidíme, zda se k Einhornově kritice přidají další. Ballmer je mimochodem druhým největším akcionářem Microsoftu hned po Gatesovi — vlastní téměř čtyři procenta tohoto obra.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání