Menu
CHIP Speedtest

iPhone 5 odložen

28.03.2011 20:36 | Redakce Chip
iPhone 5 odložen
Očekávejte jej ne dříve než na podzim.

iPhone 5 přijde na trh mnohem později než rok po iPhonu 4 — možná koncem roku 2011, možná dokonce začátkem roku 2012. Nepřímo to vyplývá i z dnes vydaného oficiálního ohlášení výroční vývojářské konference, WWDC2011, jež se uskuteční šestého až desátého června v San Franciscu.

Ta bude letos údajně čistě softwarová, zaměřená na budoucí iOS 5 a na Mac OS X Lion (čili 10.7). iOS 5 bude představen jen předběžně, nebude ještě uveden jako hotový. Zdroje TechCrunch tvrdí, že uvedení iOS 5 odsunul Apple až na podzim. A bez nového iOS není nového iPhonu!

TechCrunch také tvrdí, že iOS 5 bude hojně využívat oblaků (cloud computing); některé prvky se objeví i v Mac OS X Lion. Apple nejspíše uvede spolu s iOS 5 také řadu oblačných služeb; například by to mohla být geolokalizace přátel.

Mimochodem, když si dobře prohlédnete logo na pozvánce na WWDC2011, možná vlevo spatříte devítku; někteří tvrdí, že vpravo vidí šestku, a že by to mohlo znamenat, že hotový iOS 5 má být uveden 6. září. Anebo je to jen šálení bujné představivosti.

Odložení iPhonu 5 potvrzují i zprávy z Asie, založené na znalosti poměrů ve výrobě, podle kterých masová výroba dílů pro iPhone 5 ještě nezačala — vyrábí se doposud jen zkušebně.

Proč to odložení? Snad by iPhone 5 zbytečně vytlačil z trhu iPhone 4 ve verzi CDMA, jenž byl uveden teprve letos pro síť amerického operátora Verizon; Apple s ním však zamíří i do dalších zemí se sítěmi CDMA: do Číny, do Japonska, do Jižní Koreje, do Indie… Značně tak rozšíří svou přítomnost na trhu světovém.

Kromě toho na trh dosud nedorazil ani dávno přislíbený, bájný, bílý iPhone 4.

Lze připomenout i zcela napjatou a vyčerpanou výrobní kapacitu. Na objednané iPady 2 se čeká řadu týdnů… 

iPhone 5 se má v zásadě blízce podobat iPhonu 4, má však mít kovovou, nejspíše hliníkovou záď, podobně jako iPhone původní. Nebude se mít vzadu co rozbít, zlepší to i příjem, a umožní to pětku více odlehčit, anebo ji vybavit větší baterií.

Konkurenci prý Apple odpoví větším, čtyřpalcovým displejem. Uvnitř pak přirozeně očekáváme obvod A5, jako je i v iPadu 2.

Kolují sice i dohady o obvodu pro NFC — tedy pro funkci čipové bezdotykové čtečky, jež by Applu umožnila zavést mobilní platební systém (asi navázaný na iTunes) — některé zdroje však zpochybňují, že ji bude mít už iPhone 5.

iPhone 5 má být, stejně jako iPad 2, dostupný v provedení černém i bílém.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání