Menu
CHIP Speedtest

iPad 3: HD displej, výdrž 12 hodin a Siri

14.01.2012 12:01 | Redakce Chip
iPad 3: HD displej, výdrž 12 hodin a Siri
Zvěsti o iPadu 3 od Applu neutichají. Na veřejnost už prosákly informace o form-faktorech, XXL rozlišení a údajném začátku výroby. Přinášíme vám nejnovější zprávy o kultovním tabletu a sdělíme vám, které zvěsti jsou pravděpodobně založené na realitě.

Potvrzeny dvě nové verze iPadu

V beta verzi nového iOS 5.1, uvolněného pro vývojáře, se překvapivě objevily dvě ID produktu pro nový iPad s kódovými jmény J1 a J2. Základním rozdílem je velikost úhlopříčky displeje. Zatímco J1 si ponechává známé form-faktory 9,8 palců, J2 by měla nabídnout úhlopříčku 8 palců.

Navíc se ještě Apple rozhodl pro nového dodavatele displeje: nové panely bude vyrábět Sharp. Díky tomu by mohl iPad 3 dostat podstatně tenčí displej Retina s vysokým rozlišením – tím by se stal iPad ještě zřetelně užším. Po technické stránce by se mělo jednat o IGZO displej (Indium Gallium Zinc Oxide). Ten nabízí velice nízkou spotřebu, vysoké rozlišení (2 096 x 1 536 pixelů) a nízkou reakční dobu. Kvůli iPadu 3 proto musí Apple investovat do nového procesoru A6. Ten musí být ještě výkonnější, aby zvládal nově přicházejícím aplikacím ve vysokém rozlišení, jako například graficky náročným hrám, dodat dostatek šťávy. S největší pravděpodobností půjde o Quad-Core – první náznaky byly odhaleny ve zdrojovém kódu aktuálního iOS 5.1.

Nová kamera a delší výdrž iPadu 3

Podle Digitimes by měl mít iPad 3 údajně dvojnásobnou kapacitu baterie než iPad 2. Kapacita akumulátoru by tak měla stoupnout z 6 500 na 14 000 mAh. Potom by neměl být problém s výdrží přes 12 hodin. S tím by se ovšem musel změnit kompletní layout, neboť velikost akumulátoru by vzrostla minimálně o 33 procent.

Naproti tomu za téměř jisté se dá považovat to, že Apple vymění špatnou kameru z iPadu 2 za kvalitnější model. I když tablet na cestách neslouží jako digitální fotoaparát, v současnosti zabudovaná kamera je všechno jiné jen ne příjemná pro oko. V úvahu přichází 8megapixelová kamera, kterou můžeme najít u aktuálního iPhone 4S.

Dalším společným rysem s nejnovějším iPhonem 4S bude podle všech předpokladů Siri. Zatímco u současného iPhonu je k dispozici jenom málo funkcí, Siri na iPadu 3 by měl podporovat i diktafon. Tím se dá iPad 3 použít také produktivně.

APPLE IPAD 3: S lepší kamerou pro dobré fotky.
APPLE IPAD 3: S lepší kamerou pro dobré fotky.

Výroba iPadu 3 už začala?

Podle nepotvrzených zpráv AllThingsD, člena digitální sítě Wall Street Journal, běžící pásy na výrobu Apple iPadu 3 už jedou na plné obrátky. K tomu říká jeden analytik: „Z naší poslední kontroly dodavatelského řetězce vidíme, že Apple chce už ve čtvrtém kvartálu vyrobit 600 000 až jeden milion iPadů 3.“ Tím by Apple v tomto kvartálu vyprodukoval celkem 1214 milionů iPadů. Podle blogu přijde iPad 3 na trh v prvním kvartálu 2012. Tím by byl termín začátku prodeje analogický k oběma jeho předchůdcům.

CHIP Online si myslí:

I když koluje spousta zvěstí, u Applu to vždy znamená: Dokud nejsou oficiálně potvrzené, nemají žádný větší význam. Mnoho novinek, jako nová kamera – a také datum začátku prodeje, se mají za relativně jisté, můžou být ale na poslední moment ještě změněny.

Jestli bude vyšší rozlišení, to je největší otázkou, protože k tomu by musely být všechny oblíbené aplikace portovány. Také to, že by byl vyroben menší model, je prozatím nepravděpodobné. Nevýhodou 10palcových zařízení je sice jejich mobilita, 8palcový tablet na tom ale není o moc lépe. Pravděpodobnější je, že Apple ještě jednou vytuní procesor A5 a tím nabídne výhodnější iPad 2.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání