Menu
CHIP Speedtest

Jak dobré jsou nejlepší tablety?

13.03.2013 07:45 | Redakce Chip
Jak dobré jsou nejlepší tablety?
Šest modelů, čtyři operační systémy, dvě velikosti úhlopříček: Chip otestoval nejočekávanější tablety se 7“ a 10“ displejem.

V kategorii tabletů proti sobě nikdy nestála tak zajímavá zařízení. Během několika posledních měsíců se objevila celá řada téměř dokonalých tabletů a je rozhodně z čeho vybírat. Amazon, Apple, Google a Microsoft – každý z těchto gigantů nabízí vlastní tablet s vlastním operačním systémem. Zájemci o nákup tabletu mají radost, že lítý konkurenční boj výrazně snižuje pořizovací ceny tabletů. Jak kvalitní jsou ale tyto tablety? Podívali jsme se podrobně na žhavé novinky 7“ i 10“ kategorie tabletů. V kategorii zařízení se 7“ displejem se proti sobě postavily nový Apple iPad mini, cenově dostupný Amazon Kindle Fire HD a praktický Google Nexus 7. Všechna tři zařízení této kategorie nás nadchla kombinací dostupné ceny a vysoké mobility.

 

V kategorii 10“ tabletů se novému iPadu 4 od Applu poprvé postavila konkurence v podobě zařízení se značkou Microsoft a Google. Obě tyto novinky jsou na souboj s iPadem 4 velmi dobře připraveny. Zatímco Google Nexus 10 se může pochlubit nekompromisně nadupanou hardwarovou výbavou, tablet Microsoft Surface nás zaujal především díky novému dotykovému operačnímu systému Windows 8 RT. Který z těchto konceptů funguje lépe a která platforma je vhodná pro jaké uživatele, to vám prozradíme v tomto testu.

Porovnání výkonu

První dojem z tabletu tvoří kvalita použitých materiálů a dílenské zpracování. Při praktickém používání je ale důležitý výkon, a zde jsme zaznamenali viditelné rozdíly. Fire HD je pomalejší, což je znatelné hlavně v 3D aplikacích, a vydrží kratší dobu na baterii.

7“ tablety

Velký souboj miniformátů

Amazon, Apple a Google – ti všichni nabízejí 7“ tabet. Který z nich ale představuje nejlepší řešení?

Sedmipalcový tablet Amazon Kindle Fire HD u nás seženete více méně pouze u pokoutních prodejců, ale nejjednodušší a nejlevnější je objednat si jej z oficiálního obchodu Amazon, kde vás nesponzorovaná 16GB verze s poštovným a zálohou na DPH vyjde cca na 5 500 Kč. Ještě nedávno to byl jeden z nejlevnějších minitabletů s IPS panelem, nyní má ale více než zdatnou konkurenci v tabletu Google Nexus 7, který lze sehnat za stejnou cenu. Do kategorie malých tabletů se pustil i Apple s iPadem mini, na rozdíl od Googlu a Amazonu se však zaměřuje hlavně na movitější cílovou skupinu. iPad mini má tloušťku pouhých 7 milimetrů a s displejem o úhlopříčce 7,9“ (poměr stran 4:3) váží jen 310 gramů. V porovnání s ním se Amazon Kindle Fire HD se svými 390 gramy podobá spíš malé cihle.

Důležitý je plynulý chod a snadné ovládání

Ovládání (50 %)
Standardní aplikace by měly umožňovat snadné ovládání základních funkcí tabletu. Aplikace pro tvorbu a úpravu fotografií a videa by měly být přehledné a měly by poskytovat dostatečně přístupné a bohaté možnosti nastavení. Při hodnocení klademe důraz i na plynulost běhu operačního systému, například na zadrhávání internetového prohlížeče při posouvání či zoomování stránky.

Displej (20 %)
Tablety by mělo být možné používat i na přímém slunečním světle, měly by mít displej s vysokým rozlišením a mimo jiné zkoumáme i přesnost zobrazení barev.

Mobilita (20 %)
Místo málo vypovídajících benchmarků měříme reálnou výdrž tabletů při prohlížení internetu a při sledování videosouborů. Důležitou roli při hodnocení mobility hrají i rozměry a hmotnost tabletů.

Výbava (10 %)
V naší testovací laboratoři zkoušíme mimo jiné i to, jaké multimediální formáty tablet podporuje, jak rozsáhlá je nabídka aplikací v app storu a jaké jsou možnosti připojení tabletu k drátovým i bezdrátovým periferiím.

Co se výbavy a výkonu týče, Apple do svého nového iPadu mini zasadil v podstatě nezměněnou konfiguraci již dva roky starého modelu iPad 2, jen ji zabalil do drobnější krabičky s menším displejem. Výhodou je, že v tabletu lze použít všechny aplikace pro první generace iPadů, a co se rychlosti týče, stále ještě bohatě stačí konkurenci. Displej s rozlišením 1 024 x 768 má na druhou stranu sice o 35 % větší zobrazovací plochu, lze na něm ale zobrazit méně obsahu než na jemnějších panelech Nexusu 7 či Kindlu Fire HD. Text i grafika se tak na displeji iPadu mini jeví v porovnání s ostatními 7“ tablety více pixelované a méně ostré. Displej tabletu Nexus 7 má však nižší jas a zvláště na přímém slunečním světle není tak dobře čitelný.

Kindle Fire HD je jednoduchý

Až do doby, než jsme si vyzkoušeli první tablet Kindle Fire HD, jsme považovali rozhraní Apple iOS za uživatelsky nejpřívětivější systém. Amazon ale dokázal vytvořit ještě jednodušší systém. Ačkoliv je Fire HD založeno na Androidu 4.0, geny tohoto systému bychom v něm na první pohled nepoznali. Amazon se místo klasických ikon a widgetů rozhodl pro rozhraní typu „Coverflow“, tedy pro postupné procházení grafickým pásmem aplikací. Dobrá zpráva je, že systém je dostatečně plynulý, aplikace se spouští rychle a při běžném každodenním používání funguje stejně svižně jako u tabletu Nexus 7. Pomalejší výkon vykazuje pouze ve složitějších 3D aplikacích (viz výsledek testu GLBenchmark). Z testovaných minitabletů je ale nejrychlejší iPad mini.

CHIP Výsledek testu

iPad získal zdatné konkurenty: Microsoft i Google vyrobily velmi dobré tablety, které mu v testu zdatně dýchaly na záda. Amazon Fire HD se speciálně upraveným Androidem je tak trochu jiný případ. Snadno se ovládá, ale má jen omezenou funkčnost a kvůli nepochopitelné politice Amazonu u nás není oficiálně podporován.

Vítěz testu 7“ tabletů: iPad mini je plnohodnotnou zmenšenou verzí iPadu 2. Nemá sice tak vysoké rozlišení jako konkurenti, ale pracuje svižně a dlouho vydrží na baterii. Značný bodový odstup si získal především díky bohaté výbavě testovaného modelu s vysokou úložnou kapacitou a 3G modemem. Google neměl v době uzávěrky testu k dispozici srovnatelný Nexus 7 s vysokorychlostním mobilním internetem.

Vítěz testu 10“ tabletů: Apple vystoupil na nejvyšší příčku i v kategorii 10“ zařízení, i když jeho odstup od konkurence je už minimální. K vítězství mu opět pomohla maximální konfigurace s 64 GB paměti a 3G modemem. Google Nexus 10 ani Microsoft Surface se v podobné konfiguraci neprodávají.

Výhodou tabletu Fire HD je snadný integrovaný přístup ke známým službám Amazonu, díky kterým lze z obchodu Amazon prostřednictvím několika kliknutí nakupovat elektronické knihy, hudbu a stahovat aplikace. Uživatelé si ale musí vystačit pouze s  nabídkou titulů a aplikací obchodu Amazon, přístup ke Google Play je blokován a toto omezení nelze nijak obejít.

10“ tablety

Microsoft dohání zpoždění

Tablet Surface má Microsoftu pomoci dohnat zpoždění ve vývoji příručních dotykových zařízení a  Google Nexus 10 chce porazit iPad hardwarovou výbavou.

Trhu s 10“ tablety stále dominuje Apple iPad, produkty Microsoftu a Googlu by ale mohly jeho nadvládu ohrozit. Google přichází na trh s hardwarově skvěle vybaveným tabletem, osazeným 1,7GHz dvoujádrovým procesorem a 2 GB operační paměti, u kterého nastavil vynikající cenu. Námi testovaná verze s 32GB diskem bude stát přibližně 12 500 Kč, přičemž konkurence od Applu a Microsoftu bude o poznání dražší (viz výsledková tabulka). Silnou stránkou tabletu Microsoft Surface s operačním systémem Windows RT bude zase především pro kancelářskou práci praktický integrovaný stojánek a volitelně prodávaný obal s klávesnicí a myší, který usnadňuje tvorbu textů a ovládání pracovních aplikací. Co se kvality zpracování a použitých materiálů týče, může se Surface směle srovnávat i s iPadem, s hmotností 681 gramů to ale není žádné pírko. Nexus 10 v tomto ohledu za oběma konkurenty zaostává. Kvalita zpracování je sice dobrá, tablet má ale plastový rámeček a zadní pogumovaný kryt se při větším tlaku na některých místech prohýbá. Vysoké bodové hodnocení však získal tabletu Nexus 10 displej s rozlišením 2 560 x 1 600 bodů, který předčí i dosud nejlepší Retina displej iPadu 4 s rozlišením 2 048 x 1 536 bodů. Obraz na displeji Nexusu 10 je opravdu ostrý jako břitva. Displej tabletu Microsoft Surface disponuje o kategorii horším rozlišením 1 366 x 768 bodů, kvůli kterému vypadá text v prohlížeči (zejména ve formátu na výšku) očividně hruběji a jeho pixelaci je nutné korigovat pomocí zoomu.

Porovnání výkonu

Z výkonnostního hlediska je situace na vrcholku našich srovnávacích testů vyrovnaná. Nexus 10 ale získal maximální hodnocení v kategorii displeje.

Windows 8: Moderní i obstarožní

Revoluční modernizace Windows 8 se Microsoftu zvláště v oblasti tabletů povedla a na její intuitivní dotykové ovládání si uživatelé zvyknou velmi rychle. Aplikace v podobě dlaždic lze snadno řadit do skupin, přesto bychom ocenili chybějící možnost vytváření složek. Jakmile si do tabletu nainstalujete větší množství aplikací, procházení stovek dlaždic už není tak praktické. Samotný systém běží hladce a po aktualizaci systému dochází k drobnějším zadrhnutím jen sporadicky. Nejplynuleji ze všech výše popisovaných systémů ale pracoval iOS provozovaný na iPadu 4.

Windows 8 pro tablety překvapivě obsahují některé prvky, bez kterých bychom se klidně obešli. Obzvláště nepříjemná je plocha, která nezapadá do jinak příjemného vzhledu Windows RT a která se navíc špatně ovládá prstem. Windows RT jsou uzpůsobena pro architekturu ARM, a nelze na nich tedy provozovat tradiční aplikace napsané pro architekturu x86, takže samotná přítomnost Desktopu je zbytečná, navíc je skrze něj nutné přistupovat k valné většině nastavení. Konkurence má toto vyřešeno lépe. Jasnou výhodou iOS a Androidu je zásoba aplikací ke stažení. Android i iOS nabízí více než 700 000 aplikací, pro Windows RT je zatím k dispozici jen několik tisíc aplikací.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání