Menu
CHIP Speedtest

Jak se změní cloud do roku 2020?

04.08.2012 06:50 | Redakce Chip
Jak se změní cloud do roku 2020?
Podle Jacka Clarka, reportéra serveru ZDNet, se cloud computing nachází teprve v prvotní fázi rozvoje, ovšem do roku 2020 by měl být již klíčovou technologií firemní infrastruktury IT.

Podle analytiků společnosti Forrester se trh cloud computingu do roku 2020 rozroste ze současných 35 miliard dolarů na více než 150 miliard. Do té doby má ovšem dojít ještě k deseti zásadním změnám.

1. Software se oddělí od hardwaru

Přední hráči na trhu cloud computingu se shodují, že v blízké budoucnosti dojde k úplnému oddělení softwaru od hardwarového základu a software bude převážně využíván ve formě služby.

2. Software bude modulární

Škálovatelnost výkonu cloudu si vyžádá přepracování softwarových aplikací tak, aby byly schopné využít jeho výkonový potenciál.

3. Sociální software

Nový, inteligentní software dokáže automaticky využit ostatní zdroje cloudu. Databáze se pak sama propojí s preferovaným serverem nebo diskovým polem, aniž by tato vazba byla předem naprogramována.

4. Převládne komoditizovaný hardware

Jednotlivé hardwarové komponenty budou standardizovány, aby byly snadno a rychle nahraditelné. Provozovatelé datových center budou díky tomu moci velmi rychle řešit výpadky i navyšování výkonu.

5. Nízkonapěťové procesory a levnější cloudy

Díky novým, úspornějším procesorům ušetří provozovatelé cloudů významným způsobem náklady na energii i chlazení. Již nyní pracují největší výrobci serverů na širším nasazení úsporných ARM procesorů.

6. Rychlejší propojení

Rapidní nárůst využití cloudu klade obrovské nároky na datové přenosy. Do roku 2020 bychom se tak v datových centrech mohli dočkat propojovacích technologií s rychlostí v řádu několika stovek gigabitů za sekundu.

7. Datacentra se stanou ekosystémy

Propojení inteligentního softwaru a komoditizovaného hardwaru přinese do datových center prvky živoucího ekosystému, který zcela automaticky zastane mnoho důležitých procesů.

8. Konsolidace cloudů

V souvislosti se značnými kapitálovými náklady na provoz cloudové infrastruktury je pravděpodobné, že dojde ke konsolidaci trhu směrem k několika hlavním poskytovatelům cloudových služeb. Ani to by však nemělo omezit konkurenci, která podporuje další inovace.

9. Generační posun

Do roku 2020 nastoupí do firem mnoho mladších ředitelů IT, kteří již budou cloud a služby poskytované na jeho základě a principech považovat za přirozenou součást infastruktury IT.

10. Rozvrstvení cloudů

Zatímco dnes členíme cloudová řešení podle typu poskytovaných služeb (IaaS, SaaS či PaaS), do roku 2020 vzniknou cloudové služby s daleko užší specializací, zaměřené na konkrétní aplikace a segmenty trhu.

Osm let je ve světě IT velmi dlouhá doba, proto lze očekávat, že ne všechny předpovídané změny dojdou naplnění a budoucnost cloudu může být i velmi odlišná od našich současných představ.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání