Menu
CHIP Speedtest

Jak si zaručeně zkazit dovolenou?

14.06.2012 06:59 | Redakce Chip
Server TechRepublic nabízí 10 zaručených tipů, jak si mohou lidé pracující v IT parádně zkazit dovolenou. Doporučení pro americké zaměstnance lze jistě s úspěchem aplikovat i u nás.

Je přitom celkem jedno, zdali pracujete jako šéf, nebo řadový IT specialista. Mnoho tipů se navíc hodí i pro lidi, kteří pracují zcela mimo obor IT.

1. Neustále přijímejte hovory svých podřízených

Jestliže vám začne zvonit telefon v okamžiku, kdy za sebou zavřete dveře kanceláře, nezdá se, že byste své kolegy mohli jen na jediný den opustit. Přesto – pověřte mezi svými podřízenými člověka, který vám jako jediný, v případě opravdu neřešitelných problémů, může zavolat a stanovte přesný čas, kdy budete schopni takový hovor přijmout. Toto samotné opatření dokáže zázračně vyřešit mnoho problémů a důležitých otázek – pokud jej ovšem budete nekompromisně dodržovat.

2. Vždy odpovídejte na hovory od svého šéfa

Zkuste podobný trik jako v předchozím případě a stanovte vašeho zástupce, kterého by měl váš šéf kontaktovat jako prvního, a na tomto postupu se s ním domluvte. Určitě neuškodí krátká schůzka, kde si vyjasníte, jaké situace by mohly během vaší nepřítomnosti nastat.

3. Rozhodně si s sebou vezměte notebook

Vaše možnost pracovat na dálku samozřejmě souvisí s dostupností na telefonu či e-mailu. Pokud tedy opravdu musíte být i na dovolené dostupní a akceschopní, věnujte se práci skutečně pouze v časech, které jste si se svým týmem a šéfem domluvili. Pokud bude všem jasné, že jste kdykoli dostupní na telefonu a můžete okamžitě začít pracovat, asi nemá smysl jezdit na dovolenou.

4. Buďte nanejvýš nezastupitelní

Nedostatečně zdokumentované postupy vašich běžných, pravidelných aktivit vás dostanou do situace, kdy mnoho, byť zcela jednoduchých či rutinních úkolů můžete udělat pouze vy sami. Jistě nemůžete popsat vaše kompletní znalosti a vědomosti, ale vzájemná zastupitelnost ve vašem týmu zajistí klidnou dovolenou nejen vám.

5. Zajistěte si návrat k moři e-mailů a vzkazů

Typické situaci při návratu z dovolené se asi nemůžete úplně vyhnout, ale následky e-mailové katastrofy lze alespoň trochu zmírnit. Jestliže nemáte asistentku, která vám zmeškané zprávy, hovory či vzkazy přefiltruje a nechá na vás jen to důležité, věnujte o to větší úsilí výběru vašeho zástupce a jeho instruktáži. Zvažte i možnost automatického přesměrování hovorů a e-mailů během vaší nepřítomnosti – a rozhodně si na dovolené nečtěte e-maily v mobilu.

6. Raději si dovolenou ani neberte

Neustálá práce bez delšího odpočinku je jistě nejlepší cestou k vyhoření i vážným zdravotním problémům. Pokuste se za každou cenu najít kolegu, se kterým se můžete vzájemně zastoupit. Pokud vám vaše firma nepomůže s vytvořením pracovních podmínek, které vám umožní alespoň občas odjet v klidu na dovolenou, poohlédněte se po jiném zaměstnání.

7. Nechejte si naplánovat konferenční hovory během vaší dovolené

V první řadě byste si měli vaši dovolenou s velkým předstihem naplánovat v kalendáři, tak aby vaši kolegové a nadřízení věděli, kdy s vámi nemají na poradách a konferenčních hovorech počítat. Samozřejmě i zde platí pravidlo zástupce a přesně vymezeného času, kdy budete i o dovolené ochotni věnovat se práci.

8. Zrušte vaši naplánovanou dovolenou

Jistě se může nastat mimořádná, zcela neočekávatelná situace, kdy budete muset zůstat v práci a dovolenou zrušit. Mnoha nepříjemným situacím se ale můžete vyhnout důkladným naplánováním, dodržením předchozích pravidel a průběžným řešením všech překážek, které by vám v konečném důsledku mohly zabránit v odcestování.

9. Strachujte se o práci, pokud odjedete na dovolenou

Na dovolenou má nárok každý a určitě nejsou na místě obavy ze ztráty zaměstnání, pokud si vezmete pár dní volna. Pokud je to opravdu nezbytně nutné, domluvte si pravidelný kontakt s vaším šéfem, aby věděl, že jste s firmou průběžně ve spojení.

10. Kdy už jste na dovolené, tak si ji alespoň neužívejte!

Když už se vám podaří připravit vaše kolegy i šéfa na to, že jim pár dní nebudete k dispozici, nekažte si dovolenou neustálým kontrolováním e-mailů a vyčkávání, zdali vám přece jen někdo nezavolá s žádostí o radu či pomoc.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání