Menu
CHIP Speedtest

Jak zelené je doopravdy IT?

21.02.2011 22:30 | Redakce Chip
Jak zelené je doopravdy IT?
Výrobci ukrývají fakt, že jejich produkty škodí životnímu prostředí za řadu certifikátů. Chip popisuje pozadí a představí vám zařízení, která úspěšně prošla naším velkým energetickým testem.

Nemáte představu o tom, jak je váš počítač či monitor ohleduplný k životnímu prostředí? Ani se nedivíme, protože často o tom nemají potuchu ani sami výrobci. I když své výrobky s oblibou opatřují nálepkami, které mají zaručovat podporu ekologických certifikátů, a tím zajistit lepší prodeje, žádný z nich nepřikládá podrobný seznam použitých materiálů. Certifikáty jako například „Blue Angel“ jsou v elektrotechnickém průmyslu spíš čestnou výjimkou a hodně nedostatkovým zbožím. Běžně se setkáváme s nálepkou „Energy Star“, ale ta slouží výhradně k označení energeticky úsporných zařízení. Pravidla pro udělení certifikace Energy Star jsou poměrně vyčerpávající a přesně například určují, kdy musí počítač přejít do úsporného režimu. Problém tohoto označení však je, že si je na své produkty výrobci často lepí i bez toho, aby prošly certifikací.

Jelikož tedy označení Energy Star vůbec nevypovídá o energetické úspornosti zařízení, na kterém je nalepena, můžete ji v klidu ignorovat. Existuje však nálepka, které můžete věřit: naše nové zelené logo Chip Green Index (viz rámeček napravo). Udělujeme je jen zařízením, které jsme osobně podrobně otestovali. V tomto vydání přinášíme přehled úsporných notebooků a monitorů, které šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku. Díky tomu, že vlastníme rozsáhlou databázi všech v minulosti testovaných zařízení, mhli jsme pro každou testovanou kategorii vytvořit průměrnou hodnotu spotřeby elektrické energie. Pomocí našeho zeleného indexu Chip Geen Index tak můžete zjistit, jaká společnost vyrábí k přírodě nejpřátelštější zařízení. Spotřeba elektrické energie je jedním z nejdůležitějších kritérií „ekologického hodnocení“ testovaných zařízení.

Celý článek najdete v papírovém vydání Chipu 3/2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání