Menu
CHIP Speedtest

jv16 PowerTools 2009

30.06.2010 21:00 | Redakce Chip
jv16 PowerTools 2009
Pro svižný a stabilní chod počítače je nezbytné starat se o registr Windows, klíčovou součást operačního systému. Navíc se určitě vyplatí čistit pevné disky od nepotřených souborů a další pravidelná údržba. S tím vám pomůže tento program z Chip DVD 7/10.

Plná verze programu jv16 PowerTools 2009 nabízí soubor šikovných nástrojů, které vám pomohou udržet váš počítač v kondici. Vedle funkcí na kontrolu registru Windows a opravu či odstranění poškozených záznamů, nabízí jv16 PowerTools i funkce na vyhledávání zbytečných souborů a složek. Nástroje programu vám pomohou i při běžné práci s počítačem. Najdete mezi nimi vyhledávání souborů a složek podle různých parametrů, úpravu a optimalizaci nastavení Windows, odstranění pozůstatků po práci s počítačem nebo spolehlivou likvidaci nepotřebných dat a mnoho dalších užitečných funkcí. Díky automatickému zálohování je vždy možné vrátit provedené změny zpět.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu jv16 PowerTools 2009 k neomezenému použití při čištění a optimalizaci vašeho počítače s operačním systémem Windows. Jedná se o běžnou komerční verzi, nabízenou za přibližně 600 Kč. Nejnovější verze jv16 PowerTools 2010 nabízí řadu novinek. Mezi nimi například dvě verze uživatelského rozhraní – pro začátečníky a pro pokročilé uživatele. Snadněji jsou také dostupné nejpoužívanější funkce programu na čištění počítače a optimalizaci jeho nastavení. Vylepšeny byly všechny moduly, především pak nástroj na čištění registru Windows. Využít můžete zvýhodněnou cenu  nákupu plné verze jv16 PowerTools 2010.

Čištění i optimalizace: Čtyři kategorie nástrojů, vždy máte k dispozici informaci o stavu registru a optimalizace.
Čištění i optimalizace: Čtyři kategorie nástrojů, vždy máte informaci o stavu registru a optimalizace.

Prvním krokem při používání programu jv16 PowerTools je výběr jazyka uživatelského rozhraní. Následně pokračujte tlačítkem »Další« přes ostatní kroky úvodního průvodce použitím programu. Nic není třeba nastavovat ani měnit – pravděpodobně si vystačíte s výchozími předvolbami. Aplikaci poté spustíte pomocí zástupce v nabídce Start. Při prvním spuštění vám jv16 PowerTools nabídnou provedení rychlé analýzy počítače, kterou určitě nic nezkazíte. Pokračujte proto tlačítkem »Ano«. Po chvíli získáte základní přehled o stavu počítače a registru Windows. Výsledek testu se zobrazí v levém dolním rohu okna programu jv16PowerTools.

Správa registru

První skupina nástrojů jv16 PowerTools se věnuje registru, klíčové součásti operačního systému Windows s vlivem na celkový chod počítače. V programu jv16 PowerTools najdete hned sedm nástrojů na práci s registrem Windows. Správce registru umožňuje přímou úpravu klíčů registru. Vyhledávač registru nabízí vyhledávání záznamů podle obsažených slov, data založení či změny nebo dle vlastníka. Podobně funguje také nástroj Najít a nahradit registr, včetně možnosti uložení předvoleb pro vyhledávání.

Jedním z nejdůležitějších nástrojů správy registru je samozřejmě Čistič registru. Základní nastavení umožňují volbu mezi vyšší přesností a bezpečností při odhalování chyb, nebo naopak co nejrychlejším nalezení co nejvíce chyb v registru. Další předvolby umožňují volbu typů záznamů pro kontrolu (zastaralý software, nefunkční zástupci, typy souborů atd.), režimu kontroly a také uspořádání výsledků. Pod nabídkou »Upřesnit možnosti« si můžete nastavit také automatickou opravu nebo smazání nalezených chyb, případně minimalizovat nároky programu na výkon počítače. Výsledkem kontroly registru je přehledná zpráva a popis chybných záznamů. Na výběr máte mezi opravou a odstraněním chyb.

Další nástroje na práci s registry nabízejí jejich kompresi (funkce není dostupná ve Windows 7), podrobnou analýzu a výpis informací o registru a rovněž i monitorování změn v registru. Pomocí nástroje Monitor registru si můžete vytvořit snímek aktuálního obsahu registru Windows a porovnávat změny provedené různými programy. Monitor registru vám tak pomůže například s kompletním odinstalováním nepotřebných programů, včetně všech pozůstatků i záznamů v registru.

Nastavení čističe: Při čištění registru máte předvolby pro nastavení kontroly a oblastí.
Nastavení čističe: Při čištění registru máte předvolby pro nastavení kontroly a oblastí.

Práce se soubory

Celkem šest nástrojů nabízí jv16 PowerTools na práci se soubory uloženými na disku počítače. Vyhledávač souborů umožňuje hledání jak podle názvu a dalších vlastností souborů (velikost, datum, atributy), tak i podle obsahu nebo vlastníka. Velmi podobně funguje také vyhledávač složek. Užitečnou funkcí je jistě vyhledávání duplicitních souborů, které pracuje nejen s názvy souborů, ale i s jejich obsahem. Například při vyhledávání podobných fotografií nebo dokumentů vám přijde vhod funkce porovnávání souborů s ohledem na podobnost vyjádřenou procentem stejných dat. Nepotřebných souborů, které jen zbytečně zabírají místo na disku, vás zbaví Čistič souborů. Kromě dočasných souborů a složek, s nastavením třech stupňů výběru souborů, můžete odstranit i nepoužívané soubory. Na tuto funkci si ovšem dejte velký pozor, jelikož se velmi snadno můžete zbavit i potřebných dat.

Pokud se vám nedopatřením stane, že smažete důležité soubory, pomůže vám funkce na jejich obnovení. Smazané soubory můžete hledat podle běžných kritérií (název, umístění, velikost ad.), tak i podle jejich aktuálního stavu, který zároveň souvisí s pravděpodobností úspěšné obnovy. Nástroj Organizátor souborů vám pomůže s uspořádáním souborů podobných typů – například fotografií, filmů či dokumentů. Zdrojové soubory přetáhnete do okna organizátoru a určíte cílovou složku. Možný je buďto přesun souborů do cílové složky nebo jejich zkopírování se zachováním souborů v jejich původním umístění.

Možnosti práce se soubory v jv16 PowerTools doplňuje ještě Nástroj souborů. V jeho nabídce najdete například šifrování a dešifrování dat, spojování souborů nebo jejich hromadné přejmenování. Užitečná je také funkce na zálohování, která nabídne například zálohu složky Dokumenty, oblíbených adres z Internet Exploreru, položek z nabídky Start, obsahu Plochy a dalších souborů i složek. Zálohovat můžete i vlastní nastavení programu jv16 PowerTools.

Vyhledávání duplicit: Vyhledávánít duplicitních souborů podle mnoha parametrů i míry podobnosti.
Vyhledávání duplicit: Vyhledávánít duplicitních souborů podle mnoha parametrů i míry podobnosti.

Systémová nastavení

Plná verze programu jv16 PowerTools obsahuje také nástroje na správu a optimalizaci operačního systému Windows. Pod nabídkou »Nástroje systému« najdete šest specializovaných funkcí. Nechybí mezi nimi nástroj na odinstalování nepotřebných programů, správce programů a služeb, automaticky spouštěných se startem Windows nebo nástroj na odstranění nefunkčních zástupců z nabídky Start a z pracovní plochy Windows. Správce služeb umožňuje spustit nebo zastavit služby Windows, jejichž nastavení není standardně dostupné. Nástroj Optimalizace systému, použitelný pouze ve Windows XP a Vista, pak automaticky upraví systémová nastavení Windows pro dosažení nejlepšího výkonu počítače.

Automatické úlohy: Nástroje na čištění registru i odstraňování můžete spouštět ručně nebo automaticky.
Automatické úlohy: Čištění registru i odstraňování se dá spouštět ručně nebo automaticky při startu.

Optimalizaci a další úkony při správě počítače vám usnadní Automatizační nástroj. Vedle automatického spouštění čištění registru nebo odstranění nepotřebných souborů je možné automaticky smazat soubory z vybraných složek, zlikvidovat nefunkční zástupce a provádět další úkony. Vytvořit si můžete zástupce pro snadné spouštění automatizovaných úloh nebo jej nastavit na každé spuštění počítače či přihlášení uživatele. Automatizovaných úloh si můžete nastavit tolik, kolik jen budete potřebovat.

Bezpečí pro uživatele

V pořadí poslední sada nástrojů jv16 PowerTools, kterou najdete pod nabídkou »Nástroje zachování soukromí«, se stará o odstranění pozůstatků po práci s počítačem. Nástroj Čistič historie slouží k odstranění seznamů naposledy otevřených souborů v různých aplikacích. Vyčistí se také seznam naposledy navštívených odkazů a stažených souborů v Internet Exploreru. Nástroj Čistič systému v podstatě duplikuje funkce nástrojů na odstranění zbytečných souborů, složek a zástupců, včetně možnosti nastavení automatického spouštění.

Zameťte stopy: Funkce chrání i soukromí, je možné odstranit seznam  otevřených souborů i historii.
Zameťte stopy: Funkce chrání i soukromí, je možné odstranit seznam otevřených souborů i historii.

Nepotřebné soubory spolehlivě zlikviduje nástroj Zažehlovač disku jejich opakovaným přepsáním. Funkci můžete použít na spolehlivé přemazání volného místa na disku nebo kompletní likvidaci všech dat. Vždy však pamatujte na to, že takto zlikvidovaná data nepůjde již v žádném případě obnovit.

Bezpečná správa počítače

Nástroje jv16 PowerTools můžete používat zcela bez obav, i když nepatříte mezi nejzkušenější uživatele. Při odstraňování dat, čištění registru a dalších změnách vytváří jv16 PowerTools zálohu pro pozdější obnovení. Vytvořené zálohy najdete pod nabídkou »Zálohy«, přímo v hlavním okně programu jv16 PowerTools. Nejen předvolby zálohování pak můžete měnit v nabídce »Nastavení«.

Uveřejněno na Chip DVD 7/10.


 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání