Menu
CHIP Speedtest

Jaderná energie a energetika

10.09.2013 22:00 | Redakce Chip
Jaderná energie a energetika
Uveřejněno na Chip DVD 09/13.

V elektronické knize Jaderná energie a energetika naleznete srozumitelné vysvětlení problematiky jaderné energie a jejích nejdůležitějších pojmů, od atomů a záření, přes těžbu a úpravu uranové rudy, výstavbu a provoz jaderné elektrárny, až po likvidaci vyhořelého paliva i vlastní elektrárny po ukončení jejího provozu. Dozvíte se zde, jak to vlastně bylo s objevem jaderné energie, jaké byly první kroky jaderné energetiky, jaká je její pozice dnes a především je-li jaderná energie bezpečná a schopná řešit naše energetické potřeby dnes i v blízké budoucnosti. Výklad je spojený s množstvím interaktivních prvků, které pomáhají objasnit základní principy a fakta z jaderné oblasti.

Na Chip DVD je připravena instalace plné verze programu Jaderná energie a energetika pro operační systémy Windows 7 a 8, kterou můžete používat bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. V nabídce výrobce najdete encyklopedii i verzích pro OS X, iOS a Android (nyní ve fázi dokončování).

Jaderná energie a energetika:  Úvod jedné z šesti hlavních kapitol a nabídka jejích stránek.
Jaderná energie a energetika: Úvod jedné z šesti hlavních kapitol a nabídka jejích stránek.

Obsah knihy

I když na úvodní obrazovce najdete pouze čtyři nabídky, ze kterých upozorňujeme především na volbu »Ovládání a funkce knihy«, jistě se rychle přesunete kliknutím na pravou „listovací“ ikonu k první kapitole Jaderná energie. Ta vás na devíti „elektronických“ stránkách uvede nejprve o více než sto let zpět, kdy pozdější nositel první Nobelovy ceny za fyziku Wilhelm Conrad Röntgen objevil záhadné záření, které dokázalo procházet pevnou hmotou a tím odstartoval novou éru života lidstva. Jednotlivé stránky vás pomocí textových informací, schémat, grafů, fotografií, animací a videoukázek postupně provedou celou problematikou této síly, která je dobrým sluhou, ale může být i velmi zlým pánem. Proto je i v následujících kapitolách »Jaderná energetika, Jaderný reaktor, Jaderné palivo, Radioaktivní odpady a Bezpečnost jaderných elektráren«, kladen důraz otázkám bezpečnosti.

Jaderná energie a energetika: Wilhelm Conrad Röntgen, nositel Nobelovy ceny za fyziku.
Jaderná energie a energetika: Wilhelm Conrad Röntgen, nositel Nobelovy ceny za fyziku.

Kromě výše uvedených multimediálních doplňků textu najdete v celé knize zvýrazněné boxy »Věděli jste, že ... ?«, kde jsou uvedeny zajímavé informace, které s probíranou tématikou úzce souvisí. Ty se vám mohou hodit také při řešení vědomostních kvízů, které najdete na posledních stránkách jednotlivých kapitol. V poslední kapitole, nazvané Atom v čase, najdete časovou osu nejdůležitějších mezníků této etapy života lidstva, rozdělenou do tří částí.

Jaderná energie a energetika: Jedna ze šesti desítek připravených elektronických stránek knihy.
Jaderná energie a energetika: Jedna ze šesti desítek připravených elektronických stránek knihy.

Další možnosti

Ovládání elektronické knihy nabízí ještě několik dalších možností: ikonu pro rychlý návrat na úvodní stránku knihy, ikonu pro návrat na předchozí zobrazenou stránku, možnost zvýrazňování částí předložených textů nebo připojování vlastních poznámek k jednotlivým stránkám či změnu velikosti písma aplikace (zde nám pro PC variantu a zejména velké monitory chyběla nabídka ještě menšího fontu). Nechybí funkce rychlého vyhledávání (to ale není fulltextové) nebo zobrazení obsahu knihy s možností rychlého přechodu na libovolnou požadovanou stránku. Významným pomocníkem při orientaci v používaných pojmech je »Slovník pojmů«, kde najdete necelé dvě stovky hesel a jejich vysvětlení.

Jaderná energie a energetika:   Slovník pojmů a objasnění jednoho z nabízených hesel.
Jaderná energie a energetika: Slovník pojmů a objasnění jednoho z nabízených hesel.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání