Menu
CHIP Speedtest

K9 Web Protection

25.04.2012 22:00 | Redakce Chip
K9 Web Protection
Nebudeme si lhát do kapsy: Internet není místo, které je vhodné pro děti. Ale bezpečnostní aplikace K9 pro filtrování nevhodného obsahu to může změnit.

Děti skutečně potřebují k učení či ke studiu internet. Je to neomezená studnice vědění, zábavy i místo pro setkávání. Temná strana internetu je však několikanásobně větší, než jsme ochotni připustit. Je na každém, zda ji vpustí přes práh svého počítače. S programem K9 Web Protection jste k bezpečnému internetu o velký krok blíže.

Nastavení počítače tak, aby byl pro děti bezpečný, není vůbec nic složitého. Se správným softwarem, který vám přinášíme, to zabere maximálně 10 minut. Po nastavení podle našeho návodu již nebudete muset mít strach pouštět děti k počítači. Pro internetovou ochranu dětí jsme vybrali program K9 Web Protection, který je pro domácí použití zdarma a účinně vyfiltruje všechnu špínu internetu, která by se k vašim dětem rozhodně neměla dostat.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu K9 Web Protection, který je bezplatně distribuován za registraci.

Profily: Podle věku dítěte nastavte profil.
Profily: Podle věku dítěte nastavte profil.

Aby byla ochrana perfektní, je třeba provést konfiguraci programu. Spusťte nově nainstalovaný program Blue Coat K9 Web Protection Admin. Otevře se internetový prohlížeč, ve kterém se provádí konfigurace programu.

Klikněte na tlačítko »Setup« a poté zadejte svoje heslo, které jste nastavili během instalace. Dostanete se do konfigurační části »Web Categories to Block«, ve které je 6 předpřipravených profilů pro bezpečnou práci s internetem. Na každý profil se podrobně podíváme a začneme od nejméně přísného.

Custom: Tento profil je pro specialisty, kteří chtějí zablokovat jen určité stránky a ty přesně nadefinují. Toto nastavení nelze doporučit pro běžné

Časové omezení: V těchto dnech a hodinách se na internet nedostane nikdo bez znalosti hesla. Jen pozor při nastavování, kalendář je americký, takže týden začíná nedělí a odpolední hodiny jsou značeny jako „pm“.
Časové omezení: V těchto dnech a hodinách se na internet nedostane nikdo bez znalosti hesla. Jen pozor při nastavování, kalendář je americký, takže týden začíná nedělí a odpolední hodiny jsou značeny jako „pm“.

uživatele.

Monitor: Při tomto profilu program nic neblokuje, ale vše zaznamenává do přehledného logu. Můžete si tak prohlédnout, jaké stránky byly navštíveny.

Minimal: Při tomto nastavení jsou zablokované pornografické stránky a také weby s nebezpečným obsahem (spyware, phishing, malware…). Rovněž je omezeno vyhledávání multimediálního obsahu.

Moderate: Toto nastavení je doporučené pro děti od 14 do 18 let. Oproti profilu »Minimal« blokuje další obsah pro dospělé, nahotu, hazardní hry, hacking, P2P sítě, rasistické stránky a weby věnované drogám.

Default: Nastavení default je ještě o

Výjimky: Nastavit můžete stránky, které se nesmí nikdy otevřít, i ty, které se nesmí nikdy zablokovat.
Výjimky: Nastavit můžete stránky, které se nesmí nikdy otevřít, i ty, které se nesmí nikdy zablokovat.

hodně přísnější než »Moderate« a je doporučeno pro děti od 10 do 13 let. S tímto nastavením se navíc nepodíváte na stránky věnované sexuální výchově, okultismu, alternativním životním stylům, interrupcím, ale také vám zablokuje intimní fotografie lidí. Nedostanete se ani na weby sociálních sítí.

High: Tento profil je nejpřísnější ze všech a dovolí se vám dostat jen na skutečně neškodné stránky. Webový obsah bude navíc oproštěn o informace o alkoholu, tabáku, zbraních, nedostanete se na blogy a nebudete moci používat chat ani instant messaging. Navíc si neotevřete stránky, které ještě K9 nestihl zhodnotit a posoudit, zda jsou nebezpečné. Toto nastavení je vhodné pro děti mladší deseti let.

Časové omezení

Zavedli jste pravidlo, že přes týden mohou děti na internet, až když mají hotové domácí úkoly, což je až po 17. hodině? Nastavte omezení pro přístup na internet také v aplikaci K9 Web Protection. V levé části menu stačí kliknout na »Time restriction«, vybrat »Custom« a pak jen označit hodiny a dny, kdy nebude internet dostupný. Jednoduše označíte oblast, kdy má být internet zakázaný a vyberte položku »Block Web Access«. Nakonec klikněte na tlačítko »Save « a máte jistotu, že po příchodu ze školy neprosedí vaše děti hodiny u internetu.

Výjimky

Někdy je program příliš přísný a nevinnou stránku zablokuje. Třeba na ní našel jen nevhodné slovíčko, nebo reklama zobrazovala zakázaný obrázek a rázem byl web nepřístupný. I na to K9 myslí a nabízí vytvoření výjimek.

Zablokování: Co má program udělat po zablokování stránky? Na obrázku vidíte optimální nastavení.
Zablokování: Co má program udělat po zablokování stránky? Na obrázku vidíte optimální nastavení.

V levé části okna klikněte na »Web Site Exceptions« a v pravé části uvidíte tabulku »Always Allow«. Do řádku pod nápisem napište stránku, kterou chcete vždy povolit k návštěvě a potvrďte kliknutím na »Add«. Takhle můžete přidělit výjimku více webům. Nakonec vše potvrďte kliknutím na »Save«.

Můžete přidávat i výjimky opačného rázu, pro případ, že program nezablokuje nějakou stránku, kterou rozhodně zpřístupnit nechcete. Pak stačí ten samý proces zopakovat pro část »Sites to Always Block«. Bude-li stránka na tomto seznamu, tak se na ni nedostanete, i kdyby byla sebemírumilovnější.

Přes prsty

V menu »Blocking Effects« se ujistěte, že máte zatrženou volbu »Show Admin Options«. Pokud totiž program zablokuje stránku, podá o tom informaci. Jste-li administrátor, můžete zadat heslo a stránku zpřístupnit. A to buď na 15 minut, pokud je stránka skutečně nežádoucí, ale vy se na ni potřebujete podívat, nebo volbou »Permanently« zajistíte, že se bude možné na ni dostat kdykoliv. Vždy je třeba volbu potvrdit vaším heslem

Dále doporučujeme aktivovat volbu »Enable Time Out Settings« tak, jak vidíte na obrázku. Vysvětlení: pokud program zablokuje během pěti minut 10 stránek, zamezí přístup na internet po dobu 30 minut. Jedná se o výstrahu, protože někdo se zřejmě snažil příliš horlivě dostat na stránky, na kterých neměl co dělat. Nakonec opět vše potvrďte kliknutím na »Save«.

Další blokování

STOP: Při pokusu vejít na stránku s nevhodným obsahem vás K9 zastaví a nepustí dál. Pokud znáte administrátorské heslo, můžete vytvořit výjimku na 15 minut prohlížení.
STOP: Při pokusu vejít na stránku s nevhodným obsahem vás K9 zastaví a nepustí dál. Pokud znáte administrátorské heslo, můžete vytvořit výjimku na 15 minut prohlížení.

V menu »URL Keywords« můžete nastavit další stránky, na které se nebude moci vaše ratolest dostat. Stačí zadat slovo do řádku »Add a keyword« a stránky s tímto slovem budou zablokované. Tak třeba pokud zadáte slovo »sport«, nebude možné otevřít žádnou stránku, kde se toto slovo vyskytuje (sport.cz, f1sports.cz, sport.com, atd.).

Účinnost

Při testování filtrů jsme byli velmi příjemně překvapeni. V nastavení »Default« program vyfiltroval většinu námi vytipovaných stránek a v internetu se nezobrazilo nic škodlivého a to ani na česky psaných stránkách. Profil »High« byl však až příliš přísný a často nás nepustil ani na web, který by neměl mít vliv na mravní výchovu dítěte.

Výhodou aplikace je, že funguje na pozadí a přímo kontroluje komunikaci. Je proto zcela nezávislá na internetovém prohlížeči. Zkoušeli jsme program obejít jednoduchými triky, jako je třeba zabití procesu »k9filter.exe«, který blokování zajišťuje. Místo odblokování internetu jsme se dočkali varovného hlášení a nebylo se možné dostat na vůbec žádnou webovou stránku, zde tedy program uspěl na výbornou. Ani nastavení proxy serveru, který by měl podobné typy ochran obejít, nebylo účinné. Dokud tedy vaše dítko neuhodne vaše administrátorské heslo, nebo nepoužije jiný operační systém, bude zcela v bezpečí.

Uveřejněno na Chip DVD 05/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání