Menu
CHIP Speedtest

Jak obelstít rušící procesy na pozadí

27.06.2012 04:00 | Redakce Chip
I na rychlejším počítači mohou systém brzdit některé náročnější procesy na pozadí (jako například rozsáhlá konverze videa) a překážet tak jiné práci. Ideální by bylo je zpomalit na úroveň, která by již pracovní činnost nebrzdila.

K tomuto účelu může jako chytrá brzda sloužit freewarový prográmek Proslo, který najdete na adrese http://keksa.de/proslo.

Po rozbalení archivu ZIP je „proslo.exe“ připravené ke spuštění, nemusí se instalovat. Zkopírujte tento program například do složky Windows, nebo pro něj vytvořte odkaz. Po spuštění nástroje vepište do pole „Proces/PID“ jméno běžícího procesu, jako např. „firefox.exe“, nebo ID procesu. Správné jméno nebo PID můžete vyhledat ve správci úloh pod záložkou „Procesy“.

Pod ním nyní nastavte zpomalovací faktor, přičemž ve většině případů je vhodných „50 %“. Při nižších hodnotách je efekt nepatrný, zatímco při výrazně vyšších hodnotách může být aplikace příliš „přibrzděná“. Stisknutím „Start“ začne zpomalování působit. Tento nástroj k tomu využívá jednu nedokumentovanou funkci, kdy proces rychle za sebou na krátký čas pozastavuje a pak zase spouští.

Proslo jde také ovládat z příkazové řádky. Jako parametry mu předáte jméno procesu a stupeň zpomalení, kde hodnota „6“ odpovídá 50 procentům. Když si tedy například uložíte příkaz „proslo.exe firefox.exe 6“, budete mít neustále po ruce brzdu pro prohlížeč.

Zpomalování jednotlivých procesů dává na pomalejších počítačích k dispozici trochu výkonu právě běžícím nejdůležitějším procesům. Stejný princip je užitečný především pro notebooky, když například skript v prohlížeči způsobuje stálé vytížení procesoru. Zpomalený prohlížeč slouží k tomu, aby se větráček netočil nadměrně rychle a nespotřeboval tolik elektrického proudu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání