Menu
CHIP Speedtest

IObit Malware Fighter 2 PRO

16.07.2013 22:00 | Redakce Chip
IObit Malware Fighter 2 PRO
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

IObit Malware Fighter 2 PRO je aplikace sloužící k realitimové ochraně počítače před mnoha druhy hrozeb. Nepustí ke slovu adware, spyware, trojské koně, červy a další škodlivý malware. Je nenápadný, ani nepoznáte, že běží na pozadí. Mimo štítů běžících v reálném čase, nabízí také Malware Fighter kompletní prohledávání počítače a tím i možnost odstranit schované škůdce. V případě, že máte na disku podezřelý soubor, můžete ho nahrát přímo na servery výrobce do cloudu, kde bude prověřen důkladnou analýzou a buď označen jako bezpečný, nebo nikoliv.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu IObit Malware Fighter 2 PRO v ceně 350 Kč, která bude sloužit do června 2014.

 

 


První dojmy: Slušivý grafický kabát a přehledné menu nepřekypující nepřeberným množstvím ikon.

První dojmy: Slušivý grafický kabát a přehledné menu nepřekypující nepřeberným množstvím ikon.

Přivítá vás vskutku podařené a graficky pěkně odladěné rozhraní programu. Základní nabídku tvoří 4 položky menu a na pravém boku jsou 4 další ikonky. Malware fighter slouží jednak ke skenování systému na výskyt malwaru a dalších škůdců, které se již stihli usadit ve vašem počítači, a jeho druhá funkce je realtimová ochrana – štít, který se stará o to, aby se přes něj nic škodlivého nedostalo.

Realtimová ochrana: Štíty jsou zapnuty, žádný červík by se neměl dostat skrz.
Realtimová ochrana: Štíty jsou zapnuty, žádný červík by se neměl dostat skrz.

Skenování

Ze začátku je vhodné spustit sken celého počítače, abyste měli ověřeno, že se na počítači skutečně žádní škůdci nevyskytují. Klikněte na »Sken« a vyberte jednu z možností. Napoprvé je dobré spustit úplný sken. Sice bude trvat o poznání déle, ale prověří počítač nejlépe. Pokud se objeví nějaká hrozba, budete ji moct nechat opravit, nebo ignorovat. V případě, že se nechcete rozhodovat po každé zvlášť, můžete zaškrtnout volbu „Automaticky opravit“. Problémy tak budou odstraněny bez nutnosti vašeho odsouhlasení. Pokud kontrolujete spoustu dat, klidně můžete pustit sken večer před spaním a zaškrtnout volbu „Vypnout PC“. Ráno se vzbudíte a počítač bude zkontrolovaný a bude si spokojeně dřímat. Nicméně není to nutné, sken není nikterak náročný a dokáže se přizpůsobit aktuálnímu využití počítače. Pokud budete dělat např. běžnou kancelářskou práci, klidně nechte běžet testy na pozadí.

Cloud: Podezřelé soubory mohou být vyhodnoceny také v cloudu na serverech výrobce.
Cloud: Podezřelé soubory mohou být vyhodnoceny také v cloudu na serverech výrobce.

Realtimová ochrana

Ochrana v živém čase je tvořena osmi vrstvami, které výrobce pojmenoval následovně: Hlídač spouštění, Hlídač prohlížení, Hlídač připojení, Hlídač souborů, Hlídač cookie, Hlídač procesů, Hlídač USB disků, Hlídač akcí. Ve výchozím stavu jsou všechny zapnuté, nicméně můžete si je jednotlivé vypínat/zapínat. V hlavní nabídce dejte položku »Ochrana«. Nastavení jednotlivých hlídačů a diagram reálné ochrany. Vypnutí některého štítu může přijít vhod v případě, že vám bude blokovat nějaký důležitý proces, nebo jinak znepříjemňovat práci na počítači. Je to ale dost nepravděpodobné.

Podezřelý soubor? Šup s ním do cloudu

Malware fighter umí spolupracovat i s cloudovým nástrojem. Funguje to tak, že nahrajete podezřelý soubor do cloudového úložiště, následně bude otestován a vy se dozvíte, jestli je škodlivý nebo ne. Pokud nějaký podezřelý soubor máte, klikněte vpravo na horní ikonku s mráčkem. Následně zvolte »Nahrát soubor« a najděte ho v průzkumníku. Poté se nahraje do cloudu a zanalyzuje. Objeví se webová stránka, kde budete informování o průběhu. Pokud bude soubor ohlášen jako „SAFE“, tak je vše v pořádku.

Zažehnání hrozby: Nalezené hrozby je možné opravit, pokud si s nimi bude vědět Malware Fighter rady.
Zažehnání hrozby: Nalezené hrozby je možné opravit, pokud si s nimi bude vědět Malware Fighter rady.

Malware není všechno

IObit Malware Fighter 2 PRO je hezky vypadající nástroj, který poskytuje ochranu před různými druhy škůdců. Nicméně nezvládá chránit počítač před všemi hrozbami internetu a proto doporučujeme použít jako hlavní bezpečnostní program AVG IS 2013 z Chipu a Malware Fighter pouze jako doplňkové řešení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání