Menu
CHIP Speedtest

Jízdní řády 2012

28.01.2012 23:00 | Redakce Chip
Jízdní řády 2012
Dopravní systém IDOS je znám především z internetu, kde na adrese www.jizdnirady.cz nabízí vyhledávání autobusových a vlakových spojení. Nainstalujete si plnou off-line verzi na počítač a optimalizujte si své cesty v klidu a pohodlí.

Mezi nejčastější požadavky na informační systémy patří kromě vyhledání adres, kontaktů a map i požadavky na vyhledání dopravních spojení. Systém IDOS patří už léta k těm, co nabízí českým uživatelům nejucelenější programový a datový systém pro vyhledávání v jízdních řádech. 

Na Chip DVD najdete plnou komerční verzi produktu Jízdní řády IDOS 2012 Komplet bez jakýchkoliv omezení v ceně 350 Kč, kterou můžete provozovat přímo z Chip DVD nebo po instalaci z počítače (bez nutnosti mít vložený DVD v mechanice). Systém, jehož platnost je v souladu s jízdním řádem od 11.12.2011 do 8.12.2012, obsahuje data jízdních řádů železniční dopravy (vlaky), veřejné linkové osobní dopravy (autobusy), letecké dopravy (letadla), městské hromadné dopravy (107 měst), intergované dopravní systémy (Praha, Jihomoravský, Moravskoslezský a Liberecký kraj), aktualizovaná těsně před odevzdáním Chip DVD 02/12 do výroby (3.1. 2012). 

Spuštění a vyhledávání

Přehledné prostředí programu: IDOS najde cestu i z Aše do Eše - ale není moc rychlá.
Přehledné prostředí programu: IDOS najde cestu i z Aše do Eše - ale není moc rychlá.

Při spuštění programu IDOS zvolte jízdní řády, se kterými bude program aktuálně pracovat, kromě případů, kdy spouštíte už vybranou volbu. Program umožňuje při zadávání hledaného spojení nastavení řady podmínek (čas odjezdu nebo příjezdu, počet a délku povolených přestupů, druh použitých prostředků atd.). U vyhledaných spojů je možno „rozbalovat“ či „sbalovat“ podrobnější rozpisy jednotlivých částí pomocí kláves + a - nebo kliknutím na odpovídající ikony. Pomocí kláves F3 resp. F4 nebo odpovídajících položek menu lze vyhledat následující nebo předchozí spoje. V zobrazených informacích jsou uvedeny i předpokládané náklady dané varianty spojení. Často opomíjenou funkcí je možnost zobrazení symbolické mapy s vyznačenou trasou a důležitými zastávkami po volbě CTRL + M nebo výběru Mapa z nabídky kontextového menu (aktivovaného pravým tlačítkem myši). 

Program IDOS nabízí čtyři základní pohledy na zařazená data:

- Spojení - vyhledá spojení mezi dvěma vámi vybranými místy,

- Odjezdy - vyhledá odjezdy a příjezdy vámi vybraných spojů,

- Spoje - vyhledá seznam všech zařazených dopravních spojů dané vlastnosti,

- Zastávkové jízdní řády - umožňuje zobrazení obvyklých zastávkových jízdních řádků jednotlivých linek MHD. 

Tato funkce se objeví v nabídce menu pouze při volbě jízdního řádu MHD. Pro zobrazení a tisk vlakových zastávkových jízdních řádů slouží samostatné rozšíření Vývěsky. 

Grafické zobrazení: ... a takto vypadá cesta na mapě.
Grafické zobrazení: ... a takto vypadá cesta na mapě.

Všechny zobrazené jízdní řády a vyhledaná spojení si lze také vytisknout a to v několika variantách. Nechybí ani možnost exportu vyhledaných spojů do souboru. Vzhledem ke skutečnosti, že jízdní řády IDOS patří mezi velmi známé produkty (i na Chip CD/DVD jsme je již několikrát prezentovali), není snad nutné se systému ovládání, který je navíc dostatečně intuitivní, věnovat podrobněji. Případní zájemci najdou všechny potřebné informace v připojené nápovědě. 

Kontextové menu

Pro efektivní využití nabídky programu IDOS je důležité používat místní

IDOS nabzí i zobrazení či tisk zastávkových jízdních řádů.
IDOS nabzí i zobrazení či tisk zastávkových jízdních řádů.

(kontextové) menu, které spustíte pravým tlačítkem myši. Jeho nabídka se mění podle konkrétního místa a snadno tak můžete volit další funkce, jako např. zobrazení následujících spojů, staničních jízdních řádů. Kontextové menu vám také případně nabídne i takové zajímavé funkce, jako je zobrazení mapy spojení nebo u některých jízdních řádů schémata autobusových nádraží či dokonce fotografie dopravních zastávek (především pro jízdní řád Brno - IDS JMK). 

Vývěsky

Pro zájemce o detailní informace o vlakových spojích je k dispozici ještě aplikace Vývěsky, která po samostatné instalaci umožňuje generovat přehledy odjezdů a příjezdů vlaků z jednotlivých stanic v grafické podobě používané Českými drahami. Vývěsky

Kontextové menu:: Ukázka konkrétní nabídky
Kontextové menu:: Ukázka konkrétní nabídky

je napsána jako makro pro Microsoft Excel. Vývěsky lze pustit z DVD otevřením souboru VYVESKY.XLS (nutno povolit spuštění makra příp. snížením úrovně zabezpečení). Pro její bezchybný chod je nutné mít v počítači nainstalovaný Microsoft Excel 97 (případně vyšší) a dostupnou knihovnu TT.dll. Aplikace Vyvesky však není určena pro generování vývěsek velkých uzlových stanic zejména kvůli velikosti a tvaru výsledných dokumentů. Pro správné zobrazování značky "na znamení" a poznámek musí být v systému Windows instalováno písmo Timetable (soubor TT.ttf). Pokud není písmo instalováno, budou značky nahrazeny alternativními symboly. 

Poznámky

K vyhledaným spojení jsou v dolní části okna nazvané Poznámky zobrazeny

Fotogalerie zastávek: ... a tak vypadá zastávka na fotografii.
Fotogalerie zastávek: ... a tak vypadá zastávka na fotografii.

doplňující informace o spojení (vedení linky, dopravce, časová omezení atd.). Pokud se vám stane, že si tuto část okna nevědomky zavřete, lze si jí kdykoliv opět zobrazit. Najeďte kursorem myši na spodní okraj okna až se kurzor změní na „roztahovací šipky“. Potom klikněte levým tlačítkem myši a tažením nahoru část okna Poznámky opět zviditelníte. 

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání