Menu
CHIP Speedtest

Jak bezpečná je vaše Wi-Fi síť

30.03.2010 12:14 | Redakce Chip
Jak bezpečná je vaše Wi-Fi síť
Stačí několik sekund a WPA šifrování mezi routerem a klientem je hotové. Chip vám ukáže, co se provádí při handshaku, a poradí vám, jak Wi-Fi síť zabezpečit. Že je skutečně bezpečná, to si pak sami ověříte testem.

Zda se díky rozšíření Wi-Fi sítí snížil počet zlomenin způsobených zakopnutím o síťový kabel, to nám není známo. Jisté však je, že Wi-Fi nabízí komfort, který dnes považujeme za naprostý standard. Skutečným standardem se sítě 802.11g (nejrozšířenější typ Wi-Fi) staly až v roce 2003 a díky integraci do notebooků označených jako Centrino se začaly bezdrátové sítě bleskově rozšiřovat. Mezi našimi čtenáři tak už nejspíš nebude nikdo, kdo by se s Wi-Fi sítí nesetkal.
A co se vlastně stalo s kabelem? Jako přenosový kanál není potřeba. Při šíření Wi-Fi éterem však vzniká jeden problém: soukromí. U routeru připojeného k počítači kabelem máte pravděpodobnost hraničící s jistotou, že na této cestě nebude vaše komunikace odposlechnuta. Máte-li router na očích, můžete si také být jisti, že se k němu nikdo nepřipojí a nebude surfovat na váš účet.
Jak je tomu u Wi-Fi? Kdo surfuje se zcela nezabezpečenou sítí, hazarduje se svým soukromím: každý, kdo odchytí komunikaci, bude mít přístup ke všem přenášeným datům – včetně hesel! Proto je třeba mít šifrování. Nejprve se rozšířilo šifrování WEP. Jenže to je velmi slabé. Jak se dočtete v článku v tištěném Chipu, WEP šifrování prolomíte jediným příkazem maximálně do pěti minut. Proto se rozšířilo šifrování WPA a následně WPA2, které je ještě bezpečnější. Bezpečnější znamená, že je problém jej prolomit v krátkém čase (řádově minuty) na domácím počítači. Prolomení WPA na serverových farmách je však záležitostí sekund. Kdo chce mít klidné spaní, neměl by volit nic jiného než WPA2. Ani to není neprolomitelné, pro domácí použití je však dostatečně bezpečné.
Ještě než dojde k zašifrování a spojení, probíhá mezi klientem a routerem tzv. handshake. Překlad výrazu by mohl být „potřepání rukou“ a jedná se vlastně o vzájemné představení se. Zařízení si jen vyměňují různé informace. Jaké to jsou?
Tyto informace najdete v Chipu 5/2010, který vychází  23.4. 2010. Najdete zde nejen popis toho, jak probíhá vytvoření zašifrovaného spojení, ale také zde najdete návod, jak jediným příkazem prolomíte šifrování Wi-Fi.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání