Menu
CHIP Speedtest

Kaspersky Internet Security 2010

25.08.2010 21:00 | Redakce Chip
Kaspersky Internet Security 2010
Na spolehlivou ochranu počítače už nestačí jen antivir a firewall – komplexní bezpečnostní balíky nabízejí i filtr nevyžádaní pošty, ochranu proti podvrženým webovým stránkám a další prvky zabezpečení. To vám nabídne například tento program z Chip DVD 9/10.

S plnou verzí programu Kaspersky Internet Security 2010 z Chip DVD bude váš počítač po následujících 6 měsíců chráněn před všemi typy útoků z internetu – ať už v podobě škodlivých programů nebo i sofistikovanějších způsobů napadení. Celkem 13 součástí balíku Kaspersky Internet Security nabízí vedle antivirové ochrany souborů, webových stránek a komunikátorů také filtrování nevyžádané pošty, sledování aktivity instalovaných aplikací a běžících služeb, kontrolu veškeré síťové komunikace nebo rozpoznání podvržených webových stránek. Další z funkcí umí blokovat reklamní bannery na internetových stránkách a k dispozici je také rodičovská kontrola využívání internetu a navštěvovaných stránek. Kaspersky Internet Security pracuje zcela automaticky, včetně pravidelných aktualizací databáze škodlivého softwaru.

Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního řešení Kaspersky Internet Security 2010, použitelnou bez omezení podobu šesti měsíců (do konce února 2011). K dispozici je plná výbava včetně pravidelných aktualizací databáze škodlivého softwaru. Licence Kaspersky Internet Security 2010 s ročním předplatným aktualizací běžně stojí cca 1 150 Kč. Čtenáři mohou využít zvýhodněnou cenu   na nákup roční licence s 30% slevou.

Stav ochrany: V hlavním okně najdete informace o stavu zabezpečení počítače a probíhajících kontrolách.
Stav ochrany: V hlavním okně najdete informace o  zabezpečení počítače a probíhajících kontrolách.

Při prvním spuštění začne Kaspersky Internet Security rovnou s kontrolou souborů v počítači. Zároveň vám bude program hlásit zastaralost databáze škodlivých programů. Tento problém vyřešíte kliknutím na tlačítko »Opravit« v hlavním okně programu. Všechny další informace o stavu zabezpečení počítače vám bude Kaspersky Internet Security hlásit prostřednictvím tlačítka v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). Podrobnosti pak vždy zjistíte v hlavním okně programu pod nabídkou »Moje ochrana«. Po úvodní aktualizaci je třeba restartovat počítač. Další aktualizace budou již probíhat automaticky.

Výchozí okno programu Kaspersky Internet Security je zároveň i rozcestníkem k aktivaci a nastavení bezpečnostních modulů a funkcí programu na ochranu souborů a osobních dat, operačního systému a instalovaných aplikací i online aktivit (surfování na internetu, nakupování, internetové bankovnictví atd.). Kliknutím na kteroukoli ze tří nabídek v hlavním okně Kaspersky Internet Security se dostanete k aktivování a nastavení všech třinácti bezpečnostních modulů.

Součásti zabezpečení

Součásti zabezpečení: K ochraně  počítače slouží celkem 13 součástí bezpečnostního řešení.
Součásti zabezpečení: K ochraně počítače slouží celkem 13 součástí bezpečnostního řešení.

Přestože Kaspersky Internet Security dělí bezpečnostní moduly do třech kategorií, jejich funkce se prolínají. Základem je klasický antivir na ochranu počítače před napadením uživatelských souborů, útoky zavirovanými e-maily a napadením při surfování po internetu. Specialitou je zabezpečení komunikátorů jako je ICQ, Windows Live Messenger, Google Talk ad. před průnikem virů. Ochrana elektronické pošty zahrnuje také antispamový filtr se schopností učení se rozpoznávání spamu na základě předchozích rozhodnutí uživatele.
Další funkcí nástroje Kaspersky Internet Security je zabezpečení počítače před dalšími typy útoků ze sítě. Klasický firewall doplňují funkce na sledování aktivit všech aplikací a procesů v počítači, blokování všech známých typů útoků z internetu a také preventivní ochranu před zatím nezdokumentovanými hrozbami. Kaspersky Internet Security také sleduje síťovou komunikaci v reálném čase a shromažďuje informace o všech síťových aktivitách programů a služeb.

Rodičovská kontrola: Časové omezení přístupu k internetu a filtrování stránek nabízí funkce rodičovské kontroly.
Rodičovská kontrola: Časové omezení přístupu a filtrace stránek nabízí funkce rodičovské kontroly.

Velmi významnou skupinou nástrojů jsou funkce na ochranu uživatele a jeho identity při surfování na internetu. Kaspersky Internet Security nabízí ochranu proti phishingu filtrováním podvržených stránek, blokuje reklamní bannery a nabízí také rodičovskou kontrolu nad připojením k internetu. Můžete si zvolit nejen filtrování stránek dle obsahu, ale rovněž i nastavit časové intervaly a celkovou dobu, po kterou mohou děti (nebo jiní uživatelé) internetové připojení využívat.

Všechny prvky ochrany počítače nabízejí podrobné nastavení parametrů, nejčastěji s přednastavenými úrovněmi. Vlastní uživatelská nastavení zahrnují například i typy kontrolovaných souborů, seznamy zakázaných internetových adres, důvěryhodných a blokovaných odesílatelů e-mailů nebo pravidla filtrování síťového provozu a síťové komunikace pro různé aplikace a sítě. Můžete si ukládat vlastní profily nastavení součástí Kaspersky Internet Security a nechybí ani možnost vrátit se k výchozí konfiguraci aplikace. Pokročilé možnosti nastavení Kaspersky Internet Security jistě uvítají zkušenější uživatelé. Pro běžné použití však není nutné výchozí nastavení měnit.

Bezpečná zóna

Užitečnou funkcí Kaspersky Internet Security je bezpečné spouštění vybraných aplikací ve virtuálním chráněném prostředí, odkud nemohou ovlivnit (nakazit nebo poškodit) ostatní části počítače. Funkce připravená pod volbou »Bezpečnostní zóna« ve výchozím stavu bezpečně spouští především internetový prohlížeč. Další aplikace spouštěné v bezpečném módu si snadno přidáte sami.

Pod stejnou nabídkou najdete také ochranu digitální identity – uživatelských dat, která bude Kaspersky Internet Security chránit před změnou či zneužitím. Jedná se především o vybrané záznamy v registru s uživatelskými daty z internetových prohlížečů, e-mailových klientů a dalších aplikací. Také zde můžete přidávat další chráněné položky.

Kontrola počítače

Vedle permanentní kontroly souborů, e-mailů a dalšího obsahu počítače nabízí Kaspersky Internet Security samozřejmě i kontroly na vyžádání nebo pravidelné kontroly podle nastaveného plánu. V nabídce »Kontrola počítače« najdete tři typy antivirové kontroly. Pro podrobnější konfiguraci a předvolby automatického spouštění antivirových kontrol je třeba použít příslušné volby z nabídky »Nastavení«.

Kaspersky Internet Security odhalí nejen nebezpečný software, ale umí zkontrolovat také zranitelnost počítače prostřednictvím aplikací třetích stran – jejich bezpečnostních děr a špatného nastavení. Kde je to možné nabídne Kaspersky Internet Security i opravu nalezeného problému. Zranitelné aplikace je nejlepší aktualizovat na jejich nejnovější verze.

Kontrola zranitelnosti: Program odhalí i možnost napadení kvůli špatnému nastavení a chybám v programech.
Kontrola zranitelnosti: Program odhalí i napadení kvůli špatnému nastavení a chybám v programech.

Užitečné nástroje

Bohatou nabídku bezpečnostních funkcí Kaspersky Internet Security doplňují i další nástroje, dostupné pod volbou »Zabezpečení+«. Vedle virtuální klávesnice, kterou můžete používat pro bezpečné zadávání hesel a dalších citlivých údajů na internetu, jsou velmi zajímavé především možnosti nastavení rodičovské kontroly. Mimo předvoleb času kdy bude možné internet používat lze zvolit i kategorie obsahu pro blokování internetových stránek nebo si sestavit vlastní seznam blokovaných adres a popřípadě i výjimek.

Další užitečnou funkcí je i vytvoření záchranného disku pro nastartování a opravu počítače poškozeného virovým útokem. Kaspersky Internet Security

Konfigurace nástrojů: Všechny bezpečnostní nástroje nabízejí bohaté možnosti uživatelského nastavení.
Konfigurace nástrojů: Všechny bezpečnostní nástroje nabízejí bohaté možnosti uživatelského nastavení.

umí také opravit nastavení operačního systému Windows a internetového prohlížeče pro omezení dalších možností napadení počítače. V Kaspersky Internet Security nechybí ani funkce na vymazání historie navštívených webových stránek, cookies uložených internetových prohlížečích nebo seznamu naposledy otevřených dokumentů.

Kompletní ochrana

Plná verze balíku Kaspersky Internet Security z Chip DVD sice nabízí dlouhou řadu bezpečnostních funkcí a doplňkových nástrojů, jinak ovšem pracuje zcela automaticky – bez zdlouhavého nastavování. Zároveň ovšem nechybí ani bohatá nabídka pokročilých nastavení, kterou jistě ocení zkušenější uživatelé.

Uveřejněno na Chip DVD 8/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání