Menu
CHIP Speedtest

Jak prodloužit život vašeho hardwaru

15.08.2011 12:24 | Redakce Chip
Jak prodloužit život vašeho hardwaru
Životnost počítačů, mobilních telefonů a digitálních fotoaparátů bývá krátká. Když po dvou až třech letech od nákupu začnou vykazovat první známky stáří, oprava se už většinou ani nevyplatí. Ukážeme vám, jak předejít předčasnému konci drahých komponent a přístrojů.

Elektronická zařízení na konci své životnosti většinou stále fungují, jen některá jejich část se natolik poškodí či opotřebí, že se používání starého přístroje stane nepraktickým a je potřeba jej vyměnit. Typickým příkladem takové části je akumulátor. Mobilní telefon, který nevydrží na jedno nabití ani celý den, je prakticky nepoužitelný. To stejné platí o starších noteboocích, jejichž akumulátor již nestačí ani na deset minut provozu a které musíte mít neustále připojené k napájecímu adaptéru. K poruchám jsou náchylné i pevné disky a některé elektronické komponenty základních desek.

Jelikož pro každý typ zařízení a komponent doporučujeme jiný návod na prodloužení jejich životnosti, vytvořili jsme přehlednou tabulku, která ukazuje, co je důležité pro zachování jejich funkčnosti a jaké postupy jsou ideální pro různá zařízení. Největší pozornost je třeba věnovat notebookům, které obsahují hodně komponent náchylných na poškození či opotřebení: základní desku s procesorem, displej, pevný disk, klávesnici, komunikační zařízení a v neposlední řadě akumulátor. Všechny komponenty jsou umístěny do prostorově omezeného šasi a produkují poměrně vysokou teplotu, kterou je třeba odvést ven prostřednictvím chladicího systému. Veškeré součástky jsou pak vystaveny častým otřesům, vibracím a teplotním změnám během přenášení, které mají negativní vliv především na pohyblivé komponenty.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání