Menu
CHIP Speedtest

iPad: Sygic – Edice Vodafone; SkyDrive

21.02.2012 23:00 | Redakce Chip
iPad: Sygic – Edice Vodafone; SkyDrive
Chip vychází i ve verzi pro iPad, proto redakce nabízí výběr aplikací pro toto zařízení.

Sygic - Vodafone edice

null

Proč nevyužít veliký displej iPadu k navigaci při jízdě autem nebo chůzi pěšky? Zkuste aplikaci Sygic, mobilní operátor Vodafone se zasloužil o kompletní lokalizaci do češtiny včetně hlasové podpory. 

Sygic je GPS navigace s hlasovými službami a 3D realistickými mapami. Zejména ve městech je použití 3D modelů budov výhodné pro zlepšení orientace v terénu. Navigace obsahuje všechny obvyklé funkce, přičemž výpočty optimalizuje podle aktuálního stavu dopravy včetně rychlostních omezení a měření rychlosti. Zajímavá je asistence řazení do odbočovacích pruhů a zobrazování značek. Plánování a úpravy tras se provádí dotyky na klíčová místa v trase. Aplikace umožňuje vedení cestovního deníku, kam zaznamenává trasy včetně převýšení.

Po instalaci je nutné odeslat bezplatnou SMS s vygenerovaným kódem na účet operátora. Poté je vaše aplikace zprovozněna. Stáhnete si vybrané mapy a už nic nebrání ve 14denním bezplatném testování. Aktuální dopravní informace jsou dostupné jen v okamžiku připojení k internetu. Před prvním spuštěním si ještě musíte vytvořit uživatelský účet s vaším e-mailem, což je trochu zdlouhavé. Po ukončení 14denního bezplatného provozu můžete navigaci používat s měsíčním předplatným prostřednictvím prémiové SMS za 35 Kč. Pokud chcete využívat i aktuální dopravní informace pro ČR, stojí předplatné 55 Kč. Platby je možné odesílat přímo z iPadu. Navigace Sygic existuje pro celou Evropu. Některé státy však obsahují jen hlavní silnice. Aktualizace map probíhá zdarma. 

Upozornění: GPS modul pro příjem satelitního signálu obsahuje pouze iPad 2 s 3G modulem, ostatní iPady mohou vyžívat externí GPS moduly nebo iPhony (s GPS) připojené přes  Bluetooth.

Závěr: Solidní navigace za dostupné předplatné, které lze použít v době, kdy jedete například na dovolenou. Existuje i ve verzích pro ostatní mobilní platformy.

Alternativa: Aplikace Navigon MobileNavigator Europe nabízí ovládání v češtině, plánování tras i 3D zobrazení. Skvělé vlastnosti ovšem stojí několikanásobně více. 

                                                                       Informace o programu                                                                            
OPERAČNÍ SYSTÉM: iOS4.0 a vyšší
CENA: 35 kč/měsíc
CELKOVÉ HODNOCENÍ: výborný

SkyDrive

null
Cloudová uložiště jsou v kurzu a internetoví obři se předhánějí s nabídkou použití internetového prostoru. Je však důležitý obrovský prostor zdarma nebo spíše přidané funkce?
Aplikace SkyDrive od Microsoftu umožňuje využívat až 25 GB serverového prostoru pro ukládání nebo sdílení souborů. Pokud používáte e-mail Hotmail nebo jiné služby Microsoftu, zřejmě už máte zaregistrovaný přístup (tzv. Live ID). Po instalaci se tedy stačí přihlásit, případně si vytvořit novou registraci. 
 
Cloudové úložiště se zobrazí podobně jako na stolním počítači. Do úložiště SkyDrive je možné z iPadu poslat fotografie z alba Fotoaparát nebo vytvořené fotografie či videa pomocí kamery. Lze nastavovat sdílení a přeposílat odkazy e-mailem na jednotlivé soubory v úložišti. Soubory lze mazat nebo vytvářet podsložky. To je ovšem vše. Podobně dopadnete, pokud si SkyDrive otevřete v internetovém prohlížeči Safari. Dokonce ani neexistuje optimalizovaná aplikace pro iPad a proto se musíte spokojit s menším zobrazením pro iPhone. 
Na stolních počítačích s Windows nebo Linux umožňuje SkyDrive ve webovém prohlížeči přímou editaci dokumentů Wordu, Excelu a Powerpointu. V mobilní podobě pro iPad je možné pouze jejich základní prohlížení a sdílení. Videa ve správném formátu MP4 je možné on-line přehrávat přímo v aplikaci SkyDrive, což ale díky rozměrům aplikace pro iPhone není idealní. Pro tyto účely je vhodnější browser Safari. Videa není možné stáhnout na iPad. Pouze fotografie a obrázky je možné na iPadu i ukládat.
 
Závěr: Objemné internetové úložiště, které díky uzavřenosti platformy iPad nelze využít. Výjimkou jsou jen fotografie, které lze nahrávat, ukládat a sdílet.
 
Alternativa: Aplikace DropBox nabízí sice jen 2 GB zdarma, ale přináší i zásadní možnost stažení označených souborů do iPadu a jejich použití off-line.
                                                                       Informace o programu                                                                            
OPERAČNÍ SYSTÉM: iOS4.0 a vyšší
CENA: zdarma
CELKOVÉ HODNOCENÍ: dobrý

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání