Menu

Jak vytvořit a zpřístupnit skrytou sdílenou složku

09.07.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Rádi byste ve Windows XP sdíleli některé své složky, ale nechcete, aby byly volně viditelné pro ostatní počítače v síti.

Jak vytvořit a zpřístupnit skrytou sdílenou složku

Rádi byste ve Windows XP sdíleli některé své složky, ale nechcete, aby byly volně viditelné pro ostatní počítače v síti.

Zkuste následující jednoduchý trik: klikněte pravým tlačítkem na složku, kterou chcete v síti sdílet, zvolte »Vlastnosti« a na záložce »Sdílení« aktivujte volbu »Složka sdílená v síti«. V poli »Název sdílené položky« dále zadejte libovolný název složky a na jeho konec dopište znak $. To způsobí, že složka sice bude sdílena, ale nebude přímo viditelná při procházení sítí.

Pro trvalé zpřístupnění složky ze vzdáleného počítače postupujte následujícím způsobem:  do adresního řádku Průzkumníka Windows zadejte cestu ve tvaru

\název_nebo_ip_adresa_počítače ázev_sdílené_složky

a potvrďte klávesou [Enter]. Tím se otevře skrytá sdílená složka, kde z nabídky »Nástroje« vyberte »Připojit síťovou jednotku«. V následujícím dialogu zvolte písmeno jednotky, které jí chcete přiřadit, a v poli »Složka« vyplňte cestu ke sdílené složce. V případě skrytých sdílených složek nelze použít tlačítko »Procházet«, musíme tedy cestu vyplnit ručně, a to ve tvaru

\název_nebo_ip_adresa_počítače ázev_sdílené_složky

Na konci názvu nezapomeňte napsat znak $. Volbu »Znovu připojit při přihlášení« ponechte aktivní a klikněte na tlačítko »Dokončit«. Spustíte-li si nyní okno »Tento počítač«, zjistíte, že v systému přibyla nová síťová jednotka odkazující na skrytou sdílenou složku.  

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení