Menu

Jak zjistit stav akumulátoru?

08.12.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Výkonnost akumulátoru, který zpočátku zajistil práci notebooku po dobu čtyř hodin, se po několika měsících používání může výrazně snížit. Dá se proto nějak zjistit, zda je potřeba koupit nový akumulátor?

Stav akumulátoru u notebooku

Výkonnost akumulátoru, který zpočátku zajistil práci notebooku po dobu čtyř hodin, se po několika měsících používání může výrazně snížit. Dá se proto nějak zjistit, zda je stále vše v pořádku, nebo zda již raději koupit nový akumulátor?

Kromě indikátoru nabití akumulátoru, který ne vždy přesně zobrazuje informace, nemá operační systém jiné diagnostické prostředky, které by mu získání informací o stavu akumulátorů umožnily. Každý pro notebook určený akumulátor obsahuje vestavěný řadič, který řídí a vyvažuje postupné připojování lithiových bloků a tím způsobem zajišťuje všem stejnou úroveň nabití. Zároveň také během celé doby používání baterie uchovává informace o tom, jaké množství energie je akumulováno během nabíjecího procesu a kolik energie bylo z článku následně vydáno. Výsledky měření řadič ukládá do své vnitřní EEPROM paměti. Z řadiče získaná data se dají načíst pomocí speciálního programového nástroje i v prostředí Windows, například pomocí nástroje MobileMeter, dostupného na internetu (http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/MobileMeter.shtml).

Bez ohledu na svůj poměrně malý datový objem program nabízí uživateli mnoho podrobných informací a parametrů, které se týkají práce akumulátoru. Vedle grafické interpretace úrovně nabití také utilita sdělí, jak je baterie aktuálně zatížena a jaká je spotřeba energie při připojení k síti.

Velmi zajímavé údaje obsahuje například „Wear Level“, který se nachází na záložce „Battery Information“ a který ukazuje informace ohledně opotřebení akumulátoru: čím menší je číslo, tím déle bude baterie ještě sloužit. Jestliže hodnota parametru přesáhla 75 %, doporučuje se pořídit nový akumulátor. Pomocí utility MobileMeter se dají zjistit i jiné informace, například datum výroby akumulátoru nebo vypočítaná a skutečná kapacita.

Program nabízí nejen monitorování akumulátoru, ale sdělí také údaje z teplotních čidel na procesoru, čipové sadě nebo grafickém čipu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení