Menu
CHIP Speedtest

Jízdní řády 2011

18.01.2011 23:00 | Redakce Chip
Jízdní řády 2011
Dopravní systém IDOS je znám především z internetu, kde na adrese www.jizdnirady.cz nabízí vyhledávání autobusových a vlakových spojení. Nainstalujete si plnou off-line verzi z Chip DVD 02/11 na počítač a optimalizujte si své cesty v klidu a pohodlí.

Mezi nejčastější požadavky na informační systémy patří kromě vyhledání adres, kontaktů a map i požadavky na vyhledání dopravních spojení. Systém IDOS patří už léta k těm, co nabízí českým uživatelům nejucelenější programový a datový systém pro vyhledávání v jízdních řádech.

Na Chip DVD najdete plnou komerční verzi produktu Jízdní řády IDOS 2011 Komplet bez jakýchkoliv omezení v ceně 450 Kč, kterou můžete provozovat přímo z Chip DVD nebo po instalaci z počítače (bez nutnosti mít vložený DVD v mechanice). Systém, jehož platnost je v souladu s jízdním řádem od 12.12.2010 do 10.12.2011, obsahuje data jízdních řádů železniční (ČR + Evropa), autobusové (ČR + SR), městské hromadné (80 měst ČR) a letecké dopravy, aktualizovaná těsně před odevzdáním Chip DVD 02/11 do výroby (3.1. 2011).

Spuštění a vyhledávání

Přehledné prostředí programu: IDOS najde cestu i z Aše do Eše - ale není moc rychlá.
Přehledné prostředí programu: IDOS najde cestu i z Aše do Eše - ale není moc rychlá.

Při spuštění programu IDOS zvolte jízdní řády, se kterými bude program aktuálně pracovat, kromě případů, kdy spouštíte už vybranou volbu. Program umožňuje při zadávání hledaného spojení nastavení řady podmínek (čas odjezdu nebo příjezdu, počet a délku povolených přestupů, druh použitých prostředků atd.). U vyhledaných spojů je možno „rozbalovat“ či „sbalovat“ podrobnější rozpisy jednotlivých částí pomocí kláves + a - nebo kliknutím na odpovídající ikony. Pomocí kláves F3 resp. F4 nebo odpovídajících položek menu lze vyhledat následující nebo předchozí spoje. V zobrazených informacích jsou uvedeny i předpokládané náklady dané varianty spojení. Často opomíjenou funkcí je možnost zobrazení symbolické mapy s vyznačenou trasou a důležitými zastávkami po volbě CTRL + M nebo výběru Mapa z nabídky kontextového menu (aktivovaného pravým tlačítkem myši).

Program IDOS nabízí čtyři základní pohledy na zařazená data:
- Spojení - vyhledá spojení mezi dvěma vámi vybranými místy,
- Odjezdy - vyhledá odjezdy a příjezdy vámi vybraných spojů,
- Spoje - vyhledá seznam všech zařazených dopravních spojů dané vlastnosti,
- Zastávkové jízdní řády - umožňuje zobrazení obvyklých zastávkových jízdních řádků jednotlivých linek MHD.

MHD Praha: Z Flory na Florenci jsme za chvilku
Grafické zobrazení: ... a takto vypadá cesta na mapě.

Tato funkce se objeví v nabídce menu pouze při volbě jízdního řádu MHD. Pro zobrazení a tisk vlakových zastávkových jízdních řádů slouží samostatné rozšíření Vývěsky.

Všechny zobrazené jízdní řády a vyhledaná spojení si lze také vytisknout a to v několika variantách. Nechybí ani možnost exportu vyhledaných spojů do souboru. Vzhledem ke skutečnosti, že jízdní řády IDOS patří mezi velmi známé produkty (i na Chip CD/DVD jsme je již několikrát prezentovali), není snad nutné se systému ovládání, který je navíc dostatečně intuitivní, věnovat podrobněji. Případní zájemci najdou všechny potřebné informace v připojené nápovědě nebo v

Zastávkový jízdní řád je ihned k dispozici.
MHD Praha: Z Flory na Florenci jsme za chvilku

textových souborech.

Kontextové menu

Pro efektivní využití nabídky programu IDOS je důležité používat místní (kontextové) menu, které spustíte pravým tlačítkem myši. Jeho nabídka se mění podle konkrétního místa a snadno tak můžete volit další funkce, jako např. zobrazení následujících spojů, staničních jízdních řádů. Kontextové menu vám také případně nabídne i takové zajímavé funkce, jako je zobrazení mapy spojení nebo u některých jízdních řádů schémata autobusových nádraží či dokonce fotografie dopravních zastávek (především pro jízdní řád Brno - IDS JMK).

Zastávkový jízdní řád je ihned k dispozici.

Vývěsky

Pro zájemce o detailní informace o vlakových spojích je k dispozici ještě aplikace Vývěsky, která po samostatné instalaci umožňuje generovat přehledy odjezdů a příjezdů vlaků z jednotlivých stanic v grafické podobě používané Českými drahami. Vývěsky je napsána jako makro pro Microsoft Excel. Vývěsky lze pustit z DVD otevřením souboru VYVESKY.XLS. Pro její bezchybný chod je nutné mít v počítači nainstalovaný Microsoft Excel 97 (případně vyšší) a dostupnou knihovnu TT.dll. Aplikace Vyvesky však není určena pro generování vývěsek velkých uzlových stanic zejména kvůli velikosti a tvaru výsledných dokumentů. Pro správné zobrazování značky "na znamení" a poznámek musí

Kontextové menu:: Ukázka konkrétní nabídky
Kontextové menu:: Ukázka konkrétní nabídky

být v systému Windows instalováno písmo Timetable (soubor TT.ttf). Pokud není písmo instalováno, budou značky nahrazeny alternativními symboly.

Poznámky

K vyhledaným spojení jsou v dolní části okna nazvané Poznámky zobrazeny doplňující informace o spojení (vedení linky, dopravce, časová omezení atd.). Pokud se vám stane, že si tuto část okna nevědomky zavřete, lze si jí kdykoliv opět zobrazit. Najeďte kursorem myši na spodní okraj okna až se kurzor změní na „roztahovací šipky“. Potom klikněte levým tlačítkem myši a tažením nahoru část okna Poznámky opět zviditelníte. 

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání